واکسن پنوموکوک پلی والان

موارد مصرف

توجه: پیش از مطالعه این تک نگار، مراجعه به تک نگار کلی واکسن ها ضروری است.

 

این فرآورده برای ایجاد ایمنی فعال برعلیه پنومونی و باکتریمی و سایر عفونت های پنوموککی ناشی از انواع مختلف Streptococcus pneumonia موجود در واکسن مصرف می شود. این واکسن برای افرادی که در معرض خطر ابتلای به بیماری های پنوموککی هستند یا بیماران مبتلا به بیماری های مزمن و بدخیم و افراد با سن بیشتر از 65 سال و در بیماران دارای نارسائی کبدی، کلیوی، ریوی و قلبی توصیه می شود. بیماران فاقد طحال فعال و افراد مبتلا به عفونت HIV (با یا بدون علائم بالینی)، بیماران تحت درمان طولانی مدت با کورتیکوستروئیدها و بیماران دارای سیستم ایمنی ضعیف که مستعد ابتلای به پنومونی هستند، نیز واکسینه می شوند.

مکانیسم اثر

این واکسن با داشتن آنتی ژن های پلی ساکارید کپسولی 23 نوع مختلف پنوموکک، در مقابل 23 نوع بیماری زا و شایع پنوموکک مصونیت ایجاد می کند.

 ایمنی زائی: مصونیت بعد از 14 روز تا 3 هفته و در 60 - 80% افراد ایجاد می شود و برای بیش از 5 سال باقی می ماند.

عوارض جانبی

واکنش های سیستمیک شامل تب پائین و به ندرت تب حاد، سر درد، درد عضلانی، سندرم Guillain-Barre، واکنش های آنافیلاکتوئید، جوش های پوستی، درد و التهاب مفاصل و تهوع و استفراغ می باشد.  واکنشهای موضعی شامل درد، قرمزی و تورم در ناحیه تزریق معمولاً 2 - 3 روز بعد از واکسیناسیون است.

موارد منع مصرف

این فرآورده در موارد حساسیت به هر یک از اجزاء واکسن، کودکان کمتر از 2 سال، سابقه قبلی واکسیناسیون با هر نوع واکسن پلی والان پنوموکوکی، سابقه هر نوع علائم نورولوژیک بعد از تزریق این واکسن، بیماران تحت درمان با داروهای کاهنده سیستم ایمنی، عفونت های حاد ریوی و سایر عفونت های فعال (مگر اینکه عدم تزریق واکسن عواقب وخیم تری داشته باشد) نباید مصرف شود.

هشدارها
 1. در بیماران با ضعف پاسخ های ایمنی هومورال (ناشی از آگاماگلوبولینمی، موتیپل میلوم، بیماری های لنفوپرولیفراتیو یا استفاده از داروهای کاهنده سیستم ایمنی)، این واکسن ممکن است قادر به ایجاد مصونیت نباشد. همچنین واکسن پنوموکک در بیماران فاقد طحال و یا مبتلا به بدکاری طحال ناشی از کم خونی داسی شکل ممکن است اثر ایمن زائی کمتری داشته باشد.
 2. به دلیل عدم ایجاد مصونیت مطلوب، برای استفاده در کودکان با سن کمتر از 2 سال توصیه نمی شود.
 3. زمان واکسیناسیون بسیار مهم می باشد، به طور مثال، واکسن پنوموکک باید در موارد ذیل دو هفته قبل از اقدام درمانی مورد نظر صورت گیرد: عمل جراحی برداشت طحال، شیمی درمانی سرطان، استفاده از داروهای کاهنده سیستم ایمنی و پیوند مغز استخوان، در خلال مدت شیمی درمانی سرطان و پرتو درمانی باید ازانجام واکسیناسیون خودداری کرد. همچنین افراد مبتلا به عفونت HIV (با یا بدون علائم بالینی ) باید در اسرع وقت بعد از تائید تشخیص واکسینه شوند.
 4. تزریق داخل پوستی واکسن ممکن است عوارض موضعی شدیدی را باعث شود.
نکات قابل توصیه
 1. به دلیل سطح بالای پادتن پنوموککی و احتمال افزایش واکنش نسبت به واکسن، از تزریق واکسن به بیماران مبتلا به عفونت های پنوموککی و افراد دارای سابقه پنومونی پنوموککی اجتناب شود.
 2. از آنجاکه واکنش های آرتوس و سیستمیک با تزریق نوبت دوم این واکسن مشاهده شده است و نیز نوبت یادآوری باعث افزایش سطح پادتن ها می گردد، از واکسیناسیون مجدد و تزریق نوبت یادآوری باید خودداری کرد.
 3. در افرادی که تحت درمان پیشگیری از عفونت پنوموککی می باشند، درمان پروفیلاکسی با آنتی بیوتیک بعد از واکسیناسیون نباید قطع شود.
 4. مصرف همزمان واکسن آنفلونزا با این واکسن، بدون افزایش عوارض جانبی، پاسخ ایمنی مطلوبی را ایجاد می کند.
 5. در صورت نیاز به برداشت طحال و شیمی درمانی یا سایر موارد کاهش سطح ایمنی حداقل 2 هفته قبل از انجام روش درمانی این واکسن باید تزریق شود. در صورت جراحی اورژانس، واکسن باید بلافاصله بعد از عمل تزریق شود.
 6. برای افراد واکسینه شده که به طور مداوم در معرض خطر ابتلای به بیماری های پنوموککی هستند (بیماران بدون طحال، سندرم نفروتیک و بیماران بالاتر از 65 سال) بعداز 5 سال باید واکسیناسیون مجدد انجام شود.
 7. واکسن را باید در دمای 2 - 8 درجه سانتیگراد نگهداری کرد. واکسن را همانطور که عرضه شده باید مصرف کرد و نیازی به آماده سازی و رقیق کردن ندارد. از انجماد واکسن جلوگیری شود.
مقدار مصرف

این فرآورده باید از راه زیرجلدی یا داخل عضلانی (ترجیحاً در عضله دلتوئید یاران) تزریق شود و از تزریق داخل وریدی و داخل پوستی آن باید خودداری کرد. مقدار لازم برای مصونیت، تزریق 0.5 میلی لیتر از واکسن می باشد. بعد از انقضای تاریخ مصرف، واکسن را نباید استفاده کرد. هر واکسن 0.5 میلی لیتری حاوی 25 میکروگرم از هر نوع آنتی ژن های ساکارید کپسولی 23 نوع پنوموکک می باشد.

فرم های دارویی

Injection