پوویدون آیودین

موارد مصرف

محلول موضعی پوویدون آیودین برای شستشو و ضد عفونی کردن پوست قبل و پس از اعمال جراحی کوچک و بزرگ و تمیز کردن دست جراحان قبل از عمل، مصرف می شود. محلول دهان شویه آن برای درمان بیماری های التهابی عفونی دهان و حلق ناشی از باکتری ها و کاندیدا و نیز در جراحی دندان، مصرف می شود. پماد موضعی دارو برای درمان یا پیشگیری از عفونت در بریدگی ها و خراشیدگی ها، اعمال جراحی کوچک و سوختگی ها و درمان عفونت های پوستی باکتریائی یا قارچی، زخم بستر، زخم ناشی از توقف جریان خون و هرگونه بیماری عفونی پوست مصرف می شود. دوش و ژل واژینال آن برای درمان التهاب واژن ناشی از کاندیدا، تریکوموناس، التهاب غیر اختصاصی یا عفونت های مخلوط واژن و نیز برای شستشوی واژن قبل از جراحی مصرف می شود.

مکانیسم اثر

این دارو ترکیبی از ید و پلیمرها به عنوان حامل است و از طریق آزاد سازی تدریجی ید معدنی در تماس با پوست و غشاهای مخاطی، اثر ضد عفونی کننده خود را اعمال می کند. پوویدون آیودین روی باکتری های گرم مثبت و منفی دارای اثر باکتریسیدی است و علیه قارچ ها، ویروس ها، انگل ها، کیست ها، پروتوزوآ، مخمرها و اسپورها نیز موثر است. قدرت اثر دارو و سمیت آن، کمتر از فرآورده های حاوی ید آزاد می باشد.

فارماکوکینتیک

از طریق اسکار پوست سوخته، و نواحی سوخته و زخمی پوست جذب می شود که باعث زیادی غلظت ید در پلاسما می شود و ممکن است منجر به مسمومیت گردد. جذب پوستی این دارو در نوزادان ممکن است باعث کم کاری تیروئید شود. طول اثر مفید  پوویدون آیودین برای مقاصد جراحی یک ساعت است و  تعداد باکتری های پوست پس از 6 - 8 ساعت مجدداً به میزان اولیه باز می گردد.

عوارض جانبی

تحریک موضعی، قرمزی، تورم، اسیدوزمتابولیک، زیادی سدیم خون و عیب کار کلیه در نتیجه جذب ید به دنبال مصرف دارو در سوختگی ها ی شدید و یا در مناطق بدون پوست ممکن است مشاهده شود.

موارد منع مصرف

دارو در مناطق وسیع پوست آسیب دیده به دلیل خطر جذب مقادیر زیاد ید و در بیماران مبتلا به گواتر کلوئیدی گره ای غیرسمی نباید مصرف شود.

هشدارها

این دارو در بیماران دارای سابقه حساسیت مفرط به ید باید با احتیاط فراوان مصرف شود.

تداخل های دارویی

مصرف همزمان پوویدون آیودین و تنتور بنژوئن ممکن است منجربه بروز واکنش های پوستی (مانند سوختگی های نوع دوم و سوم) و در نتیجه کاهش pH شود.

نکات قابل توصیه
  1. در صورت بروز تحریک موضعی مصرف دارو باید قطع شود.
  2. ژل و دوش واژینال، دارای اثر اسپرم کشی هستند. از این رو در صورت تمایل به بارداری از آنها استفاده نشود.
  3. پوویدین آیودین ممکن است پارچه های بافته شده از الیاف مصنوعی را لک نماید که در این صورت باید با آمونیاک رقیق شسته شوند.
  4. محلول دارو بایستی قبل از مصرف تکان داده شود.
مقدار مصرف

به عنوان محلول ضد عفونی کننده در جراحی و به مقدار لازم برای تمیز و ضد عفونی کردن ناحیه عمل و یا دست جراح مصرف می شود.مقدار کافی از پماد این دارو، پس از تمیز کردن موضع، هر 8 ساعت یکبار در درمان سوختگی ها و یک بار در روز در سایر موارد به آرامی بر روی پوست مالیده شده و در صورت لزوم موضع پانسمان می شود.

در مورد ژل و دوش واژینال، یک اپلیکاتور پر از ژل یا محلول دوش هر شب برای 2 - 4 هفته و حتی طی دوران عادت ماهیانه مصرف می شود. در صورت لزوم مصرف همزمان ژل و دوش، صبح ها از دوش استفاده گردد.محلول غلیظ دوش به داخل اپلیکاتور ریخته می شود و طبق دستور رقیق می گردد و متعاقباً مهبل شسته می شود.

فرم های دارویی

Topical Ointment: %10

Topical Solution: %7.5, %10

Vaginal Gel: %10

Vaginal Douche: %10

Topical Tissue: %10

Topical Shampoo: %7.5

Topical Sponge: %7.5