رانیتیدین

موارد مصرف

رانیتیدین در درمان کوتاه مدت زخم های فعال دوازدهه یا زخم های فعال و خوش خیم معده (در مقادیر کم برای پیشگیری از عود زخم دوازدهه مصرف می شود)، حالات مرضی ترشح بیش از حد اسید معده مانند سندروم زولینجر - الیسون، برگشت محتویات معده به مری و سایر مواردی که کاهش اسید معده برای آن مفید است، مانند جراحی در دستگاه گوارش، مورد استفاده قرارمی گیرد.

مکانیسم اثر

این دارو از طریق رقابت با هیستامین در سطح گیرنده های H2 در سلول های جدار ه ای، ترشح اسید معده توسط غذا، پنتاگاسترین و سایر محرک های ترشح اسید معده را مهار می کند.

فارماکوکینتیک

رانیتیدین به سرعت از مجرای گوارش جذب می گردد و در اولین عبور کبدی متابولیزه می گردد. اوج غلظت سرمی آن در حدود 2 - 3 ساعت پس از مصرف می باشد. طول اثر دارو برای کاهش ترشح اسید4  ساعت و درهنگام شب حدود 12 ساعت می باشد. این دارو از راه کلیه دفع می گردد.

عوارض جانبی

عوارض این دارو بیشتر شامل اسهال یا یبوست، سرگیجه یا سردرد و نفخ شکم است.

هشدارها
  1. بیمارانی که به سایمتیدین عدم تحمل نشان می دهند، ممکن است این دارو را نیز تحمل نکنند.
  2. در سیروز کبدی و ناراحتی های کلیوی متوسط تا شدید، خطر بروز عوارض جانبی به خصوص عوارض عصبی دارو وجود دارد.
  3. مصرف این دارو بیش از 12 هفته مداوم توصیه نمی شود.
  4. با وجود آنکه رانیتیدین در مقایسه با سایمتیدین، یک مهارکننده ضعیف تر آنزیم های کبدی است. با این وجود در مصرف همزمان سایر داروها با این دارو باید احتیاط کرد.
تداخل های دارویی

جذب این دارو در حضور آنتی اسیدها کاهش می یابد.

نکات قابل توصیه
  1. کشیدن سیگار موجب کاهش اثر این دارو می شود.
  2. بیماران سالخورده یا مبتلا به نارسایی کبدی یا کلیوی ممکن است به کاهش مقدار مصرف دارو نیاز داشته باشند.
مقدار مصرف

خوراکی

بزرگسالان:

در درمان قرحه خوش خیم گوارشی، قرحه ناشی از مصرف داروها، بازگشت محتویات معده به مری و سوء هاضمه مزمن، مقدار 150 میلی گرم 2 بار در روز (صبح و شب) یا 300 میلی گرم موقع خواب برای مدت 4 - 8 هفته مصرف می شود. در درمان سندروم زولینجر - الیسون 150 میلی گرم 3 بار در روز تا حداکثر 6 g/day  در مقادیر منقسم مصرف می شود.

کودکان:

در درمان قرحه خوش خیم گوارشی2 - 4 mg/kg  دو بار در روز تا حداکثر 300 mg/day مصرف می شود. مقدار مصرف نگهدارنده تا 150 میلی گرم در شب می باشد.

 

تزریقی:

برای کاهش اسید معده قبل از اعمال جراحی یا زایمان، مقدار 50 - 150 میلی گرم 0.5 - 2 ساعت قبل از القای بیهوشی به صورت عضلانی یا تزریق آهسته وریدی مصرف می شود.

فرم های دارویی

Tablet: 150 mg (as HCl)

Injection: 50 mg/2 ml (as HCl)