ریواستیگمین

موارد مصرف

این دارو برای درمان علامتی موارد خفیف تا متوسط زوال عقل در بیماری آلزایمر بکار می رود.

مکانیسم اثر

این دارو یک مهار کننده برگشت پذیر کولین استراز است و موجب افزایش میزان استیل کولین در دستگاه عصبی مرکزی می شود و می تواند تا حدودی علائم بیماری آلزایمر را تخفیف دهد.

فارماکوکینتیک

جذب آن سریع و فراهمی زیستی آن40  درصد است. غذا جذب آن را به تاخیر می اندازد. این دارو از سد خونی - مغزی عبور کرده و پیوند پروتئینی آن متوسط و حدود 40 درصد است. ریواستیگمین بسرعت توسط کولین استراز هیدرولیز شده و متابولیزه می شود. نیمه عمر حذف آن 1.5 ساعت و عمدتاً بصورت متابولیت از راه کلیه دفع می شود.

عوارض جانبی

بی اشتهایی، ضعف بدنی، اسهال، اشکال در هضم غذا، تهوع، استفراغ، درد شکمی، اغتشاش شعور، افسردگی، گیجی، خستگی، نفخ، توهمات، سر درد، بیخوابی و در برخی موارد زیادی فشار خون و سنکوپ، تعریق زیاد و آبریزش بینی از عوارض جانبی این دارو هستند.

موارد منع مصرف

حساسیت مفرط به ریواستیگمین یا سایر مشتقات کاربامات

هشدارها
 1. در صورت وجود آسم فعال یا خاموش، اختلالات قلبی - عروقی نظیر سندرم سینوس بیمار یا برادی کاردی، صرع یا سابقه حملات تشنجی، انسداد مجاری گوارشی، انسداد مجاری ادراری یا قرحه گوارشی یا سابقه آن باید با احتیاط فراوان تجویز شود.
 2. برای اطمینان از مصرف صحیح این دارو و هر داروی دیگر در بیماران دچار زوال عقل یا اختلالات شناختی، باید حتی الامکان مصرف دارو تحت نظر فرد دیگری صورت گیرد.
 3. در افراد سیگاری، مقدار مصرف ریواستیگمین باید تنظیم شود زیرا نیکوتین حذف دارو از بدن را افزایش می دهد.
تداخل های دارویی
 • مصرف همزمان این دارو با داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی می تواند عوارض گوارشی بیشتری را در پی داشته باشد.
 • تجویز داروهای کولینرژیک از جمله بتانکول و همچنین سوکسینیل کولین با ریواستیگمین ممکن است موجب تقویت اثر این داروها یا ریواستیگمین شود.
 • مصرف این دارو با داروهای آنتی کولینرژیک می تواند موجب مهار اثرات هر دو دارو شود.
نکات قابل توصیه
 1. این دارو باید دقیقاً مطابق دستور پزشک مصرف شود و از مصرف بیش از مقدار تجویز شده باید خودداری نمود.
 2. در صورت فراموش کردن یک نوبت مصرف دارو، به محض بیاد آوردن آن را مصرف کنید. ولی اگر بیشتر از 1 ساعت از زمان مصرف آن گذشته بود از مصرف آن صرفنظرکرده و مقدار مصرف بعدی را نیز دو برابر نکنید.
 3. بیماران تحت درمان با این دارو باید بطور مرتب و منظم به پزشک مراجعه کنند.
 4. در صورت انجام هر گونه جراحی یا اعمال دندانپزشکی یا درمان های اورژانس باید کادر پزشکی را از مصرف این دارو آگاه نمود.
 5. در صورت بروز گیجی، منگی یا عدم تعادل، بیماران باید احتیاط کنند.
 6. این دارو باید صبح و عصر پس از غذا مصرف شود.
 7. درصورتی که مصرف این دارو به هر دلیلی برای چند روز قطع شود، هنگام شروع مجدد مصرف دارو باید مجدداً مصرف دارو را با مقدار کم شروع کرده و بتدریج آن را افزایش داد.
مقدار مصرف

برای بزرگسالان ابتدا1.5 mg  دو بار در روز (صبح و عصر) تجویز می شود. پس از 2 هفته در صورت تحمل دارو، مقدار مصرف را می توان به 3 mg دو بار در روز افزایش داد. به همین ترتیب در صورت نیاز می توان مقدار مصرف را در فواصل 2 هفته ای به 4.5 mg  دو بار در روز و 6 mg  دو بار در روز افزایش داد. بیشینه مقدار مصرف دارو 12 mg/day  است.

فرم های دارویی

Capsule: 1.5mg, 3 mg, 4.5 mg, 6 mg