اسید سالیسیلیک کامپاند

موارد مصرف

اسید سالیسیلیک برای درمان موضعی اختلالات هیپرکراتوتیک پوست، عفونت های قارچی ناخن بویژه تینا و آکنه ولگاریس، میخچه و پینه، شوره و التهابات سبورهای پوست سر و همچنین درمان پسوریازیس بکار می رود.

مکانیسم اثر

اسید سالیسیلیک از طریق حل کردن ماده چسباننده بین سلولی که پوسته ها را در لایه شاخی به هم متصل می کند، پوسته ریزی را تسریع و در نتیجه باعث سست شدن کراتین می شود. این اثر کراتولیتیک دارو ممکن است باعث یک اثر ضد قارچی نیز شود، چون برداشت استراتوم کورنئوم، رشد قارچ را تضعیف می نماید. اسید سالیسیلیک دارای اثر ضد عفونی کننده خفیف نیز می باشد.

عوارض جانبی

تحریکات متوسط تا شدید پوست که قبل از درمان وجود نداشته اند و زخم یا سائیدگی پوست بویژه متعاقب مصرف فرآورده های حاوی غلظت بالایی از اسید سالیسیلیک، خشکی بیش از حد، تحریک پوستی، اثرات سیستمیک متعاقب استعمال گسترده و واکنش های حساسیت بیش از حد از عوارض این دارو هستند.

موارد منع مصرف

از مصرف دارو طی دوران بارداری و کودکان زیر 5 سال باید اجتناب گردد.

هشدارها
  1. این دارو در صورت وجود دیابت یا بیماری عروق محیطی التهاب، تحریک یا عفونت پوست باید با احتیاط فراوان تجویز شود.
  2. از استعمال دارو روی پوست برهنه یا ملتهب باید اجتناب گردد.
  3. در صورت درمان نواحی وسیعی از بدن با دارو، خطر بروز مسمومیت با سالیسیلات ها وجود دارد.
  4. در صورت بروز خشکی بیش از حد، تحریک یا پوسته اندازی، دفعات استعمال دارو باید کاهش یابد.
تداخل های دارویی

مصرف همزمان صابون های ساینده طبی یا پاک کننده، سایر ترکیبات موضعی ضد آکنه، ترکیبات حاوی الکل، صابون ها با اثر خشک کنندگی قوی، ایزوترتینوئین، ترکیبات حاوی عوامل پوسته ریز موضعی مثل بنزوئیل پراکسید، رزورسینول، سولفور با ترتینوئین یا اسید سالیسیلیک، ممکن است موجب بروز اثر تجمعی تحریکی یا خشک کننده شده و پوست را بیش از حد تحریک نماید.

نکات قابل توصیه
  1. از تماس دارو با چشم ها و سایر غشاهای مخاطی باید اجتناب گردد. در صورت تماس، فوراً موضع به مدت 15 دقیقه باید با آب شستشو داده شود.
  2. در صورت تماس دست ها با فرآورده، دست ها بلافاصله باید شسته شوند، مگر اینکه تحت درمان باشند.
  3. دارو روی صورت، نواحی تناسلی، بینی یا زگیل دهانی، زگیل های مودار و خال های مادرزادی نباید بکار برده شود.
  4. از استعمال دارو در نزدیکی سطوح داغ یا بهنگام سیگار کشیدن (به دلیل قابلیت اشتغال) باید اجتناب گردد.
  5. چنانچه استعمال یک نوبت شامپو فراموش گردید، به محض بیاد آوردن، آن نوبت باید استعمال گردد، مگر آنکه تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده باشد.
  6. به هنگام استعمال دارو نواحی اطراف ضایعه باید بدقت توسط پارافین نرم یا پلاسترهای مخصوص محافظت شوند.
مقدار مصرف

به عنوان سوزاننده و کراتولیتیک موضعی، هر روز یا یک روز در میان محلول 12 - 50% روی پوست استعمال می شود. برای درمان زگیل ها محلول موضعی 5 - 27%  یک یا دو بار در روز بر روی پوست بکار می رود. برای درمان میخچه ها و پینه ها محلول موضعی 0.5 - 2%   تا حد سه بار در روز بر روی پوست بکار می رود.

فرم های دارویی

Topical Solution: Salicylic Acid 16.7% + Lactic Acid 16.7% + Collodion qs to 100%