سالمترول

موارد مصرف

سالمترول در انسداد برگشت پذیر مجاری هوائی شامل آسم شبانه و پیشگیری از اسپاسم مجاری هوائی ناشی از فعالیت بدنی در بیمارانی که نیاز به درمان طولانی مدت و مداوم با برونکودیلاتور دارند و نیز در بیماران مبتلا به COPD کاربرد دارد.

مکانیسم اثر

سالمترول یک آگونیست انتخابی گیرنده های بتا - دو می باشد که باعث شل شدن عضلات صاف مجاری هوائی و بر طرف شدن برونکواسپاسم می شود. این اثر با افزایش تولید cAMP داخل سلولی واسطه گری می شود. افزایشcAMP  داخل سلولی همچنین باعث مهار آزاد سازی واسطه های هیپرسنسیتیویته از سلول های سیستم ایمنی بویژه مست سل ها می شود.

فارماکوکینتیک

جذب سیستمیک بتا - دو آگونسیت ها متعاقب تجویز از راه استنشاقی سریع می باشد ولی غلظت های سرمی آنها با دوزهای توصیه شده، بسیار پائین یا غیرقابل اندازه گیری است. شروع اثر سالمترول 10 - 20 دقیقه طول می کشد و حداکثر اثر آن پس از 3 - 4 ساعت حاصل می شود. طول اثر سالمترول تقریباً 12 ساعت می باشد.

عوارض جانبی

برونکواسپاسم ناشی از ازدیاد حساسیت و یا بصورت پارادوکسیکال، درماتیت و واکنش های ازدیاد حساسیت بصورت آنژیوادم، بثورات جلدی و کهیر، اسپاسم و تحریک یا ورم حنجره از جمله عوارض گزارش شده سالمترول می باشند. از عوارض دیگر می توان به تاکی کاردی، سردرد، بیقراری و حالات عصبی، لرز، سرفه، خشکی دهان یا گلو، ضعف و خستگی، هیپوکالمی، افزایش فشار خون، آریتمی قلبی، کرمپ های عضلانی، تهوع و استفراغ، اشاره کرد.

هشدارها
 1. مصرف همزمان سالمترول با ضد افسردگی های سه حلقه ای و مهار کننده های آنزیم مونوآمین اکسیداز(MAOIS) می تواند باعث تشدید اثر سالمترول روی سیستم عروقی گردد. این تداخل حتی تا 2 هفته پس از قطع مصرف ضد افسردگی ها می تواند روی دهد.
 2. مصرف سالمترول در بیماران مبتلا به بیماری های عروق کرونر قلبی، آریتمی های قلبی، هیپرتیروئیدیسم، فئوکروموسیتوما باید با احتیاط صورت گیرد.
 3. در بیماران دارای سابقه حساسیت به برونکودیلاتورهای آدرنرژیک مصرف سالمترول بایستی با احتیاط همراه باشد.
 4. مصرف سالمترول می تواند با افزایش احتمال بروز حملات آسم شدید و تهدید کننده زندگی همراه باشد.
تداخل های دارویی
 • سالمترول به عنوان یک بتا - دو آگونیست می تواند تداخلات داروئی مشابه این دسته داروئی را داشته باشد. کاهش اثرات درمانی سالمترول در صورت مصرف همزمان با بتابلوکرهای موضعی و سیستمیک می تواند روی دهد.
 • مصرف همزمان کورتیکوستروئیدها، دیورتیک ها (غیرنگهدارنده پتاسیم)، تئوفیلین و مشتقات آن می تواند باعث تشدید هیپوکالمی گردد.
 • ضد افسردگی های سه حلقه ای و مهار کننده های آنزیم مونوآمین اکسیداز باعث تشدید اثرات عروقی سالمترول می شوند.
نکات قابل توصیه
 1. دارو را بیش از 2 بار در روز و در فواصل کمتر از 12 ساعت مصرف نکنید.
 2. سالمترول نقش پیشگیری کننده از بروز حملات آسم را دارد، از به کاربردن آن برای تسکین حمله آسم خودداری کنید. برای تسکین سریع حملات همواره یک بتا- دو آگونیست استنشاقی سریع الاثر نظیر اسپری سالبوتامول را به همراه داشته باشید.
 3. در صورتی که در طول مصرف سالمترول، برای بیش از یک روز مجبور به مصرف اسپری کوتاه اثر نظیر سالبوتامبول بیش از 3 بار در روز شدید، حتماً به پزشک خود مراجعه نمائید.
 4. در صورت استفاده از یک اسپری سالمترول برای اولین بار یا در صورتی که یک اسپری سالمترول برای حداقل 4 هفته مورد استفاده نبوده و مجبور به استفاده مجدد از آن هستید، توصیه می شود که قبل از مصرف اسپری، 4 پاف از آن را خالی کنید و سپس اسپری را از راه دهان مصرف نمائید.
 5. در صورت مصرف دوز دارو برای پیشگیری از حمله آسم ناشی از فعالیت بدنی، از مصرف دوز بعدی تا 12 ساعت خودداری کنید.
 6. قبل از مصرف اسپری را تکان دهید.
مقدار مصرف

بزرگسالان و کودکان 12 سال یا بزرگتر:

2 پاف از راه دهان، 2 بار در روز (صبح و عصر) در فواصل تقریباً 12 ساعته.

 

دوز در پیشگیری از حمله آسم ناشی از فعالیت بدنی:

2 پاف حداقل نیم تا یکساعت قبل از فعالیت بدنی (بیمارانی که بطور منظم و مداوم سالمترول مصرف می کنند نیازی به مصرف دوز پیشگیری قبل از فعالیت بدنی ندارند)

فرم های دارویی

Oral Inhaler: 25, 50 mcg/puff