سیلدنافیل

موارد مصرف

این دارو از راه خوراکی برای درمان اختلالات نعوظ در مردان مصرف می شود.

مکانیسم اثر

سیلدنافیل یک مهار کننده آنزیم فسفودی استراز تیپ 5 می باشد.

فارماکوکینتیک

سیلدنافیل به سرعت از راه خوراکی جذب می شود و فراهمی زیستی آن تقریبا 40% می باشد. اوج غلظت پلاسمایی دارو پس از 30 - 120 دقیقه حاصل می شود. سرعت جذب دارو در صورت مصرف باغذا کاهش می یابد. حدود 96% از دارو به پروتئین های پلاسما پیوند می یابد. دارو در کبد متابولیزه شده و نیمه عمر آن 4 ساعت است. سیلدنافیل بصورت متابولیت وعمدتا از طریق مدفوع دفع می شود. کلیرانس دارو در بیماران مسن و بیماران مبتلا به نارسایی های کبدی و کلیوی کاهش می یابد.

عوارض جانبی

سردرد، برافروختگی و دیس پپسی،اختلالات بینایی، سرگیجه، احتقان بینی، اسهال، تهوع، استفراغ، تورم پلک ها، درد و قرمزی چشم ها، درد عضلانی، بثورات جلدی، عفونت مجاری ادراری و عوارض قلبی عروقی از عوارض مصرف این دارو می باشد.

موارد منع مصرف

این دارو در بیماران مبتلا به نارسایی شدید کبد، اختلالات خونریزی دهنده، زخم شدید گوارشی، کاهش فشار خون، سابقه حمله اخیر قلبی، انفارکتوس میوکارد، آریتمی مخاطره آمیز، آنژین غیر پایدار، نارسایی قلبی، اختلالات شبکیه مانند retinitis pigmentosa نباید مصرف شود.

هشدارها

این دارو در موارد زیر باید با احتیاط فراوان مصرف شود: بیماران مبتلا به نارسایی کلیه و کبد، اختلالات هماتولوژیک و آناتومیک (ممکن است بیماران را در معرض خطر پریاپیسم قرار دهد)

تداخل های دارویی
  • سیلدنافیل، ممکن است اثرات کاهنده فشار خون نیترات ها را تشدید نماید.
  • مقادیرمصرف استاندارد سیلدنافیل نباید با فاصله 4 ساعت از مصرف یک داروی مسدود کننده گیرنده آلفا، تجویز شود، زیرا ممکن است سبب کاهش علامتی فشار خون شود.
  • مصرف همزمان سیلدنافیل با داروهای مهارکننده سیتوکروم P450 ایزوآنزیم CYP3A4، مانند سایمتیدین، اریترومایسین، ایتراکونازون و کتوکونازول و مهار کننده های پروتئاز HIV ممکن است سبب کاهش کلیرانس سیلدنافیل شود و لذا کاهش مقدار مصرف این داروها توصیه می شود.
نکات قابل توصیه

بیمارانی که مبتلا به سرگیجه و اختلالات بینایی هستند، باید از رانندگی و کار با ماشین آلات خطرناک خودداری کنند.

مقدار مصرف

بزرگسالان:

مقدار مصرف معمول دارو 50 میلی گرم است که حدود یکساعت قبل از مقاربت جنسی مصرف می شود. مقدار مصرف بر اساس پاسخ بیمار ممکن است افزایش یا کاهش یابد. حداکثر مقدار مصرف 100 میلی گرم است. این دارو نباید بیش از یکبار در روز مصرف شود. در بیماران مسن، مقدار اولیه توصیه شده 25 میلی گرم می باشد.

فرم های دارویی

Tablet: 25 mg, 50 mg, 100 mg (as Citrate)