سیمواستاتین

موارد مصرف

سیمواستاتین به عنوان داروی کمکی همراه با رژیم غذایی در درمان زیادی کلسترول خون ناشی از افزایش کلسترول LDL در بیمارانی که در معرض خطر بیماری شریان کرونر بوده و به درمان با رژیم غذایی پاسخ نمی دهند، مصرف می شود.

فارماکوکینتیک

براساس مطالعات حیوانی حدود %85 از دارو از مجرای گوارش جذب می شود. فراهمی زیستی دارو کمتر از %5 است. پیوند این دارو به پروتئین پلاسما بسیار زیاد است. سیم واستاتین در بافت ها هیدرولیز می شود. زمان لازم برای رسیدن به اوج غلظت 1.3 - 2.4 ساعت می باشد. این دارو عمدتاً از طریق مدفوع دفع می گردد.

عوارض جانبی

درد و التهاب عضله، رابدومیولیز، یبوست، اسهال، نفخ، سوزش و درد معده، سرگیجه، سردرد و بندرت کاهش توانایی جنسی و بیخوابی با مصرف این دارو گزارش شده است.

موارد منع مصرف

این دارو در بیماری فعال کبدی نباید مصرف شود.

مصرف آن در زنان باردار ممنوع می باشد و در زنان شیرده نیز توصیه نمی شود.

هشدارها
 1. این دارو در موارد زیر باید با احتیاط فراوان مصرف شود: انجام عمل پیوند همراه با مصرف داروهای کاهنده ایمنی، کاهش فشار خون، عفونت حاد و شدید، اختلالات شدید الکترولیت یا غدد اندوکرین، حملات تشنجی غیرقابل کنترل، ضربه یا جراحی مهم.
 2. اندازه گیری غلظت کلسترول سرم (4 هفته پس از شروع درمان و در فواصل منظم در طول درمان)، کراتین کیناز سرم (در فواصل منظم) و انجام آزمون عملکرد کبد (قبل از شروع درمان، هر 6 هفته در طول 3 ماه اول درمان و هر 8 هفته در طول سال اول درمان و سپس هر 6 ماه) ضروری است.
 3. در صورت افزایش غلظت خونی کراتین کیناز (CK) یا بروز میوزیت مصرف دارو باید قطع شود.
 4. در طول مدت مصرف دارو، بیماران زن باید از باردار شدن خودداری نمایند.
تداخل های دارویی
 • مصرف همزمان سیکلوسپورین، جم فیبروزیل و نیاسین با سیم واستاتین خطر بروز نارسایی کلیوی حاد و رابدومیولیز را ممکن است افزایش دهد.
 • غلظت سرمی دیگوکسین در صورت مصرف همزمان با این دارو ممکن است افزایش یابد.
نکات قابل توصیه
 1. در صورت بروز هرگونه درد عضلانی، باید به پزشک مراجعه شود.
 2. این دارو نباید بیشتر یا کمتر از مقدار توصیه شده، مصرف شود.
 3. در صورت فراموش شدن یک نوبت مصرف دارو، به محض بیاد آوردن، آن نوبت باید مصرف شود، مگر این که تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده باشد. در این صورت مقدار مصرف بعدی نباید دو برابر گردد.
 4. در صورت مشکوک بودن به بارداری، حتماً به پزشک باید اطلاع داده شود.
 5. قبل از قطع مصرف دارو، باید با پزشک مشورت شود.
 6. در صورت نیاز به هر گونه عمل جراحی یا درمان اضطراری باید احتیاط شود.
مقدار مصرف

بزرگسالان:

ابتدا 5 - 10 میلی گرم یکبار در روز هنگام شب مصرف می شود. سپس مقدار مصرف هر چهار هفته تنظیم می گردد. به عنوان نگهدارنده، 5 - 40 میلی گرم یکبار در روز هنگام شب مصرف می شود. برای بیمارانی که از داروهای کاهنده ایمنی استفاده می نمایند، توصیه می گردد که در شروع درمان، مقدار 5 mg/day (تا حداکثر 10 mg/day) مصرف شود.

فرم های دارویی

Tablet: 10 mg, 20 mg