سدیم سالیسیلات

موارد مصرف

از این دارو برای درمان درد خفیف تا متوسط. تب، آرتریت روماتیسمی، آرتریت جوانی، اوستئوآرتریت، تب روماتیسمی و التهاب روماتیسمی استفاده می شود.

مکانیسم اثر

سالیسیلات سدیم یک ضد التهاب غیراستروئیدی بوده و دارای اثر ضد التهاب، ضد درد و ضد تب می باشد. این دارو با مهار آنزیم سیکلواکسیژناز موجب کاهش تولید پیش ساز پروستاگلاندین ها می شود.

فارماکوکینتیک

جذب این دارو سریع و کامل است و دارای متابولیسم کبدی و دفع کلیوی (بصورت کونژوگه یا تغییر نیافته13% ) می باشد. نیمه عمر دارو در مقادیر کم و یا با یکبارمصرف 2 - 3 ساعت و با مقادیر زیاد 5 - 18 ساعت می باشد.

عوارض جانبی

واکنش های آلرژیک و آنافیلاکتیک، کم خونی، درماتیت آلرژیک، برونکواسپاسم آلرژیک، تحریک زخم یا خونریزی گوارشی از عوارض جانبی این دارو محسوب می شود. این دارو در مقادیر زیاد و در مصرف طولانی باعث عوارض کلیوی می شود.

موارد منع مصرف

در صورت وجود زخم های گوارشی، خونریزی های فعال، هموفیلی و سایر اختلالات انعقادی، نباید از این دارو استفاده کرد.

هشدارها

در صورت کم خونی، احتباس مایعات، فشار خون بالا، اختلالات قلبی، نقرس، اختلال کبدی و کلیوی، هیپوپرترومبینمی، کمبود ویتامین K ، سابقه واکنشهای حساسیتی، تیروتوکسیکوز، این دارو را باید با احتیاط فراوان بکاربرد.

تداخل های دارویی
 • مصرف این دارو با الکل یا سایر داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی ممکن است موجب افزایش احتمال خطر خونریزی معده شود.
 • قلیایی کننده های ادرار مثل مهارکننده های کربنیک انیدراز، سیترات ها یا سدیم بیکربنات می توانند موجب افزایش کلیرانس و کاهش سطح پلاسمایی سالیسیلات ها شوند.
 • در صورت مصرف همزمان این دارو با داروهای پائین آورنده قند خون خوراکی امکان تشدید اثر هیپوگلیسمی وجود دارد.
 • مصرف این دارو همزمان با داروهای ایجاد کننده هیپوپروترومبینمی (سفامندول، سفوپرازون، سفوتتان، پلیکامایسین، والپروئیک اسید )، ضد انعقادها (هپارین، مشتقات کومارین و اینداندیون) وترمبولیتیک ها (مثل استرپتوکیناز، اوروکیناز) و داروهای مهارکننده بهم چسبندگی پلاکت ها موجب افزایش اثر ضد انعقادی می شود.
 • این دارو می تواند موجب کاهش کلیرانس متوترکسات شود.
 • مصرف همزمان سالسیلات ها با داروهای با سمیت گوشی مثل وانکومایسین باعث تشدید عوارض گوشی آنها می شود.
 • پروبنسید باعث کاهش اثر درمانی این داروها می شود.
نکات قابل توصیه
 1. در صورت مصرف طولانی مدت مقادیر زیاد این دارو، باید هماتوکریت و غلظت سرمی سالیسیلات را به طور مرتب اندازه گیری کرد.
 2. قبل از شروع درمان روماتیسم با این دارو، آزمون های کبدی باید انجام شود و در صورت بروز علائم سمیت کبدی، این آزمونها را باید مجدداً انجام داد.
 3. این دارو را باید بعد ازغذا و همراه با یک لیوان آب مصرف کرد و بعد از مصرف 15 تا 30 دقیقه نباید دراز کشید.
 4. در حین مصرف طولانی مدت در صورت بروز درد، سرگیجه، و صدای زنگ در گوش مقدار مصرف را باید کاهش داد.
 5. این دارو ممکن است باعث نتایج کاذب در آزمون های اندازه گیری قند ادرار شود.
 6. هر قرص 325 میلیگرمی این دارو حاوی 2 میلی اکی والان سدیم است که توصیه می شود در بیمارانی که محدودیت مصرف سدیم دارند به این موضوع توجه شود.
مقدار مصرف

بزرگسالان:

 به عنوان ضد درد و ضد تب ، 325 - 650 میلی گرم هر 4 ساعت بصورت خوراکی مصرف می شود تا زمانی که علائم قطع گردد. به عنوان ضد رماتیسم، 3.6 -5.4 g/day در نوبت های منقسم  بصورت خوراکی مصرف می شود.

کودکان:

در کودکان با سن بیش از 6 سال، به عنوان ضد درد و ضد تب، 1.5 g/m2 در روز در 4 تا 6 نوبت منقسم یا 325 میلی گرم هر 4 ساعت مصرف می شود و به عنوان ضد رماتیسم، 80 - 100 mg/kg/day در نوبت های منقسم مصرف می شود.

فرم های دارویی

Delayed Release Tablet: 300 mg