سوتالول

موارد مصرف

این دارو در درمان آریتمی قلبی مصرف می شود.

فارماکوکینتیک

بیش از 80 درصد از دارو از مجاری گوارش جذب می شود. این دارو با پروتئین پیوند نمی یابد. متابولیسم سوتالول کبدی است و نیمه عمر آن 7 - 18 ساعت است. زمان لازم برای رسیدن به اوج اثر در یک نوبت مصرف 2 - 3 ساعت می باشد. دفع این دارو کلیوی است و حدود %75 از آن بصورت تغییر نیافته دفع می گردد.

عوارض جانبی

برادی کاردی علامتی (سرگیجه)، اسپاسم برونش (اشکال در تنفس یا خس خس سینه )، نارسایی احتقانی قلب (تورم مچ پا و اندام های تحتانی، تنگی نفس)، افسردگی روانی و کاهش گردش خون محیطی (سردی دست ها و پاها) با مصرف این دارو گزارش شده است.

موارد منع مصرف

این دارو در شوک قلبی، نارسایی آشکار قلب، بلوک درجه دو یا سه دهلیزی-بطنی، برادی کاردی سینوسی و کاهش فشار خون سیستولیک به کمتر از 100 میلی متر جیوه (برای پیشگیری از انفارکتوس مجدد میوکارد) نباید مصرف شود.

هشدارها
 1. مصرف این دارو در موارد زیر باید با احتیاط فراوان صورت گیرد: آسم نایژه ای، سابقه آلرژی، آمفیزم یا برونشیت غیرآلرژیک، نارسایی احتقانی قلب، دیابت، پرکاری تیروئید، افسردگی روانی یا سابقه ابتلاء به آن.
 2. مقدار مصرف این دارو در سالمندان باید براساس پاسخ بیمار تعیین شود، زیرا از یک طرف به علت کاهش حساسیت این بیماران به اثر دارو ممکن است افزایش مقدار مصرف لازم باشد و از طرف دیگر به علت کاهش توانایی متابولیسم و دفع داروها، کاهش مقدار مصرف ممکن است ضرورت یابد.
 3. در بیماران مبتلا به عیب کار کبد، مقادیر مصرف این دارو باید کاهش یابد.
 4. در صورت بروز افسردگی ناشی از این دارو، مصرف آن باید قطع شود.
 5. اگر بعد از یک دوره درمان طولانی با این دارو قطع مصرف آن ضرورت پیدا کند، باید مصرف این دارو بتدریج و حداقل طی سه روز تا دو هفته قطع شود. در طول این مدت، بیمار باید از فعالیت های شدید بدنی پرهیز کند تا خطر بروز انفارکتوس میوکارد یا آریتمی به حداقل برسد. اگرپس از قطع مصرف دارو، علائم قطع مصرف بروز کرد، باید مصرف دارو را به طور موقت مجدداً شروع نمود، ولی به دنبال بهبود بیمار، آن را باید با احتیاط قطع کرد.
 6. در طول مصرف این دارو، پیگیری عملکرد قلب، تعیین نبض، اندازه گیری فشار خون و ثبت نوار قلبی و ضربان قلب ضروری است.
تداخل های دارویی
 • مقدار مصرف انسولین و داروهای خوراکی پائین آورنده قند خون، هنگام مصرف همزمان با این دارو باید تنظیم گردد تا از کاهش بیش از حد قند خون جلوگیری شود.
 • در صورت مصرف همزمان داروهای مسدود کننده گیرنده بتا - آدرنرژیک با داروهای مسدود کننده کانال های کلسیمی یا کلونیدین، اثرات کاهش فشار خون ممکن است تشدید شود.
 • مصرف همزمان داروهای مهار کننده مونوآمین اکسیداز با این دارو (مانند فورازولیدون و پروکاربازین) به علت امکان افزایش شدید فشار خون، توصیه نمی شود.
 • در صورت مصرف همزمان این دارو با آمین های مقلد سمپاتیک که دارای فعالیت بتا - آدرنرژیک هستند، ممکن است اثرات هر دو دسته دارو کاهش یابند.
 • گزانتین ها در صورت مصرف همزمان با این دارو ممکن است موجب مهار اثرات درمانی هر دو دسته دارو شوند. همچنین، کلیرانس تئوفیلین افزایش می یابد.
نکات قابل توصیه
 1. هیچ یک از نوبت های مصرف این دارو نباید فراموش شود، بخصوص اگر روزی یکبار مصرف می شود.
 2. این دارو، زیادی فشار خون را درمان نمی کند، بلکه آنرا کنترل می نماید. مصرف این دارو ممکن است تا پایان عمر ضروری باشد.
 3. مصرف دارو، حتی در صورت احساس بهبودی، باید ادامه یابد.
 4. در صورتی که یک نوبت مصرف دارو فراموش شود، به محض به یاد آوردن آن نوبت باید مصرف شود، ولی اگر تا زمان مصرف نوبت بعدی 4 ساعت باقیمانده باشد، از مصرف آن نوبت باید خودداری شود و مقدار مصرف بعدی نیز دو برابر نگردد.
 5. در بیماران مبتلا به دیابت، با مصرف این دارو علایم کمی قند خون ممکن است پوشانده شد ه یا غلظت قند خون افزایش پیدا کند یا کاهش قند خون طولانی شود.
 6. از مصرف با سایر داروها، به ویژه داروهای مقلد سمپاتیک که نیاز به نسخه پزشک ندارند، باید خودداری گردد.
 7. قبل از قطع مصرف دارو، باید با پزشک مشورت شود.
 8. به علت احتمال بروز سرگیجه، خواب آلودگی و منگی، هنگام رانندگی یا کار با وسایلی که نیاز به هوشیاری دارند، باید احتیاط نمود.
مقدار مصرف

بزرگسالان:

در درمان آریتمی ابتدا 80 میلی گرم دو بار در روز مصرف می شود که بتدر یج به مقدار آن افزوده می گردد. مقدار نگهدارنده نیز 160 - 320 mg/day  در2 - 3  مقدار منقسم می باشد.

کودکان:

در آریتمی های مخاطره آمیز، 640 mg/day مصرف می شود.

فرم های دارویی

Tablet: 40mg, 80 mg