سولفادوکسین - پی

موارد مصرف

سولفادوکسین یک سولفونامید طولانی اثراست که همراه با پیریمتامین در درمان مالاریای فالسیپارم مقاوم به سایر داروها و معمولاً بعد از یک دوره درمان با کینین مصرف می شود.

مکانیسم اثر

سولفادوکسین و پیریمتامین دارای اثرسینرژیستیک بر روی مهار متابولیسم فولات هستند و از دو راه متفاوت این سیکل متابولیک را متوقف می کنند.

فارماکوکینتیک

سولفادوکسین به راحتی از راه خوراکی جذب و اوج غلظت سرمی دارو 4 ساعت بعد حاصل می شود. نیمه عمر دارو 4 - 9 روز است. این دارو به آهستگی از راه کلیه ها دفع می گردد.

عوارض جانبی

تهوع، استفراغ، بثورات جلدی، (از جمله سندرم استیونس جانسون) و اختلال های خونی از عوارض مهم این دارو هستند.

موارد منع مصرف

این دارو در صورت ابتلای بیمار به نارسایی شدید کبدی یا کلیوی، پورفیری، کم خونی مگالوبلاستیک یا کمبود فولات نباید مصرف شود.

هشدارها

در صورت ابتلای بیمار به عیب کار کلیه  یا کبد، اختلال های خونی، ضعف مغز استخوان، کمبود G6PD، صرع و در سالخوردگان با احتیاط فراوان مصرف شود.

تداخل های دارویی

در صورت مصرف همزمان این دارو با وارفارین و داروهای کاهنده قند خون، اثر این داروها افزایش می یابد. پابا و متابولیت های پابای حاصل از بی حس کننده های موضعی باعث کاهش اثر این دارو می شوند. سمیت سولفادوکسین پی با مصرف همزمان متوترکسیت و سولفونامیدهای دیگر افزایش می یابد.

نکات قابل توصیه
  1. در طول مصرف این دارو بیمار باید مایعات کافی دریافت کند.
  2. مصرف همزمان اسیدفولیک در طول درمان با این دارو ممکن است ضروری باشد.
  3. در صورت بروز اختلال های خونی یا بثورات جلدی باید فوراً مصرف دارو را قطع کرد.
  4. در صورت بروز سرفه یا کوتاه شدن تنفس مصرف دارو را قطع کنند.
مقدار مصرف

بزرگسالان:

در درمان مالاریا 3 قرص به صورت واحد مصرف می شود. در صورت لزوم باید بعد از یک هفته دوز تکرار شود.

کودکان:

برای کودکان با وزن 5 - 10 کیلوگرم، نصف قرص، برای کودکان با وزن 11 - 20 کیلوگرم یک قرص، برای کودکان با وزن 21 - 30کیلوگرم  1.5 قرص، برای کودکان با وزن 31 - 45 کیلوگرم 2 قرص به صورت یکجا مصرف می شود.

فرم های دارویی

Tablet: Sulfadoxine 500 mg + Primethamine 25 mg