سوماتریپتان

موارد مصرف

این دارو برای درمان سردردهای حاد میگرنی در بیمارانی بکار می رود که ضد دردها و داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی قادر به تخفیف کافی درد در آنها نیستند. هچنین از آن برای درمان حملات حاد سردردهای خوشه ای مصرف می شود.

مکانیسم اثر

اثر تخفیف سردرد میگرنی ممکن است به علت کاهش فعالیت اعصاب سروتونرژیک باشد. این دارو آگونیست اختصاصی گیرنده 5HT1D  می باشد و احتمالاً به علت انقباض عروق مغزی ناشی از تحریک این گیرنده موجب کاهش سردرد حاد می شود. همچنین این دارو قادر به کاهش آزادسازی نوروپپتیدها و سایر میانجی های التهابی می باشد و به همین علت خروج پروتئین های پلاسما از عروق را کاهش می دهد.

فارماکوکینتیک

جذب این دارو سریع ولی فراهمی زیستی آن 17% (احتمالاً به علت جذب ناقص و اثر عبور اولیه) می باشد. متابولیسم وسیع کبدی (80%) و نیمه عمری معادل 2.5 ساعت دارد. دفع آن از طریق ادرار (57%) و مدفوع (38%) صورت می گیرد.

عوارض جانبی

درد یا احساس فشار در قفسه سینه، اختلال در بلع، تهوع و استفراغ، تغییر در حس چشایی، واکنش های آلرژیک و آنافیلاکتیک، تشنج، اضطراب و تغییرات بینایی، درد عضلانی، عدم تعادل، خواب آلودگی و ضعف از عوارض جانبی مهم این دارو هستند.

موارد منع مصرف

از این دارو نباید برای پیشگیری طولانی مدت میگرن و یا برای میگرن شریان قاعده ای یا میگرن همی پلژیک استفاده نمود. همچنین برای بیماران مبتلا به فشار خون بالا (کنترل نشده)، بیماری های عروق کرونر بویژه انواع آنژین صدری و سابقه سکته قلبی، و هر بیماری دیگری که انقباض عروق کرونر در آن خطرناک است، این دارو را نباید مصرف کرد.

هشدارها

در صورت وجود آریتمی قلبی، تاکی کاردی، سابقه سکته مغزی، استعداد ابتلا به بیماری عروق کرونر، نارسایی کبدی یا کلیوی، فشار خون بالا (کنترل شده) و حساسیت به سوماتریپتان، این دارو را باید با احتیاط فراوان بکار برد.

تداخل های دارویی
  • همزمان و تا 14 روز بعد از قطع مصرف مهار کننده های منوآمین اکسیداز نباید از سوماتریپتان استفاده نمود.
  • مصرف همزمان این دارو با لیتیم، ضد افسردگی های سه حلقه ای و مهار کننده های منوآمین اکسیداز موجب افزایش شدید فشار خون می شود.
  • مصرف همزمان این دارو با مهارکننده های اختصاصی برداشت سروتونین موجب ضعف، تشدید رفلکس ها، عدم هماهنگی می گردد.
  • مصرف دی هیدروارگوتامین، ارگوتامین و متی سرژاید همراه با این دارو باعث تشدید اثر انقباض عروق می شود.
نکات قابل توصیه
  1. قرص باید به طور کامل بلعیده و از شکستن، خرد کردن و جویدن آن خودداری شود.
  2. در صورت دراز کشیدن بیمار در یک اتاق تاریک و ساکت، تاثیر دارو بیشتر خواهد شد.
  3. اگر با یک بار مصرف دارو، بهبودی حاصل نشد، از مصرف مقادیر اضافی خودداری و باید از داروهای جایگزین استفاده شود. در صورت عود سر درد بعد از بهبودی اولیه می توان مقادیر اضافی تجویز نمود.
  4. بین دفعات مصرف سوماتریپتان باید 5 - 7 روز فاصله باشد.
  5. این دارو نباید در سردردهای آتیپیک مصرف شود.
  6. در صورت بروز خواب آلودگی یا گیجی باید احتیاط شود.
مقدار مصرف

 بزرگسالان:

مقدار 25 - 100 میلی گرم یکجا مصرف می شود. در صورت نیاز، می توان مقدار مصرف را با فاصله 2 ساعت تا 200 میلی گرم افزایش داد. حداکثر مقدار مصرف مجاز 200 mg/day است.

فرم های دارویی

Tablet: 50, 100 mg