تنی پوزاید

موارد مصرف

تنی پوزاید به تنهایی یا همراه با سایر داروهای ضد سرطان در درمان لوسمی لنفوبلاستیک حاد مقاوم به درمان استفاده می شود.

مکانیسم اثر

مکانیسم اثر دارو مربوط به مهار فعالیت توپوایزومراز II می باشد. این دارو سیتوتوکسیک بوده و از ورود سلول ها به میتوز جلوگیری می نماید.

فارماکوکینتیک

نیمه عمر انتهایی دارو 5 ساعت بوده و حجم توزیع آن در بزرگسالان 8 - 44 لیتر می باشد. حذف کلیوی دارو %44 و حذف از راه مدفوع کمتر از %10 بوده و %4 -12 دارو به صورت تغییر نیافته از راه ادرار دفع می شود.

عوارض جانبی

کم خونی، کاهش گلبول های سفید یا پلاکت های خون، آنافیلاکسی، استئوماتیت، کاهش اشتها، تهوع و استفراغ، طاسی برگشت پذیر، اختلال عمل کبد (خصوصاً در دوزهای بالا) و تحریک موضعی و ترومبوفلبیت در محل تزریق از عوارض جانبی دارو می باشند.

موارد منع مصرف

در صورت وجود حساسیت مفرط به تنی پوزاید یا روغن کرچک، این دارو نباید مصرف شود.

هشدارها
  1. مقدار مصرف دارو در بیماران مبتلا به اختلالات عمل کلیه یا کبد باید کاهش یابد.
  2. دارو باید از راه انفوزیون آهسته داخل وریدی تجویز شود زیرا کاهش فشار خون در اثر تزریق سریع داخل وریدی ممکن است رخ دهد.
تداخل های دارویی

مصرف همزمان با متوترکسات، باعث افزایش مختصر کلیرانس پلاسمایی متوترکسات می شود. فنی توئین ممکن است باعث افزایش کلیرانس تنی پوزاید شده و منجر به کاهش اثرات درمانی آن شود. داروهای تالبوتامید، سدیم سالیسیلات و سولفامتیزول ممکن است باعث کاهش اتصال پروتئینی تنی پوزاید شوند.

نکات قابل توصیه
  1. در طی درمان با تنی پوزاید، استفاده از روش های جلوگیری از بارداری توصیه می شود.
  2. در صورت مشاهده تب و لرز، افزایش ضربان قلب و اشکال در تنفس، باید فورا به پزشک مراجعه نمود.
مقدار مصرف

تنی پوزاید از راه انفوزیون آهسته داخل وریدی طی حداقل 30 - 60 دقیقه تجویز شده و از محلول کلرور سدیم %90 یا گلوکز %5 برای تهیه محلول 1 mg/ml از دارو استفاده می شود. رژیم های درمانی مختلفی از تنی پوزاید مورد استفاده قرار می گیرند. این دارو به تنهایی با مقدار30 mg/m2  هر 5 روز یک بار یا 180 mg/m2 هر هفته به کار می رود. از طرف دیگر تنی پوزاید با مقدار165 mg/m2  دو بار در هفته برای 8 - 9  دوز همراه با سیتارابین یا با مقدار حداکثر 250 هر هفته برای 4 - 8 هفته همراه با وین کریستین و پردنیزون تجویز می شود.

فرم های دارویی

Injection: 10 mg/ml, 5 ml