تربینافین

موارد مصرف

این دارو، در درمان عفونت های قارچی ناخن و پوست که به دلیل شدت بیماری یا محل عفونت، درمان خوراکی ضروری باشد، مصرف می گردد. این دارو به صورت موضعی نیز مصرف می شود.

مکانیسم اثر

به نظر می رسد تربینافین از طریق مهار سنتز استرول های قارچی اثر خود را اعمال می کند. این دارو برعلیه درماتوفیت ها و برخی از مخمرها اثر کشنده دارد.

فارماکوکینتیک

تربینافین به خوبی از راه گوارش جذب می شود. فراهمی زیستی این دارو به دلیل متابولیسم عبور اول از کبد حدود %40 می باشد. اوج غلظت سرمی دارو 2 ساعت بعد از یک مقدار خوراکی به دست می آید. این دارو به خوبی در پوست، ناخن و مو انتشار می یابد. دارو در کبد متابولیزه و عمدتاً از طریق کلیه دفع می گردد. نیمه عمر دارو 11 - 36 ساعت گزارش شده است. بخشی از دارو از طریق پوست، ناخن و بافت چربی دفع می شود.

هشدارها
  1. مصرف این دارو در بیماران مبتلا به عیب کار کلیه باید با احتیاط فراوان صورت گیرد.
  2. در صورت بروز علائم مسمومیت کبدی یا بروز بثورات جلدی و کهیر، درد مفاصل و عضلات، واکنش های شدید پوستی مانند سندرم استیونس - جانسون و نکرولیز سمی اپیدرم قطع مصرف دارو ضروری است.
تداخل های دارویی

داروهای مهار کننده انزیم سیتوکروم P450 (مانند سایمتیدین) متابولیسم این دارو را کاهش و داروهای القا کننده این آنزیم (مانند ریفامپین) متابولیسم تربینافین را افزایش می دهند.

نکات قابل توصیه

بیمار یا اطرافیان وی را از نظر بروز علائم مسمومیت کبدی، (تهوع مداوم، استفراغ، بیحالی یا یرقان) باید آگاه ساخت. مراجعه به پزشک در این موارد ضروری است.

مقدار مصرف

بزرگسالان:

این دارو به مقدار 250 mg/day برای2-6  هفته در عفونت های قارچی پوست و از 6 هفته تا  3ماه در درمان عفونت های قارچی ناخن (برای ناخن شست پا دوره طولانی تری ممکن است لازم باشد) مصرف می شود.

کودکان:

مقادیر توصیه شده برای کودکان با سن بیش از یک سال3 - 6 mg/kg  یکبار در روز برای دو هفته می باشد.

 

موضعی:

کرم موضعی این دارو به میزان 1 - 2 بار در روز به مدت 1 - 2 هفته مصرف می شود.

فرم های دارویی

Tablet: 250 mg (as HCl)

Cream: 1%