آنتی توکسین کزاز

موارد مصرف

توجه: پیش از مطالعه این تک نگار، مراجعه به تک نگار کلی آنتی توکسین ها ضروری است.

 

این فرآورده برای ایجاد ایمنی انتقالی برعلیه بیماری کزاز در افراد زخمی که زخم آنها با اسپور باکتری کزاز آلوده شده باشد، استفاده می شود.

مکانیسم اثر

این فرآورده حاوی گلوبولین های ضد سم اختصاصی برعلیه سم تولید شده توسط Clostridium tetani  است.

عوارض جانبی

شوک آنافیلاکتیک، کاهش فشار خون، کهیر، اختلال تنفسی و بیماری سرمی از عوارض جانبی این فرآورده است.

هشدارها
  1. قبل از تزریق، آزمون حساسیت انجام شود.
  2. به دلیل کوتاه بودن اثر این پادزهر نباید از آن برای پیشگیری استفاده شود. اگر چه می توان برای کودکان واکسینه نشده و در معرض خطر ابتلا استفاده کرد. در این صورت باید به طور همزمان برای ایجاد ایمنی فعال توکسوئید کزاز نیز تزریق شود.
  3. آزمون حساسیت : مقدار 0.2 میلی لیتر از محلول رقیق شده (10:1 برای افراد بدون سابقه آلرژی و 100:1 برای افراد با سابقه آلرژی) سرم طبیعی اسب یا پادزهر را باید زیرجلدی تزریق کرد. برای نتیجه آزمون لا زم است 30 دقیقه صبر کرد و در صورت عدم واکنش 0.2 میلی لیتر از فرآورده رقیق نشده باید تزریق شود، در صورت عدم واکنش حساسیتی می توان مقدار کافی از این پادزهر را مصرف کرد.
نکات قابل توصیه
  1. این پادزهر فقط سم باکتری Clostridium tetani را خنثی می کند و اثری برخود باکتری ندارد. بنابراین علاوه بر تزریق پادزهر، سایر درمان های زخم ضروری می باشد. ضدعفونی کردن زخم به وسیله ید نیز اثر تخریبی قابل ملاحظه ای بر سم باکتری دارد.
  2. در صورتی که فرد به سرم حساسیت داشته یا قبلاً با توکسوئید کزاز واکسینه شده باشد، بیمار باید فقط یک نوبت تزریق توکسوئید کزاز دریافت کند و نیازی به تزریق پادزهر نیست.
  3. به منظور درمان بیماری کزاز، علاوه بر مصرف پادزهر، همزمان درمان های جراحی و علامتی شامل مصرف آنتی بیوتیک ها، آرام بخش ها، ضد تشنج ها و شل کننده های عضلانی ضروری می باشد.
  4. فرآورده را باید در دمای بین 2 - 8 درجه سانتیگراد نگهداری و از انجماد آن جلوگیری کرد.
مقدار مصرف

پیشگیری:

بلافاصله بعد از ایجاد جراحت (و احتمال آلودگی زخم با باکتری کزاز مثل و جود خاک) و بعد از انجام آزمون حساسیت مقدار 3,000 واحد از پادزهر را باید داخل عضلانی تزریق کرد.

 

 درمان:

در صورت بروز علائم کزاز، بعد از انجام ملاحظاتی در مورد حساسیت و واکنش های سرمی، باید 200,000 واحد پادزهر را داخل وریدی تزریق کرد. روزهای بعد 50,000 واحد پادزهر را باید هر روز داخل عضلانی تزریق کرد، تاهنگامی که تمام علائم بیماری از بین برود.

فرم های دارویی

Injection