تیکلوپیدین

موارد مصرف

تیکلوپیدین جهت کاهش خطر حمله ترومبوآمبولیک گهگیر در بیمارانی که سابقه حمله کامل و ترومبوتیک دارند مصرف می شود.

توجه: به لحاظ گزارش مواردی از اختلالات هموراژیک از تیکلوپیدین، این دارو بایستی برای بیمارانی که به آسپرین جواب نمی دهند، در نظرگرفته شود.

مکانیسم اثر

تیکلوپیدین یک مهار کننده تجمع پلاکت می باشد که مکانیسم اثر دقیق آن به خوبی مشخص نیست.

فارماکوکینتیک

بیش از 80 درصد دارو از مجرای گوارش جذب می شود. جذب دارو در صورت مصرف پس از غذا افزایش می یابد، پیوند این دارو به پروتئین پلاسما بسیار زیاد است. متابولیسم این دارو به شدت کبدی است. نیمه عمر بسته به سن بیمار ممکن است 7.9 - 12.6  ساعت باشد. با مصرف مکرر مقادیر  250میلی گرم دو بار در روز، اثر دارو طی دو روز ظاهر می شود. زمان لازم برای رسیدن به اوج غلظت پلاسمای پس از مصرف یک مقدار 250 میلی گرم حدود 29 ساعت است. حداکثر غلظت پلاسمایی با مصرف یک مقدا ر  250 میلی گرمی حدود 0.4 - 0.6 mcg/mL  می باشد. مصرف مقادیر مکرر 250 میلی گرم دو بار در روز، حدود 8 - 11 روز است. این دارو از راه کلیه، صفرا و مدفوع دفع می شود.

عوارض جانبی

با مصرف این دارو، اسهال، بثورات جلدی، مشکلات ناشی از خونریزی (شامل درد یا تورم شدید شکم، درد پشت، خونریزی در چشم، ادرار، مدفوع تیره، کبودی پوست، کاهش هوشیاری، سر گیجه، سردرد، درد و تورم مفاصل، خونریزی از بینی)، خارش پوست، کاهش نوتروفیل های خون و پورپورا گزارش شده است.

موارد منع مصرف

این دارو در خونریزی، هموفیلی یا سایر نقائص خون سازی مانند کمبود نوتروفیل ها و پلاکت ها، عیب کار کبد، سابقه پورپورای ترومبوسیتوپنیک ترومبوتیک نباید مصرف شود.

هشدارها
  1. این دارو در صورت وجود عیب شدید کار کلیه باید با احتیاط فراوان مصرف شود.
  2. در طول مصرف این دارو، آزمون شمارش تام سلول خون، پلاکت، تشخیص افتراقی سلول های خون و مرفولوژی گلبول های قرمز باید صورت گیرد.
تداخل های دارویی
  • مصرف همزمان این دارو با داروی ضد انعقاد، داروهای ترومبولیتیک (مانند استرپتوکیناز و اوروکیناز) خطر بروز خونریزی شدید را افزایش می دهد.
  • مصرف همزمان داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی، آسپیرین، سایر مهار کننده های تجمع پلاکتی با این دارو خطر بروز خونریزی شدید و افزایش اثر مهارکنندگی تجمع پلاکتی را به دنبال خواهد داشت.
  • مصرف همزمان فنی توئین با تیکلوپیدین ممکن است سبب افزایش غلظت پلاسمایی فنی توئین بشود.
  • داروهای وقفه دهنده آنزیم CYP2C19 با تیکلوپیدین تداخل دارند.
  • آنتی اسیدها و کورتیکواستروئیدها باعث کاهش اثر تیکلوپیدین می شوند.
  • تیکلوپیدین می تواند اثر دیگوکسین و سیکلوسپورین را کاهش دهد.
نکات قابل توصیه
  1. در صورت فراموش شدن یک نوبت مصرف دارو، به محض بیاد آوردن آن نوبت باید مصرف شود. از دو برابرکردن مقدار مصرف باید خودداری گردد. اگر تا زمان مصرف بعدی فاصله زیاد باقی نمانده باشد، از مصرف نوبت فراموش شده باید اجتناب کرد.
  2. در صورت بروزخونریزی، عفونت و پورپورا یا کاهش پلاکت خون، باید فوراً به پزشک مراجعه شود.
مقدار مصرف

بزرگسالان:

 250 میلی گرم دو بار در روز همراه غذا مصرف می شود.

فرم های دارویی

Tablet: 250 mg