تولمتین

موارد مصرف

در حالات درد و التهاب ناشی ازبیماری های روماتیسمی، استئوآرتریت و ارتریت جوانان مصرف می شود.

فارماکوکینتیک

بعد از مصرف خوراکی به سرعت جذب گردیده و پس از حدود یک ساعت حداکثر غلظت سرمی ایجاد می گردد. 99 درصد دارو به پروتئین های پلاسما متصل می شود. دارو در شیر ترشح و در کبد متابولیزه می شود. داروی غیرفعال از راه ادرار دفع می گردد. نیمه عمر این دارو 5 ساعت است.

عوارض جانبی

اختلالات گوارشی مانند تهوع، اسهال ، زخم و خونریزی ممکن است ایجاد گردد. واکنش های آلرژیک بویژه آنژیوادم، برونکو اسپاسم و بثورات جلدی و نیز سردرد، سرگیجه و اختلالات شنوایی نظیر وزوز گوش ممکن است بروز نماید.

موارد منع مصرف

این دارو در صورت سابقه وجود واکنش آلرژیک شدید از قبیل آنافیلاکسی یا آنژیوادم ناشی از اسپیرین یا سایر داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی یا پولیپ بینی همراه با اسپاسم برونش به علت مصرف اسپیرین، نباید مصرف شود.

هشدارها

این دارو در موارد زیر باید با احتیاط فراوان مصرف شود:

بیماری التهابی یا اولسراتیو قسمت فوقانی یا تحتانی مجرای گوارش (شامل بیماری Crohn، دیورت یکولیت، قرحه گوارشی، کولیت اولسراتیو)، هموفیلی یا سایر اختلالات خونی شامل اختلال عملکرد انعقادی یا پلاکت ها، عیب کار کلیه، استوماتیت، بیماران سالخورده (به علت عوارض کبدی و کلیوی)، بیمارانی که احتمال بروز خونریزی و زخم گوارشی در آنها زیاد می باشد.

تداخل های دارویی
 • تولمتین اثر کاهنده فشار خون مهارکننده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین را معکوس نموده، احتمال بالا رفتن پتاسیم خون و نارسایی کلیوی را افزایش می دهد.
 • مصرف تولمتین همراه داروهای ضد میکروبی از دسته کینولون ها، خطر بروز تشنج را افزایش می دهد.
 • اثر داروهای پائین آورنده قند خون (سولفونیل اوره) احتمالاً با مصرف تولمتین افزایش می یابد.
 • خطر سمیت کلیوی سیکلوسپورین در صورت مصرف همزمان با تولمتین تشدید می گردد.
 • دفع متوترکسات و لیتیم بوسیله این دارو کاهش می یابد.
 • مهار تجمع پلاکتی توسط این دارو و زخم و خونریزی گوارشی در بیمارانی که تحت درمان با داروهای ضد انعقاد یا ترومبولیتیک هستند، ممکن است خطرناک باشد.
 • مصرف همزمان این دارو با آسپیرین توصیه نمی شود. مصرف همزمان اسید والپروئیک با این دارو خطر خونریزی را به دلیل تداخل در عملکرد پلاکت افزایش می دهد.
 • غلظت پلاسمایی سیکلوسپورین در صورت مصرف همزمان با این دارو افزایش می یابد.
نکات قابل توصیه
 1. این دارو نباید بیش از مقدار توصیه شده مصرف شود. مصرف بیش از 7 روز نیز توصیه نمی شود، مگر اینکه مطابق دستور پزشک باشد.
 2. در صورت فراموش شدن یک نوبت مصرف دارو، اگر رژیم درمانی بصورت یک یا دو قرص در روز باشد، در صورت به یاد آوردن طی یک یا دو ساعت پس از نوبت فراموش شده، آن نوبت باید مصرف شود. اگر رژیم درمانی بصورت بیش از دو قرص در روز باشد، به محض به یاد آوردن، آن نوبت باید مصرف شود، مگر اینکه تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرارسیده باشد. مقدار مصرف بعدی نیز نباید دو برابر شود.
 3. دارو بهتراست همراه با غذا مصرف شود تا تحریک گوارشی کاهش یابد.
 4. مراجعه منظم به پزشک در صورت مصرف دراز مدت، به منظور بررسی پیشرفت درمان توصیه می شود.
 5. احتمال بروز حساسیت به نور وجود دارد.
 6. در صورت مشاهده علائم شبه انفلوآنزا (لرز، تب یا درد عضلانی) قبل یا همزمان با بثورات جلدی، باید به پزشک مراجعه شود.
مقدار مصرف

بزرگسالان:

به عنوان ضد روماتیسم، ابتدا 400 میلی گرم سه بار در روز مصرف می شود. به عنوان نگهدارنده، مقدار 600 - 1800 mg/day  در سه یا چهار مقدار منقسم مصرف می شود. در درمان استئوارتریت600 - 1600 mg/day  در سه یا چهار مقدار منقسم مصرف می شود.

کودکان:

به عنوان ضد روماتیسم در کودکان بزرگتر از 2 سال،20 mg/kg/day  در سه یا چهار مقدار منقسم مصرف می شود. به عنوان نگهدارنده، 15 - 30 mg/kg/day در مقادیرمنقسم مصرف می گردد.

فرم های دارویی

Tablet: 200 mg