تریامسینولون (موضعی)

موارد مصرف

تریامسینولون برای درمان علامتی اختلالات شدید التهابی پوست از قبیل اگزماهایی که به سایر کورتیکواستروئیدهای ضعیف تر پاسخ نمی دهند و پسوریازیس بکار می رود.

مکانیسم اثر

این دارو با عبور از غشاء سلولی به گیرنده های اختصاصی خود در سیتوپلاسم متصل شده و کمپکس دارو – گیرنده وارد هسته سلول می شود. این کمپلکس با اتصال به نواحی خاصی از DNA، موجب تحریک روند رونویسی mRNA و بدنبال آن ساخت آنزیم های مهاری می گردد که گمان می رود مسئول ایجاد اثرات مهاری ضد التهابی می باشند.

فارماکوکینتیک

متابولیسم کورتیکواستروئیدها عمدتاً در خود پوست انجام می گیرد، ولی متابولیسم پوستی این دارو نسبت به سایر کورتیکواستروئیدهای پوستی کمتر می باشد و به همین دلیل جذب سیستمیک دارو نسبتاً بالا است. متابولیسم دارو کبدی است.

عوارض جانبی

به دلیل کم بودن متابولیسم تریامسینولون در پوست، امکان جذب سیستمیک آن بالا بوده و بروز عوارضی نظیر سندرم کوشینگ، افزایش قند خون، وجود قند در ادرار و در دراز مدت تضعیف محور هیپوتالاموس -  هیپوفیز -  فوق کلیه محتمل می باشد.

بروز عوارض جانبی موضعی مانند تشدید عفونت های درمان نشده، نازک شدن پوست، درماتیت تماسی، درماتیت پری اورال، اختلالات التهابی در ناحیه صورت به ویژه نزد خانم ها و آکنه در محل کاربرد فرآورده نیز گزارش شده است.

موارد منع مصرف

این دارو در شیرخواران کمتر از یکسال، برای درمان پلاک های منتشر و گسترده پسوریازیس، عفونت های باکتریایی، قارچی و یا ضایعات ویروسی پوستی و درمان نشده، روزاسه و درماتیت های اطراف دهان، برای درمان آکنه و در صورت بروز آلرژی به کورتیکوستروئیدها نباید مصرف شود.

هشدارها
  1. از مالیدن این دارو برروی پوست بچه ها تا حد امکان باید پرهیز شود.
  2. از مصرف طولانی مدت فرآورده بر روی پوست صورت باید اجتناب گردد.
نکات قابل توصیه
  1. از مصرف خودسرانه این دارو باید خودداری شود.
  2. از بکار بردن پوشش و یا پانسمان روی ناحیه تحت درمان با تریامسینولون باید خودداری شود.
  3. از تماس دارو با چشم ها باید اجتناب گردد.
  4. در صورتی که بعد از دو هفته عارضه ای که برای آن تریامسینولون تجویز شده، بهبود پیدا نکرد و یا بدتر شد، باید به پزشک مراجعه شود.
  5. قبل از شیردهی، این دارو بر روی بافت پستان نباید مصرف شود.
مقدار مصرف

بزرگسالان:

از کرم یا پماد تا 2 بار در روز

کودکان:

تنها یک بار در روز استفاده می شود.

فرم های دارویی

Topical Cream: 0.1%

Topical Ointment: 0.1%