اوروفولیتروپین

موارد مصرف

این دارو در درمان نازایی زنان همراه با گونادوتروفین های جفتی انسانی جهت تحریک تخمک گذاری و القاء بارداری در بیماران مبتلا به سندرم تخمدان پلی کسیستیک که در آنها نسبت LH/FSH افزایش یافته یا در بیمارانی که به درمان با کلومیفن پاسخ نمی دهند، مصرف می شود. این دارو همچنین جهت تحریک اسپرماتوژنز در درمان ناباروری مردان همراه با گونادوتروفین جفتی مصرف می شود.

فارماکوکینتیک

پس از چند بار مصرف زیر جلدی یاعضلانی دارو، حداکثر غلظت پلاسمایی هورمون محرک فولیکول، پس از 10 ساعت از مصرف دارو حاصل می شود. نیمه عمر حذف دارو 15 - 20 ساعت است.

عوارض جانبی

به تک نگار Chorionic Gonadotrophins مراجعه شود.

موارد منع مصرف

این دارو در خانم های با سطح بالای FSH، در بیماران مبتلا به اختلال کنترل نشده عملکرد تیروئید و غدد فوق کلیه، وجود ضایعات داخل جمجمه ای، وجود هر علت دیگر نازایی به جزء تخمک گذاری و کیست یا بزرگی تخمدان نباید مصرف شود.

نکات قابل توصیه

در صورت بروز هر گونه اختلالات و عوارض مانند دل پیچه، آروغ، تورم دست و پا، تهوع، استفراغ، افزایش وزن یا تنگی نفس باید به پزشک مراجعه شود.

مقدار مصرف

بزرگسالان:

معمولا درمان با مقادیر 75 - 150 واحد از FSH در روز شروع می شود و در صورت حصول پاسخ مطلوب، درمان متوقف شده و پس از یک یا دو روز مقدار واحد از گونادوتروفین جفتی انسانی به میزان 5000 - 10000 واحد جهت تحریک تخمک گذاری مصرف می شود. در صورت عدم حصول پاسخ پس از 4 هفته، درمان با اوروفولیتروپین باید قطع شود. جهت تحریک اسپرماتوژنز در مردان، 150 واحد از FSH سه بار در هفته مصرف می شود. درمان با گونادوتروفین جفتی و اوروفولیتروپین باید حداقل برای 4 ماه ادمه یابد.

فرم های دارویی

Powder for Injection: 75 IU FSH