موارد مصرف

این فراورده درمان سوختگی های سطحی و خفیف بکار می رود.

مکانیسم اثر

مکانیسم اثر دقیق این فرآورده مشخص نمی باشد. به نظر می رسد عصاره حنا با داشتن لاوسون و تانن دارای خاصیت قابض و آنتی باکتریال است. همچنین مطالعات حیوانی نشان داده است که روغن های فرار موجود در زرد چوبه دارای اثر ضد التهابی می باشند و احتمالا این اثر از طریق حذف رادیکال های اکسیژن در روند التهاب انجام گرفته و بدین ترتیب موجب کاهش التهاب و درد ناشی از آن می شوند.

اجزای فراورده
  • عصاره برگ گیاه حنا: 10 g
  • عصاره ریزوم گیاه زردچوبه: 0.5 g
  • تربانتین: 20 g
مواد موثر

مشتقات نفتالن ( 1و4- نفتاکینون ها) بویژه لاوسون، تانن، روغن های فرار (نظیر آلفا و بتاتومرون)، کورکومینوئیدها (نظیر کورکومین و زینجیبرون)

عوارض جانبی

به دلیل وجود حنا در فراورده امکان ایجاد حساسیت پوستی وجود دارد.

موارد منع مصرف
  1. به علت خاصیت دبریدکننده پماد، مصرف آن روی گرافت های پوستی ممکن است باعث پس زدن گرافت شود.
  2. در سوختگی های عمیق که وسعت زیادی دارند و عضلات نیز آسیب دیده اند.
هشدارها

از درمان خودسرانه سوختگی های عمیق یا وسیع با این دارو بدون نظارت پزشک خودداری شود. موارد مندرج در راهنمای مصرف نیز می بایست به دقت توسط پزشک رعایت گردد.

تداخل های دارویی

از مخلوط کردن و استفاده همزمان این پماد با سایر داروهای پوستی مورد مصرف در سوختگی ها مانند سیلورسولفادیازین و غیره جدا پرهیز گردد.

نکات قابل توصیه
  1. ورود دارو به چشم باعث تحریک مخاط چشم می شود که با استفاده از سرم شستشو می توان چشم را شستشو داد تا تحریک متوقف شود. لذا در سوختگی های ناحیه صورت، پانسمان اطراف چشم با احتیاط امکان پذیر است.
  2. گرم نمودن پماد می تواند به توزیع یکنواخت آن برروی زخم کمک نماید.
  3. در دوره مصرف دارو از مصرف سایر داروهای موضعی بر روی زخم سوختگی خودداری شود.
  4. در اواسط دروه درمان احتمالا زخم دچار خارش می شود که نشانه بهبودی است از خاراندن و تحریک زخم خودداری کنید و در صورت عدم تحمل با مراجعه به پزشک داروی مناسب برای کنترل خارش زخم دریافت نمایید.
مقدار مصرف

لایه نازکی از پماد را بر روی تمام سطح موضع آسیب دیده مالیده و سپس یک قطعه نایلکس (کیسه فریزر) روی آن قرار داده و عضو باند پیچی شود و روزانه یکبار پانسمان طبق راهنمای مصرف دارو تعویض گردد. در سوختگی سر و صورت از گاز وازلینه بجای نایلکس استفاده شود.

فرم های دارویی

Ointment