موارد مصرف

این فرآورده برای درمان التهاب بافت مخاطی دهان و سایر قسمت های دستگاه گوارش و التهاب مجاری تنفسی (به صورت بخور) بکار می رود. علاوه بر این دارای اثرات ضد اسپاسم و ضد نفخ می باشد.

مکانیسم اثر

فعالیت ضد التهابی عصاره بابونه بیشتر بواسطه ترکیبات ماتریسین (پیشتاز کامازولن)، بیزابولول و اکسیدهای آن بوده که عمده ترین ترکیبات موجود در عصاره را تشکیل می دهند. این فعالیت به عمل آنتی اکسیدان آنها نسبت داده شده است. مطالعات Invitro نشان داده است که عصاره بابونه موجب وقفه سیکلواکسیژناز و لیپواکسیژناز شده، در نتیجه تولید پروستاگلاندین ها و لوکوترین ها را متوقف می نماید. آپی ژنین موجود در عصاره بابونه علاوه بر وقفه در ایجاد محصولات 5- لیپواکسیژناز و سیکلواکسیژناز (نظیر12- لیپواکسیژناز) موجب مهار آزادسازی هیستامین نیزمی گردد. اثرات آنتی اسپاسمودیک بابونه به آپی ژنین نسبت داده می شود که میزان این اثر نسبت به پاپاورین3.92  برابر قویتر است.

اجزای فراورده

این فرآورده از عصاره هیدروالکلی گیاه بابونه (Matricaria chamomilla) تهیه شده است که هر 100 میلی لیتر از قطره حاوی 10 میلی گرم کامازولن و حداقل 2 میلی گرم آپی ژنین می باشد.

مواد موثر

روغن های فرار نظیر کامازولن، آلفا - بیزابولول و فلاونوئید آپی ژنین.

عوارض جانبی

در افراد حساس احتمال بروز واکنش های آلرژیک (درماتیت تماسی، آنافیلاکسی) وجود دارد.

موارد منع مصرف

این فرآورده در افراد حساس به بابونه و بیماران مبتلا به آسم منع مصرف دارد.

هشدارها

ایمنی مصرف این فرآورده در دوران بارداری و شیردهی به اثبات نرسیده است، با این وجود منافع آن در برابر مضار آن باید سنجیده شود.

تداخل های دارویی

در مصرف همزمان با وارفارین به علت وجود هیدروکسی کومارین در بابونه ممکن است اثرات وارفارین افزایش یابد.

نکات قابل توصیه

در کاربرد دارو به عنوان ضد التهاب و سوزش مخاط معده و روده باید مقدار مصرف توصیه شده، نیم ساعت قبل از غذا میل شود. در کاربرد قطره بابونه بعنوان ضد اسپاسم و ضد نفخ، باید دارو یکساعت بعد از غذا میل گردد.

مقدار مصرف

به عنوان دهانشویه:

روزی سه بار هر بار 5 میلی لیتر(یک قاشق مرباخوری) از فرآورده را با نصف لیوان آب ولرم مخلوط و غرغره نمایند.

به صورت بخور:

15 میلی لیتر از فرآورده را در یک لیتر آبجوش ریخته 1 - 2 بار در روز بخور داده شود.

خوراکی:

بزرگسالان روزی سه بار، هر بار 30 قطره و اطفال روزی 3 بار، هر بار 10 - 20 قطره در یک فنجان آب ولرم میل نمایند.

فرم های دارویی

Drop