جینکوگل

موارد مصرف

این فراورده در درمان علامتی اختلالات ارگانیک مغزی و سندرم های دمانس با علایمی از قبیل کاهش حافظه، ناتوانی در تمرکز حواس، وزوز گوش، حالات دپرسیو، سرگیجه و سردرد به کار می رود. همچنین در بهبود توانایی پیاده روی بدون درد در بیماری های انسداد عروق محیطی مانند (Intermittent claudication)، تهوع  و وزوز گوش با منشا عروقی استفاده می شود.

مکانیسم اثر

فلاونوییدهای موجود در جینگوبیلوبا دارای اثرات آنتی اکسیدان و محافظتی در مقابل ایسکمی بوده و با غیرفعال کردن رادیکال های آزاد و جلوگیری از پراکسیداسیون لیپیدها باعث جلوگیری از تخریب بافت ها،عروق و سلول های عصبی می گردند. بعلاوه با کاهش نفوذ نوتروفیل ها و افز ایش جریان خون از پیشرفت دمانس جلوگیری می نماید.

اجزای فراورده

قرص جینکوگل حاوی   40 mgعصاره خشک برگ جینکوبیلوبا (Ginkgo biloba) معادل 8.04 - 11.3 mg  جینکوفلاونول گلیکوزید می باشد.

مواد موثر

جینکولید A, B, C، بیلوبالید، فلاونویید (کورستین و....).

عوارض جانبی

در موارد نادر ایجاد ناراحتی گوارشی، سردرد و یا واکنش های آلرژیک می نماید. با مصرف طولانی مدت ممکن است در سیستم انعقادی اختلال ایجاد نماید.

موارد منع مصرف

در افراد حساس به جینگوبیلوبا و در بیمارانی که احتمال خونریزی داخل جمجمه دارند ممنوعیت مصرف دارد.

هشدارها

ایمنی مصرف این فرآورده در دوران بارداری و شیردهی به اثبات نرسیده است، با این وجود منافع آن در برابر مضار آن باید سنجیده شود.

تداخل های دارویی

این فراورده به علت داشتن اثر وقفه دهنده فاکتور فعال پلاکتی (PAF) ممکن است با داروهای آنتی ترومبولیتیک (ضد انعقاد، ضد پلاکت و استیل سالیسیلیک اسید) تداخل نماید.

مقدار مصرف

روزی 3 بار، 1 تا 2 قرص با کمی آب میل شود.

فرم های دارویی

F.C. Tablet

خواندن این مطالب نیز توصیه می شود . . .
جینکو تیدی