جین سین

موارد مصرف

جین سین به عنوان تقویت کننده قوای جسمی و فکری به کار می رود.

مکانیسم اثر

عصاره جین سینگ حاوی جین سنوزیدهای متعدد (در حدود 25 جین سنوزید) می باشد که هر یک دارای اثرات فارماکولوژیک متفاوت بوده و بنابراین مکانیسم اثر دقیق آن بسیار پیچیده است. بطور کلی جین سینگ بر روی فعالیت هورمون های مترشحه از هیپوفیز، آدرنال و گنادها تاثیر می گذارد. تاثیر جین سنوزیدهای موجود در جین سینگ بر روی CNS متغیر بوده و موجب تضعیف و یا تحریک سیستم اعصاب مرکزی می گردند.

جین سنوزید Rg2 و Rg3 باعث بلوک رسپتورهای گاما آمینوبوتیریک اسید و نیکوتینیک استیل کولین می شوند و از این طریق باعث وقفه ترشح کاتکول آمین های تولید شده با واسطه استیل کولین می گردند. جین سینگ به علت داشتن اثرات آنتی اکسیدان، DNA پروتئین را از آسیب اکسیداتیو حفظ می نماید. جین سینوزیدها باعث تحریک ترشح کورتیکوتروپین و افزایش ستنز پروتئین و ریبونوکلئیک اسید (RNA) کبدی می شوند.

جین سینگ باعث کاهش اسید لاکتیک و تحریک سایر آنزیم های تنفسی در زنجیره انتقال الکترون در جهت بالابردن میزان اکسیداسیون هوازی می گردد.

اجزای فراورده

این فراورده از پودر ریزوم گیاه جین سینگ (Panax ginseng) به میزان 250 mg در هر کپسول تهیه شده است.

مواد موثر

تری ترپن ساپونین های جین سینوزید مانند جین سینوزید Rb1, ,Rg2 ,Rg1 ,Ra2 ,Ra1 ، Rb2و...

عوارض جانبی

اثرات جانبی معمول گزارش شده با جین سینگ هیجان، بی قراری و عصبانیت است که معمولا چند روز پس از مصرف دارو و یا کاهش مقدار مصرف آن کاهش می یابد.

بیخوابی، سردرد، خون دماغ، بیقراری، تحریک پذیری و استفراغ از عوارض جانبی گزارش شده با جین سینگ می باشند.

همچنین کاهش میزان تمرکز با مصرف طولانی مدت جین سینگ دیده شده است.

مصرف بیش از حد و طولانی مدت جین سینگ موجب بالا رفتن فشار خون، بی قراری، بی خوابی، اسهال و بثورات جلدی می گردد ایجاد ندول و درد در پستان ها و همچنین خونریزی از واژن پس از یائسگی به علت اثرات مشابه استروژن جین سینگ گزارش شده است.

موارد منع مصرف

به علت اثرات ضد پلاکتی جین سینگ از مصرف همزمان این فراورده با سایر داروهای ضد پلاکتی و NSAIDs اجتناب شود.

مصرف جین سینگ توسط مادران باردار و شیرده با آندروژنیزاسیون نوزاد همراه بوده است. بنابراین مصرف این فراورده در دوران بارداری و شیردهی توصیه نمی گردد. مصرف همزمان جین سینگ با داروهای محرک و مقدار زیاد کافئین توصیه نمی شود.v

هشدارها
  1. جین سینگ دارای اثر پایین آورنده قند خون می باشد، بنابراین در افراد دیابتیک که از داروهای پایین آورنده قند خون و یا انسولین استفاده می کنند باید با احتیاط مصرف شود.
  2. در بیماران قلبی عروقی و دارای فشار خون بالا با احتیاط مصرف شود.
تداخل های دارویی

سردرد، لرزش و مانیا با مصرف همزمان جین سینگ و فنلزین گزارش شده است.

مقدار مصرف

روزی 2 بار هر بار 2 کپسول همراه غذا مصرف شود.

فرم های دارویی

Capsule