هربیلاکس

موارد مصرف

این فرآورده برای درمان کوتاه مدت یبوست مصرف می شود.

مکانیسم اثر

سنوزیدهای B و A توسط باکتری های روده بزرگ متابولیزه شده و تبدیل به مشتقات فعال Rhein - anthrone می گردند. این ترکیبات موجب تحریک و افزایش حرکات پریستالتیک روده و در نتیجه کاهش جذب آب و الکترولیت ها شده و همچنین ترشح مایعات در روده بزرگ را از طریق تحریک ترشح فعال کلراید و مخاط افزایش می دهند. اثرات فوق احتمالاً ناشی از افزایش بیوسنتز و آزادسازی پروستاگلاندین ها است.

اجزای فراورده

حاوی 450 میلی گرم پودر برگ سنا (Cassia acutifolia) (معادل  2.5%سنوزید  A,B) می باشد.

مواد موثر

هیدروکسی آنتراسن گلیکوزیدها (سنوزید A,B)

عوارض جانبی
 • مصرف سنا ایجاد درد و کرامپ های شکمی می نماید.
 • مصرف طولانی مدت و دوزهای بالای این فرآورده موجب از بین رفتن کارایی روده ها، اسهال و از دست دادن آب و الکترولیت ها (بویژه پتاسیم) ، آلبومینوری و هماچوری می گردد.
 • مقادیر زیاد سنا ممکن است ایجاد نفریت نماید.
 • در افرادی که به مدت طولانی از ملین های آنتراکینونی استفاده نمودها ند، پیگمانتاسیون ملانوتیک مخاط روده (Melanosis coli) مشاهده شده است. البته 4 - 12 ماه پس از قطع مصرف دارو این عارضه از بین خواهد رفت.
موارد منع مصرف

این فرآورده مانند سایر ملین ها در بیماران مبتلا به تنگی و انسداد روده و ایلئوم، دردهای شکمی ناشناخته، خونریزی رکتوم با علت نامشخص، بیماری های التهابی روده و آپاندیسیت نباید مصرف شود.

هشدارها
 1. استفاده طولانی مدت از ملین های آنتراکینونی ایجاد وابستگی می نماید.
 2. به علت احتمال ترشح مشتقات آنتراکینون در شیر مادر، مصرف این فرآورده در دوران شیردهی توصیه نمی گردد.
 3. دفع کلیوی ترکیبات آنتراکینونی موجب تغییر رنگ ادرار (زرد قهوه ای به قرمز) همراه با افزایش PH آن می گردد.
 4. مصرف این فرآورده در دوران بارداری، تنها هنگامی توصیه می گردد که رژیم غذایی مناسب و ملین های فیبری موثر واقع نشده اند.
 5. ملین ها در خرد سالان (تا سن 6 سال) بجز با دستور پزشک نباید مصرف شوند.
 6. داروهای ملین را نباید بیشتر از یک هفته (مگر با دستور پزشک) یا در موارد غیرضروری (مانند عدم اجابت مزاج طی یک یا دو روز) مصرف نمود.
 7. از مصرف داروهای ملین تا دو ساعت بعد از مصرف سایر داروها خودداری شود.
تداخل های دارویی
 • این دارو به دلیل تغییر رنگ و افزایش PH ادرار ممکن است با آزمایش های تشخیصی (مانند تعیین میزان اوروبیلینوژن ادرار و تعیین میزان استروژن به روش کوبر) تداخل نماید.
 • فرآورده های حاوی سنا با داروهای پایین آورنده پتاسیم خون مانند مدرهای تیازیدی، آدرنوکورتیکوستروئیدها، ریشه شیرین بیان، گلیکوزیدهای قلبی و داروهای آنتی آریتمی تداخل اثر داشته و احتمالاً ایجاد اختلالات قلبی و عصبی - عضلانی می نمایند.
 • سنا مانع جذب استروژن شده و سطح سرمی آن را پایین می آورد.
 • ایندومتاسین و نیفیدیپین اثرات درمانی سنا را کاهش می دهند.
نکات قابل توصیه
 1. با توجه به اینکه اثرات سنا 8 - 10 ساعت پس از مصرف آن ظاهر می گردد، بهتر است این فرآورده درهنگام خواب مصرف شود.
 2. مصرف حداقل 6 - 8 لیوان آب در روز برای کمک به نرم شدن مدفوع و جلوگیری از کاهش آب بدن بیمار ضروری است. این امر به علت خروج حجم زیادی از آب با مدفوع اهمیت دارد.
مقدار مصرف

به عنوان ملین در بزرگسالان 2 کپسول در روز و در کودکان بالاتر از 6 سال 1 کپسول در روز، برای تخلیه معده 10 کپسول یکجا با دو لیوان آب.

فرم های دارویی

Capsule