هایپیکوم

موارد مصرف

این فراورده در درمان افسردگی، بیخوابی، اضطراب، سردردهای عصبی، سردردهای دوران قاعدگی و میگرن بکار می رود.

مکانیسم اثر

گیاه هایپریکوم بدلیل داشتن هایپریسین و فلاونوییدها دارای اثرات آرامبخش، مسکن و ضد اضطراب می باشد. بررسی های انجام شده روی هایپریسین نشان داده است که این ماده از طریق مهار آنزیم منوآمینواکسیداز موجب بروز اثرات ضد افسردگی می گردد. آخرین تحقیقات انجام شده نشان داده است که عصاره گیاه هایپریکوم می تواند میزان اکسیژن سلولی را افزایش دهد.

اجزای فراورده

این فراورده حاوی 8.74% عصاره خشک سرشاخه گلدار گیاه علف چای (Hypericum perforatum)، معادل 0.25 mg هایپریسین در هر کپسول می باشد.

مواد موثر

هایپریسین، پزودوهایپریسین و فلاونوییدهای هایپیرین، کورستین، ایزوکورستین وروتین.

عوارض جانبی

با مصرف این فراورده احتمال بروز واکنش های آلرژیک و حساسیت به نور وجود دارد.

هشدارها

ایمنی مصرف این فراورده در دوران بارداری و شیردهی به اثبات نرسیده است، با این وجود منافع آن در برابر مضار آن باید سنجیده شود.

تداخل های دارویی

تداخلات این فراورده مربوط به اثر القای آنزیمی سیستم سیتوکروم P450 می باشد که منجر به کاهش غلظت های پلاسمایی و در نتیجه کاهش اثرات درمانی برخی از فرآورده های دارویی می گردد. این نکته در بیماران ذیل باید مورد توجه قرار گیرد:

  • بیماران مبتلا به ایدز تحت درمان با داروهای آنتی رتروویرال (بویژه ایندیناویر) زیرا مصرف همزمان این فراورده موجب کاهش اثربخشی درمان ایدز می گردد.
  • بیماران تحت درمان با داروهای ضد افسردگی، زیرا مصرف همزمان، خطر بروز عوارض ناخواسته دارویی (بیقراری، تهوع و اختلالات گوارشی) را افزایش می دهد.
  • مصرف مقادیر بیش از دوز درمانی ممکن است با سایر داروهای مهار کننده منوآمینواکسیداز تداخل نماید.
  • مصرف همزمان با کنتراسپتیوهای خوراکی موجب کاهش اثربخشی این داروها در جلوگیری از بارداری می گردد.
  • قطع مصرف ناگهانی این فراورده ممکن است منجر به افزایش سطح خونی برخی داروها (به خصوص سیکلوسپورین، دیگوکسین، تئوفیلین و وارفارین) و در نتیجه سمیت ناشی از آنها گردد.
نکات قابل توصیه
  1. پس از مصرف دارو از قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور و یا آفتاب شدید خودداری گردد.
  2. بهتر است دارو قبل از غذا مصرف شود.
  3. مصرف دارو در روزهای اول ممکن است باعث ایجاد ناراحتی های گوارشی و یا تشدید سردرد گردد که حداکثر پس از دو تا چهار هفته از بین می رود.
مقدار مصرف

1 - 2 کپسول یک تا دو بار در روز و در موارد شدید 3 کپسول دو بار در روز مصرف شود.

فرم های دارویی

Capsule