هایپیران

موارد مصرف

این فرآورده در درمان افسردگی، بیخوابی، اضطراب، سردردهای عصبی، سردردهای دوران قاعدگی و میگرن بکار می رود.

مکانیسم اثر

گیاه هایپریکوم بدلیل داشتن هایپریسین و فلانوییدها دارای اثرات آرامبخش، مسکن و ضد اضطراب می باشد. بررسی های انجام شده روی هایپریسین نشان داده است که این ماده از طریق مهار آنزیم منوآمینواکسیداز موجب بروز اثرات ضد افسردگی می گردد. آخرین تحقیقات انجام شده نشان داده است که عصاره گیاه هایپریکوم می تواند میزان اکسیژن سلولی را افزایش دهد.

اجزای فراورده

این فرآورده از عصاره هیدروالکلی گیاه علف چای (Hypericum perforatum) تهیه شده است که هر میلی لیتر آن حاوی 0.25 میلی گرم هایپریسین می باشد.

مواد موثر

هایپریسین، پزودوهایپریسین و فلاونوییدهای هایپیرین، کورستین، ایزوکورستین وروتین.

عوارض جانبی

با مصرف این فرآورده احتمال بروز واکنش های آلرژیک و حساسیت به نور وجود دارد.

هشدارها

ایمنی مصرف این فرآورده در دوران بارداری و شیردهی به اثبات نرسیده است، با این وجود منافع آن در برابر مضار آن باید سنجیده شود.

تداخل های دارویی
  • تداخلات این فرآورده مربوط به اثر القای آنزیمی سیستم سیتوکروم P450 می باشد که منجر به کاهش غلظت های پلاسمایی و در نتیجه کاهش اثرات درمانی برخی از فرآورده های دارویی می گردد. این نکته در بیماران زیر باید مورد توجه قرار گیرد: بیماران مبتلا به ایدز تحت درمان با داروهای آنتی رتروویرال (بویژه ایندیناویر) زیرا مصرف همزمان این فرآورده موجب کاهش اثر بخشی درمان ایدز می گردد. بیماران تحت درمان با دارو های ضد افسردگی، زیرا مصرف همزمان، خطر بروز عوارض ناخواسته دارویی (بیقراری، تهوع و اختلالات گوارشی) را افزایش می دهد.
  • مصرف مقادیر بیش از دوز درمانی ممکن است با سایر داروهای مهار کننده منوآمینواکسیداز تداخل نماید.
  • مصرف همزمان با کنتراسپتیوهای خوراکی موجب کاهش اثربخشی این داروها در جلوگیری از بارداری می گردد.
  • قطع مصرف ناگهانی این فرآورده ممکن است منجر به افزایش سطح خونی برخی داروها (بخصوص سیکلوسپورین، دیگوکسین، تئوفیلین و وارفارین) و در نتیجه سمیت ناشی از آنها گردد.
نکات قابل توصیه
  1. پس از مصرف دارو از قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور و یا آفتاب شدید خودداری گردد.
  2. بهتر است دارو قبل از غذا مصرف شود.
  3. مصرف دارو در روزهای اول ممکن است باعث ایجاد ناراحتی های گوارشی و یا تشدید سردرد گردد که حداکثر پس از دو تا چهار هفته از بین می رود.
مقدار مصرف

بزرگسالان: روزی 2 - 3 بار، هر بار 20 - 30 قطره

کودکان: روزی 2 بار، هر بار 10 - 15 قطره

در نصف لیوان آب و یا آب میوه ریخته و میل شود.

فرم های دارویی

Drop