موارد مصرف

قرص مکیدنی لیکوفار به عنوان ضد التهاب فارنژ، خلط آور و ضد سرفه به کار می رود.

مکانیسم اثر

گلیسیریزین و گلیسیریتینیک اسید موجود در عصاره شیرین بیان، احتمالاً با تاثیر برگیرنده های گلوکوکورتیکوییدی روی فعالیت استروییدهای آندوژن تاثیر می گذارند و در کبد و کلیه از تبدیل کورتیزول به کورتیزون جلوگیری می کنند. همچنین ترکیبات موجود در عصاره شیرین بیان احتمالاً موجب وقفه لیپواکسیژناز، سیکلواکسیژناز و کاهش فعالیت اسید آراشیدونیک می گردند. اسانس های موجود در فرآورده دارای اثرات ضد سرفه، ضد درد و آنتی سپتیک می باشند.

اجزای فراورده

قرص مکیدنی لیکوفار حاوی:

  • عصاره خشک شیرین بیان:  51.2میلی گرم
  • اسانس اکالیپتوس: 1.07 میلی گرم
  • فلفل قرمز: 0.14 میلی گرم
  • منتول: 6.3 میلی گرم
مواد موثر

گلیسیریزین، گلیسیریتینیک اسید، روغن های فرار (نظیر منتول، اکالیپتول) و کاپسی سین.

عوارض جانبی

مصرف طولانی مدت و مقادیر زیاد این فرآورده ممکن است سبب بروز اثرات مینرالوکورتیکوییدی (احتباس آب و سدیم و افزایش دفع پتاسیم) گردد. بدلیل وجود منتول و کاپسی سین در این فرآورده احتمال بروز واکنش های آلرژیک و تحریک مخاط در افراد حساس وجود دارد.

موارد منع مصرف

مصرف این فرآورده در دوران بارداری، هپاتیت مزمن، سیروز کبدی، بیماری های کلستاتیک کبد، التهاب کیسه صفرا، اختلالات شدید کلیه، آریتمی، هیپرتانسیون، هیپرتونی، هیپوکالمی و دیابت (بدلیل داشتن ساکاروز) ممنوع است.

هشدارها

مصرف مقادیر زیاد این فرآورده در بیماران قلبی - عروقی (بدلیل اثرات مینرالوکورتیکوییدی شیرین بیان) توصیه نمی گردد. ایمنی مصرف این فرآورده در دوران شیردهی به اثبات نرسیده است، با این وجود منافع آن در برابر مضار آن باید سنجیده شود.

تداخل های دارویی
  • مصرف همزمان فرآورده های شیرین بیان با کورتیکوستروییدها و داروهای هورمونی (با اثرات استروژنی و آنتی استروژنی) باید با احتیاط صورت گیرد.
  • مصرف این فرآورده با فوروزماید، داروهای تیازیدی، داروهای آنتی آریتمی (پروکایین آمید و کینیدین) توصیه نمی شود.
  • هیپوکالمی ناشی از مصرف شیرین بیان می تواند سمیت دیژیتال را تشدید نماید.
نکات قابل توصیه

لیکو فار در التهاب های ناشی از عفونت مخاط گلو به تنهایی موثر نمی باشد. بنابراین توصیه می گردد طبق نظر پزشک همراه با آنتی بیوتیک مناسب مصرف شود.

مقدار مصرف

روزی 3 بار، هر بار 1 - 2 قرص مکیده شود.

فرم های دارویی

Lozenge