پرفوران

موارد مصرف

این فرآورده در درمان افسردگی، بیخوابی، اضطراب، سردردهای عصبی، سردردهای دوران قاعدگی و میگرن بکار می رود.

مکانیسم اثر

گیاه هایپریکوم به دلیل داشتن هایپریسین و فلاونوییدها دارای اثرات آرامبخش، مسکن و ضد اضطراب می باشد. بررسی های انجام شده روی هایپریسین نشان داده است که این ماده از طریق مهار آنزیم منوآمینواکسیداز موجب بروز اثرات ضد افسردگی می گردد. آخرین تحقیقات انجام شده نشان داده است که عصاره گیاه هایپریکوم می تواند میزان اکسیژن سلولی را افزایش دهد.

اجزای فراورده

این فرآورده حاوی عصاره خشک گیاه علف چای (Hypericum perforatum) به میزان حدود 160 میلی گرم (معادل 270 - 330 میکروگرم هایپریسین) است.

مواد موثر

هایپریسین، پزودوهایپریسین و فلاونوییدهای هایپیرین، کورستین، ایزوکورستین و روتین.

عوارض جانبی

با مصرف این فرآورده احتمال بروز واکنش های آلرژیک و حساسیت به نور وجود دارد.

هشدارها

ایمنی مصرف این فرآورده در دوران بارداری و شیردهی به اثبات نرسیده است، با این وجود منافع آن در برابر مضار آن باید سنجیده شود.

تداخل های دارویی

تداخلات این فرآورده مربوط به اثر القای آنزیمی سیستم سیتوکروم P450 می باشد که منجر به کاهش غلظت های پلاسمایی و در نتیجه کاهش اثرات درمانی برخی از فرآورده های دارویی می گردد.

این نکته در بیماران زیر باید مورد توجه قرار گیرد:

  • بیماران مبتلا به ایدز تحت درمان با داروهای آنتی رتروویرال (بویژه ایندیناویر) زیرا مصرف همزمان این فرآورده موجب کاهش اثربخشی درمان ایدز می گردد.
  • بیماران تحت درمان با داروهای ضد افسردگی، زیرا مصرف همزمان، خطر بروز عوارض ناخواسته دارویی (بیقراری، تهوع و اختلالات گوارشی) را افزایش می دهد.
  • مصرف مقادیر بیش از دوز درمانی ممکن است با سایر داروهای مهارکننده منوآمینواکسیداز تداخل نماید.
  • مصرف همزمان با کنتراسپتیوهای خوراکی موجب کاهش اثر بخشی این داروها در جلوگیری از بارداری می گردد.
  • قطع مصرف ناگهانی این فرآورده ممکن است منجر به افزایش سطح خونی برخی داروها (بخصوص سیکلوسپورین، دیگوکسین، تئوفیلین و وارفارین) و در نتیجه سمیت ناشی از آنها گردد.
نکات قابل توصیه
  1. پس از مصرف دارو از قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور یا آفتاب شدید خودداری گردد.
  2. بهتر است دارو قبل از غذا مصرف شود.
  3. مصرف دارو در روزهای اول ممکن است باعث ایجاد ناراحتی های گوارشی و یا تشدید سردرد گردد که حداکثر پس از دو تا چهار هفته از بین می رود.
مقدار مصرف

روزی سه بار، هر بار یک قرص همراه با یک لیوان آب میل شود.

فرم های دارویی

S.C. Tablet