پرسیکا

موارد مصرف

قطره پرسیکا در پیشگیری از جرم روی دند ان ها، پوسیدگی دندان ها، خونریزی و امراض لثه و به عنوان ضدعفونی کننده دهان و مسکن درد دندان و لثه مصرف می شود.

مکانیسم اثر

استفاده مداوم از گیاه مسواک به دلیل میزان بالای کلراید موجب کاهش تشکیل پلاک دندان، جلوگیری از رنگی شدن دندان ها و التهاب لثه می گردد. به علاوه میزان بالای کلسیم موجود در این گیاه موجب استحکام دندان شده و ترکیبات ایزوتیوسیانات آن مانع رشد باکتری های دهان می شود.

عصاره اتانولی بومادران به دلیل داشتن ترکیبات سزکوییترپن لاکتون (آزولن) دارای اثرات ضد باکتریایی می باشد. عصاره آبی بومادران دارای اثر ضد التهابی است و به دلیل داشتن آکیلئین موجب کاهش زمان انعقاد خون شده و در خونریزی لثه موثر می باشد.

نعناع به دلیل داشتن منتول موجب ایجاد اثر ضد دردی و ضد عفونی کننده این فرآورده می گردد.

اجزای فراورده

قطره پرسیکا از عصاره هیدروالکلی گیاهان زیر تهیه شده است:

  • گیاه مسواک: 30%
  • بومادران:  25%
  • نعناع: 45%
مواد موثر

کلسیم، فلوراید، کلراید، ترکیبات ایزوتیوسیانات، تانن، روغن های فرار (نظیر: منتول، آزولن) و آلکالویید آکیلئین

عوارض جانبی

در افراد حساس احتمال بروز واکنش های آلرژیک وجود دارد.

هشدارها

ایمنی مصرف این فرآورده در دوران بارداری و شیردهی به اثبات نرسیده است، با این وجود منافع آن در برابر مضار آن باید سنجیده شود.

نکات قابل توصیه
  1. از رقیق کردن بیش از حد قطره خودداری گردد.
  2. پس از مصرف دارو از شستن دهان، خوردن و آشامیدن حداقل به مدت 10 تا 20 دقیقه خودداری گردد.
  3. برای حصول حداکثر نتیجه حداقل یک نوبت مصرف این دهانشویه بعد از مسواک شب و یا قبل از خواب صورت گیرد.
مقدار مصرف

جهت جلوگیری از پوسیدگی دندان و بیماری های دهان: روزی دو نوبت هر بار 10 - 15 قطره را در 15 میلی لیتر آب ( 3 قاشق مرباخوری) ریخته و به مدت 20 ثانیه در دهان گردش داده و دور ریخته شود.

در درمان ناراحتی های دهان و دندان و جلوگیری از خونریزی لثه: روزی 3 تا 5 نوبت هر بار10 - 15 قطره را در 15 میلی لیتر آب ( 3 قاشق مرباخوری) ریخته و به مدت 20 ثانیه در دهان گردش داده و دور ریخته شود.

جهت جلوگیری از خونریزی و عفونت بعد از کشیدن دندان و جراحی ها: روزی دو نوبت هر بار10 - 15 قطره را در 15 میلی لیتر آب (3 قاشق مرباخوری) ریخته و به مدت 20 ثانیه در دهان گردش داده و دور ریخته شود.

فرم های دارویی

Drop