موارد مصرف

پسیلیوم در درمان یبوست های مزمن، برای پیشگیری از یبوست در بیمارانی که در حین اجابت مزاج نباید تحت فشار باشند مانند بیماران با زخم برش فرج (episiotomy)، هموروئید ترومبوزه دردناک، شقاق یا آبسه پرین های، فتق دیافراگم، تنگی آنورکتال و در رفع یبوست ناشی از کولون تحریک پذیر (spastic colon) مصرف می شود.

مکانیسم اثر

اثر درمانی پسیلیوم به واسطه تورم موسیلاژ موجود در پوسته دانه آن ظاهر می گردد. موسیلاژ احتمالا از طریق جذب آب باعث افزایش حجم و رطوبت مدفوع شده و این افزایش حجم موجب تحریک روده بزرگ و افزایش حرکات پریستالتیک و کوتاه شدن زمان عبور مواد از روده و افزایش دفعات دفع می گردد.

اجزای فراورده

این فرآورده حاوی دانه اسفرزه (Plantago psyllium) به میزان60%  می باشد.

مواد موثر

موسیلاژ

عوارض جانبی

مصرف مقادیر زیاد پسیلیوم باعث انسداد روده و مری (معمولاً به دلیل مصرف کم مایعات) می گردد. همچنین واکنش های آلرژیک با مصرف دارو گزارش شده است. در شروع درمان ممکن است موقتاً سنگینی و نفخ در بیماران ایجاد گردد که با ادامه درمان برطرف می شود.

موارد منع مصرف

این فرآورده در آپاندیسیت و یا نشانه های آن، خونریزی رکتوم با علت نامشخص، نارسایی احتقانی قلب و انسداد روده، دیابت و در صورت وجود اشکال در بلع نباید مصرف شود.

هشدارها

ملین ها در خردسالان (تا 6 سال) به جز با دستور پزشک نباید مصرف شوند.

تداخل های دارویی
  • پسیلیوم باعث کاهش جذب برخی از مواد معدنی (نظیر کلسیم، منیزیم، مس، روی)، ویتامین B12، گلیکوزیدهای قلبی و مشتقات کومارینی می گردد.
  • مصرف همزمان پسیلیوم با نمک های لیتیم موجب کاهش غلظت پلاسمایی لیتیم و وقفه جذب آنها در مجرای گوارشی می شود.
  • پسیلیوم ممکن است موجب کاهش سرعت و میزان جذب کاربامازپین شود.
نکات قابل توصیه
  1. مصرف حداقل 6 - 8 لیوان آب در روز برای کمک به نرم شدن مدفوع و جلوگیری از کاهش آب بدن بیمار ضروری است. این امر به دلیل خروج حجم زیادی از آب با مدفوع اهمیت دارد.
  2. مصرف طولانی مدت این دارو که به صورت عادت درآمده باشد ممکن است باعث وابسته شدن کار روده ها به این دارو شود.
  3. داروهای ملین را نباید بیشتر از یک هفته (مگر با دستور پزشک) یا در موارد غیرضروری (مانند عدم اجابت مزاج طی یک یا دو روز) مصرف نمود.
  4. از مصرف داروهای ملین تا دو ساعت بعد از مصرف سایر داروها خودداری شود.
  5. داروهای حجیم کننده مدفوع حاوی مقادیر قابل توجهی قند و یا سدیم هستند، این موضوع در بیماران مبتلا به دیابت و افرادی که محدودیت مصرف سدیم دارند اهمیت دارد.
مقدار مصرف

1 - 3 بار در روز هر بار یک تا دو ساشه یا یک قاشق سوپخوری (حدود 10 گرم) از پسیلیوم، در یک لیوان آب ریخته مصرف شود

فرم های دارویی

Sachet, Box