موارد مصرف

این فراورده به عنوان کمک در رفع علائم ترک اعتیاد بکار می رود.

مکانیسم اثر

بربرین موجود در زرشک دارای اثرات ضد تشنج، سداتیو و بربامین اثر کاهنده فشار خون دارد.

والرینیک اسید سنبل الطیب احتمالا باعث وقفه درسیستم آنزیمی مسئول کاتابولیسم گابا (GABA) می شود. گلوتامین موجود در عصاره سنبل الطیب به راحتی از سد مغزی، خونی عبور کرده و توسط پایانه های عصبی باز جذب شده به GABA تبدیل می شود. افزایش غلظت GABA موجب کاهش فعالیت سیستم عصبی مرکزی (CNS) و بروز اثرات آرامبخش والرینیک اسید می گردد.

فعالیت ضد التهابی عصاره بابونه بیشتر به واسطه ترکیبات ماتریسین (پیشتاز کامازولن)، بیزابولول و اکسیدهای آن بوده که عمده ترین ترکیبات موجود در عصاره را تشکیل می دهند. این فعالیت به عمل آنتی اکسیدان آنها نسبت داده شده است. مطالعات Invitro نشان داده است که عصاره بابونه موجب وقفه سیکلواکسیژناز و لیپواکسیژناز شده، در نتیجه تولید پروستاگلاندین ها و لوکوترین ها را متوقف می نماید. آپی ژنین موجود در عصاره بابونه علاوه بر وقفه در ایجاد محصولات 5- لیپواکسیژناز و سیکلواکسیژناز (نظیر 12- لیپواکسیژناز) موجب مهار آزادسازی هیستامین نیز می گردد. اثرات آنتی اسپاسمودیک بابونه به آپی ژنین نسبت داده می شود که میزان این اثر نسبت به پاپاورین 3.92 برابر قوی تر است.

اثر بید عمدتا بدلیل حضور سالیسین می باشد. پس از شکستن، باقیمانده آسیل، گلیکوزیدهای سالیسین به سالیسین (پیش ساز اسید سالیسیلیک) تبدیل می شود. سالیسیلیک اسید آنزیم های سیکلواکسیژناز که در سنتزپروستاگلاندین دخیل می باشد را مهار می کند. این ماده دارای اثرات ضد تب، ضد آماس و التهاب و ضد درد می باشد.

اجزای فراورده
 • عصاره هیدروالکلی زرشک: 41.91% v/v
 • عصاره هیدروالکلی سنبل الطیب: 19.91% v/v
 • عصاره  هیدروالکلی بید:  9.91% v/v
 • عصاره هیدروالکلی بابونه: 19.91% v/v
 • عصاره  هیدروالکلی اسفند:        4.91% v/v
 • عصاره هیدروالکلی دارچین: 2.91% v/v
مواد موثر

ایزوکینولین آلکالوییدها، آنتوسیان ها، کلروژنیک اسید، مالیک اسید، استیک اسید، روغن های فرار نظیر کامازولن، آلفابیزابولول، فلاونویید آپی ژنین، گلیکوزیدها، استرهای حاوی سالیسیلیک اسید (سالیسین، سالیکورتین)، تانن، والرینیک اسید و والپوتریات ها.

عوارض جانبی

با مصرف مقادیر بسیار زیاد تهوع و اسهال ممکن است بروز نماید.

با مصرف طولانی مدت این فراورده ممکن است سردرد، بیقراری، بی خوابی، میدریازو اختلال عملکرد قلب بروز نماید.

موارد منع مصرف
 • در افراد حساس به سالیسیلات ها، بابونه و بیماران مبتلا به آسم ممنوعیت مصرف دارد. فراورده های حاوی سالیسیلات ها در کودکان با علائم شبیه انفلوآنزا بدلیل ارتباط با سندرم ری ممنوعیت مصرف دارند.
 • مطالعات نشان داده است که سالیسیلات ترشح شده در شیر مادر موجب ایجاد راش ماکولار در نوزادان می گردد.
 • مصرف این فراورده در دوران بارداری ممنوع می باشد.
هشدارها
 1. در افراد حساس احتمال بروز واکنش های آلرژیک (درماتیت تماسی، آنافیلاکسی) وجود دارد.
 2. مصرف مقادیر زیاد این فراورده ممکن است ایجاد خواب آلودگی نماید، بنابراین هنگام رانندگی یا کار با ابزاری که به هوشیاری کامل نیاز دارند، احتیاط شود.
 3. در افراد حساس به اسید سالیسیلیک، مبتلا به آسم، زخم های حاد گوارشی، هموفیلی، نقرس، کمی پروترومبین خون و دیابت با احتیاط مصرف شود.
تداخل های دارویی
 • از مصرف همزمان با داروهای حاوی سالیسیلات ها و داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی خودداری شود (کاهش غلظت سرمی و افزایش کلیرینس ناپروکسن تا 56% گزارش شده است).
 • مصرف این فراورده می تواند موجب تشدید اثر سایر داروهای آرامبخش (بویژه بنزودیازپین ها) و باربیتورات ها گردد.
 • در مصرف همزمان با وارفارین به علت وجود هیدروکسی کومارین در بابونه ممکن است اثرات وارفارین افزایش یابد.
مقدار مصرف

روزی سه بار، هر بار دو قاشق مرباخوری در نصف لیوان آب قند قبل از غذا مصرف شود.

فرم های دارویی

Oral solution