رگلیس معطر

موارد مصرف

این فرآ ورده در زخم معده و اثنی عشر بکار می رود.

مکانیسم اثر

ترکیبات فلاونوییدی گیاه شیرین بیان احتمالاً با تاثیر بر مخاط معده، سد مخاطی را نسبت به تاثیر اسید معده تقویت می نماید. به نظر می رسد این اثر مشابه کربنوکسولون بوده و با تداخل در سنتز پروستانویید معده موجب افزایش تولید مخاط و جریان خون مخاطی می گردد.

گلیسیریزین و گلیسیریتینیک اسید تمایل نسبی به اتصال به گیرنده های گلوکورتیکوییدی و مینرالوکورتیکوییدی را دارند و احتمالاً با تاثیر بر این گیرنده ها، روی فعالیت استروییدهای آندوژن تاثیر می گذارند. همچنین این ترکیبات با مهار آنزیمی در کبد و کلیه از تبدیل کورتیزول به کورتیزون جلوگیری می کنند.

ترکیبات موجود در عصاره شیرین بیان احتمالاً موجب وقفه لیپواکسیژناز، سیکلواکسیژناز و کاهش فعالیت اسیدآراشیدونیک می گردند.

روغن های فرار و ترکیبات موجود در رگلیس معطر با داشتن اثرات آنتی اسپاسمودیک بر روی عضلات صاف موجب کاهش انقباضات روده و تسهیل خروج گازها از معده می شوند.

ختمی موجود در این فرآورده با داشتن موسیلاژ، فلاونویید و سایر مواد موثره، دارای اثرات نرم کننده، کاهش دهنده تحریکات، ضد التهاب خفیف و التیام بخش می باشد.

اجزای فراورده
  • عصاره خشک شیرین بیان: 83.3%
  • پودر ریشه شیرین بیان: 15.2%
  • زیره سبز: 34%
  • رازیانه: 0.69%
  • گل ختمی: 0.34%
مواد موثر

گلیسیریزین و گلیسیریتنیک اسید، فلاونویید گلیکوزیدهایی نظیر لیکوئی رتین، ایزولیکوئی رتین و رامنولیکوئی رتین و مشتقات کومارین (هرنیارین) و روغن های فرار (آنتول، کومینیک آلدئید).

عوارض جانبی

عصاره تام شیرین بیان به علت داشتن اثرات مینرالوکورتیکوئیدی سبب احتباس برگشت پذیر آب و سدیم شده، دفع پتاسیم را افزایش می دهد.

موارد منع مصرف

مصرف این فرآورده در دوران بارداری، هپاتیت مزمن، سیروز کبدی، بیماری های کلستاتیک کبد، التهاب کیسه صفرا، اختلالات شدید کلیه، آریتمی، هیپرتانسیون، هیپرتونی، هیپرکالمی و دیابت (بدلیل داشتن ساکاروز) ممنوع است.

هشدارها
  1. ایمنی مصرف این فرآورده در دوران شیردهی به اثبات نرسیده است، با این وجود منافع آن در برابر مضار آن باید سنجیده شود.
  2. عصاره تام شیرین بیان به علت داشتن اثرات مینرالوکورتیکوئیدی سبب احتباس برگشت پذیر آب و سدیم شده، دفع پتاسیم را افزایش می دهد. توصیه می گردد این دارو در افرادی که مشکلات قلبی عروقی و یا فشار خون بالا دارند با احتیاط مصرف شود.
تداخل های دارویی
  1. مصرف همزمان این فرآورده با کورتیکوستروئیدها و داروهای هورمونی (با اثرات استروژنی و آنتی استروژنی) باید با احتیاط صورت گیرد.
  2. مصرف این فرآورده با فوروزماید، داروهای تیازیدی و داروهای آنتی آریتمی (پروکایین آمید و کینیدین) توصیه نمی شود.
  3. هیپوکالمی ناشی از مصرف شیرین بیان می تواند سمیت دیژیتال را تشدید نماید.
مقدار مصرف

روزی 3 بار، قبل از غذا هر بار یک قاشق چایخوری از فرآورده در یک فنجان آب جوش ریخته و پس از سرد شدن میل شود.

فرم های دارویی

Powder