سنالین 7.5

موارد مصرف

این فرآورده برای درمان کوتاه مدت یبوست مصرف می شود.

مکانیسم اثر

سنوزیدهای B و A توسط باکتری های روده بزرگ متابولیزه شده و تبدیل به مشتقات فعال Rhein–anthrone می گردند. این ترکیبات موجب تحریک و افزایش حرکات پریستالتیک روده و در نتیجه کاهش جذب آب و الکترولیت ها شده و همچنین ترشح مایعات در روده بزرگ را از طریق تحریک ترشح فعال کلراید و مخاط افزایش می دهند. اثرات فوق احتمالاً ناشی از افزایش بیوسنتز و آزاد سازی پروستاگلاندین ها است. روغن های فرار موجود در رازیانه به علت داشتن اثرات آنتی اسپاسمودیک مانع ایجاد درد و کرامپ شکمی ناشی از مصرف سنا می گردند.

اجزای فراورده

این فرآورده حاوی گیاهان زیر می باشد:

 • عصاره خشک برگ و میوه سنا: 34.2%
 • گلبرگ گل سرخ: 15.1%
 • اسانس رازیانه: 0.45%
مواد موثر

هیدروکسی آنتراسن گلیکوزیدها (سنوزید B, A) و روغن های فرار نظیر آنتول.

عوارض جانبی
 • مصرف سنا ایجاد درد و کرامپ های شکمی می نماید ولی این فرآورده بدلیل داشتن رازیانه احتمالاً این عارضه را ایجاد نمی نماید.
 • مصرف طولانی مدت و دوزهای بالای این فرآورده موجب از بین رفتن کارآیی روده ها، اسهال و از دست دادن آب و الکترولیت ها (بویژه پتاسیم)، آلبومینوری و هماچوری می گردد.
 • مقادیر زیاد سنا ممکن است ایجاد نفریت نماید.
 • در افرادی که به مدت طولانی از ملین های آنتراکینونی استفاده نموده اند، پیگمانتاسیون ملانوتیک مخاط روده (Melanosis coli) مشاهده شده است. البته 4 - 12 ماه پس از قطع مصرف دارو این عارضه از بین خواهد رفت.
موارد منع مصرف

این فرآورده مانند سایر ملین ها در بیماران مبتلا به تنگی و انسداد روده و ایلئوم، دردهای شکمی ناشناخته، خونریزی رکتوم با علت نامشخص، بیماری های التهابی روده و آپاندیسیت نباید مصرف شود.

هشدارها
 1. استفاده طولانی مدت از ملین های آنتراکینونی ایجاد وابستگی می نماید.
 2. به علت احتمال ترشح مشتقات آنتراکینون در شیر مادر، مصرف این فرآورده در دوران شیردهی توصیه نمی گردد.
 3. دفع کلیوی ترکیبات آنتراکینونی موجب تغییر رنگ ادرار (زرد قهوه ای مایل به قرمز) همراه با افزایش pH آن می گردد.
 4. مصرف این فرآورده در دوران بارداری، تنها هنگامی توصیه می گردد که رژیم غذایی مناسب و ملین های فیبری موثر واقع نشده اند.
 5. ملین ها در خردسالان (تا سن 6 سال) بجز با دستور پزشک نباید مصرف شوند.
 6. داروهای ملین را نباید بیشتر از یک هفته (مگر با دستور پزشک) یا در موارد غیر ضروری (مانند عدم اجابت مزاج طی یک یا دو روز) مصرف نمود.
 7. از مصرف داروهای ملین تا دو ساعت بعد از مصرف سایر داروها خودداری شود.
تداخل های دارویی
 • این دارو به دلیل تغییر رنگ و افزایش pH ادرار ممکن است با آزمایش های تشخیصی (مانند تعیین میزان اوروبیلینوژن ادرار و تعیین میزان استروژن به روش کوبر) تداخل نماید.
 • فرآورده های حاوی سنا با داروهای پایین آورنده پتاسیم خون مانند مدرهای تیازیدی، آدرنوکورتیکوستروئیدها، ریشه شیرین بیان، گلیکوزیدهای قلبی و داروهای آنتی آریتمی تداخل اثر داشته و احتمالاً ایجاد اختلالات قلبی و عصبی - عضلانی می نماید.
 • سنا مانع جذب استروژن شده و سطح سرمی آن را پایین می آورد.
 • ایندومتاسین و نیفدیپین اثرات درمانی سنا را کاهش می دهند.
نکات قابل توصیه
 1. با توجه به اینکه اثرات سنا 8 - 10 ساعت پس از مصرف آن ظاهر می گردد، بهتر است این فرآورده در هنگام خواب مصرف شود.
 2. مصرف حداقل 6 - 8 لیوان آب در روز برای کمک به نرم شدن مدفوع و جلوگیری از کاهش آب بدن بیمار ضروری است. این امر به علت خروج حجم زیادی از آب با مدفوع اهمیت دارد.
مقدار مصرف

به عنوان ملین در بزرگسالان و در کودکان بالاتر از 6 سال 1 قرص در روز.

فرم های دارویی

S.C. Tablet