گروه    "سبزیجات، گیاهان و ادویه جات"
مریم گلی
انتخاب اندازه یا وزن :
وزن (گرم):
ارزش تغذیه ای در   [100]   گرم :
مریم گلی - آسیاب شده
%DV*
انرژی 315 KCal 16%
کربوهیدرات 60.73 gr 20.2%
چربی 12.75 gr 19.6%
کلسترول 0 mg 0%
پروتئین 10.63 gr 21.3%
فیبر خوراکی 40.3 gr 161.2%
سدیم 11 mg 0.5%
پتاسیم 1070 mg 30.6%
آهن 28.12 mg 156.2%
کلسیم 1652 mg 165.2%
منیزیم 428 mg 107%
ویتامین A 5900 IU 118%
ویتامین D 0 µg 0%
ویتامین C 32.4 mg 54%
ویتامین B6 2.69 mg 134.5%
فولات 274 µg 68.5%
ویتامین B12 0 µg 0%

*Daily Value: نیاز روزانه، درصد نیاز روزانه بر اساس رژیم غذایی 2000 Kcal و برای افراد بزرگسال، تنظیم گردیده. مقادیر واقعی ممکن است، بسته به نیازهای افراد (بخصوص در زنان باردار و یا شیرده)، متفاوت باشد.

مریم گلی

مریم گلی معمولی، گیاهی است چند ساله علفی، ریشه راست و دارای انشعاب فراوان ساقه راست و ارتفاع آن بین 50 – 80 سانتی متر می باشد. ساقه های جوان به رنگ سبز تیره و پوشیده از کرکهای انبوه خاکستری رنگ است. با افزایش عمر گیاه، ساقه چوبی و رنگ آن قهوه ای می شود . برگها بلند و نیزه ای شکل می باشند. برگهای پایینی دارای دمبرگ بلند هستند در حالیکه برگهای قسمت فوقانی ساقه، دمبرگ کوتاهی دارند. سطح فوقانی و تحتانی برگها پوشیده از کرکهای ظریفی می باشد. گلها به رنگ بنفش متمایل به آبی، صورتی یا سفید و به صورت مجتمع در قسمت فوقانی ساقه ها روی چرخه های مخصوصی مشاهده می شوند. روی هر چرخه 5 – 8 گل وجود دارند. میوه فندقه و به رنگ قهوه ای روشن – تیره است. قطر تاچ گیاه حدود 55 سانتی متر است. این گیاه از راسته لب گلی ها و تیره نعنائیان است.

آنچه در این مقاله می خوانید:
فواید

از زمانهای قدیم از گیاه مریم گلی به عنوان گیاه دارویی استفاده شده است. این گیاه از خانواده نعناع بوده و بر خلاف اسم زیبایش مزه کمی تلخی دارد. متخصصان طب سنتی خواص زیادی برای این گیاه عنوان کرده اند و آن را یکی از گیاهان ضد پیری می دانند و در واقع این گیاه تأثیر زیادی در مقابله با یائسگی، گرگرفتگی، تقویت حافظه و غیره دارد.

مریم گلی گیاهی برای تقویت حافظه

مریم گلی از اکسایش مواد چرب در سیستم عصبی پیشگیری کرده و روند تخریب سلولهای عصبی را به تعویق می اندازد در نتیجه باعث بهبود و تقویت حافظه می شود. بر اساس نتایج بررسی های متعدد، مریم گلی برای مقابله با آلزایمر مؤثر است. بیماری آلزایمر در نتیجه کاهش سطح یکی از انتقال دهنده های عصبی بروز می کند که مریم گلی این روند را کاهش می دهد. بخاطر اینکه قادر است از ترشح آنزیم مسئول این تخریب جلوگیری کند.

مریم گلی برای مقابله با گرگرفتگی

مریم گلی باعث تولید فیتواستروژن می شود. فیتواستروژن همان استروژن گیاهی است که می تواند مانع افت شدید استروژن در خانم ها شود و در نتیجه حالت گرگرفتگی را کاهش دهد. باید بدانید که حالت گرگرفتگی در خانم های یائسه به دلیل افت میزان استروژن می باشد. این گیاه همچینن حاوی اسید اورسولیک است که خاصیت قابضی و ضد عفونی کنندگی دارد، به هیمن دلیل نیز باعث تنظیم میزان تعریق می شود.

مریم گلی برای مقابله با نفخ

مریم گلی خاصیت ضد اسپاسمی دارد و همین خاصیت را در دستگاه گوارش نیز به جا می گذارد در واقع این گیاه پرخاصیت باعث تسکین کرامپ ها یا گرگرفتگی عضلانی معده می شود. دردهای مربوط به عادت ماهانه را تسکین می دهد و نقش مؤثری در حفظ دستگاه گوارشی دارد. به خصوص اینکه از سوزش معده جلوگیری می کند. از همه مهمتر اینکه مریم گلی از گیاهان فوق العاده برای مقابله با نفخ و گاز معده نیز محسوب می شود.

مریم گلی دوست پاییزی برای نرم کردن گلو

مریم گلی به دلیل دارا بودن خواص ضد عفونی کنندگی، می تواند مانع از گسترش عوامل عفونت زا شود. خواص آنتی اکسیدانی این گیاه نیز باعث کاهش عوامل التهاب زا خواهد شد. علاوه بر اینها مریم گلی خواص قابضی دارد و به همین دلیل نیز  می تواند روان شدن ناشی از التهاب ها در مجاری تنفسی را کاهش دهد. مریم گلی با افزایش موضعی تولید گلبولهای سفید باعث تقویت سیستم ایمنی بدن نیز می شود.

مریم گلی برای تسکین تب خال

البته مریم گلی به تنهایی نمی تواند از پس ویروس معروف و مزاحم تب خال بربیاید. اما به عنوان یک گیاه ضد ویروس برای مقابله با مشکلات تب خال مؤثر عمل می کند.

مریم گلی برای بهبود جای زخم

مریم گلی گیاهی با خواص ضد عفونی کنندگی است. در نتیجه برای تسکین و درمان جراحات سطحی پوست نیز کارساز و برای ارتقای سلامت بهداشت دهان و دندان مفید است. این گیاه پرخاصیت از تکثیر باکتری های تشکیل دهنده جرمهای دندانی و تخریب لثه ها جلوگیری می کند.