گروه    "سبزیجات، گیاهان و ادویه جات"
رازیانه
انتخاب اندازه یا وزن :
وزن (گرم):
ارزش تغذیه ای در   [100]   گرم :
رازیانه
%DV*
انرژی 345 KCal 17%
کربوهیدرات 52.29 gr 17.4%
چربی 14.87 gr 22.9%
کلسترول 0 mg 0%
پروتئین 15.8 gr 31.6%
فیبر خوراکی 39.8 gr 159.2%
سدیم 88 mg 3.7%
پتاسیم 1694 mg 48.4%
آهن 18.54 mg 103%
کلسیم 1196 mg 119.6%
منیزیم 385 mg 96.3%
ویتامین A 135 IU 2.7%
ویتامین D 0 µg 0%
ویتامین C 21 mg 35%
ویتامین B6 0.47 mg 23.5%
ویتامین B12 0 µg 0%

*Daily Value: نیاز روزانه، درصد نیاز روزانه بر اساس رژیم غذایی 2000 Kcal و برای افراد بزرگسال، تنظیم گردیده. مقادیر واقعی ممکن است، بسته به نیازهای افراد (بخصوص در زنان باردار و یا شیرده)، متفاوت باشد.

رازیانه

رازیانه گیاهی است معطر، علفی و دو ساله که ارتفاع آن  تا دو متر می رسد ساقه آن دارای شیارهای هم ردیف و موازی می باشد برگهای آن نازک و نخی مانند شوید است گلهای رازیانه زرد و بصورت خوشه در انتهای ساقه ظاهر می شود و به دو صورت وحشی و زراعی در ایران دیده می شود. به طور کلی تمام قسمتهای گیاه رازیانه خاصیت درمانی دارد، اما بیشترین قسمت مورد استفاده آن بذر رازیانه است که حاوی روغن اسانس فرار است و مهمترین ترکیب شیمیایی آن آنتول است که بیشترین خواص این گیاه مربوط به این ترکیب است. از طرفی دیگر مزه شیرین رازیانه مربوط به وجود آنتول و استراگول در آن می باشد.

آنتول (قسمت مؤثر اصلی) فنشون، کامفن، لیمونن، استراگول و فلاندرن از مهمترین ترکیبات شیمیایی موجود در رازیانه هستند.

آنچه در این مقاله می خوانید:
موادمعدنی

رازیانه حاوی مقادیر فراوانی منگنز، پتاسیم، کلسیم و آهن است.

ویتامین

این گیاه حاوی ویتامینC  ، ویتامین B3، ویتامین K می باشد. همچنین غنی از مواد مغذی گیاهی بوده و غلظت بالایی از روغن های فرار را دارا می باشد.

فواید

فواید رازیانه برای پوست و مو

رازیانه موها را تقویت کرده و مانع ریزش مو می شود.

فواید رازیانه در کاهش وزن

مصرف رازیانه باعث کاهش اشتها و احساس سیری می شود. این گیاه با افزایش سوخت و ساز بدن، چربی ها را می سوزاند و از احتباس آب در بدن جلوگیری می کند.

پیشگیری از پوکی استخوان

رازیانه حاوی آهن، فسفر، کلسیم، منیزیوم، منگنز، روی و ویتامین K است و به حفظ سلامتی استخوانها کمک می کند.

خواص ضد پیری رازیانه

رازیانه خواص فوق العاده ای برای پوست دارد. تمام اجزای این گیاه اعم از دانه، ساقه و برگ، منبع ویتامین B وC  هستند که سبب سنتز کلاژن و حفظ جوانی می شوند.

خواص ضد سرطانی رازیانه

رازیانه دارای یک ماده ضد التهابی به نام آنتول است که خواص ضد سرطانی فوق العاده ای دارد و به ویژه در پیشگیری از سرطان سینه مؤثر است. رازیانه سبب کاهش ملکولNF – Kappa B  می شود. این ملکول یک تحریک کننده التهابی و تغییر دهنده کلاژن است. فیبر موجود در رازیانه از سرطان روده پیشیگری می کند.

بهبود مشکلات قاعدگی در زنان

رازیانه خواص هورمونی دارد و برای بیش از 90 درصد از خانم ها تجویز می شود. به این شکل که در ترکیب آن، استروژن (هومون زنانه) بالایی یافت می شود. به همین دلیل باعث افزایش شیر شده و بهترین درمان برای قطع قاعدگی است. رازیانه ضد چاقی است. التهاب های واژن و علائم یائسگی مثل گر گرفتگی را برطرف می کند.

علامه بر این اگر با گل گاو زبان صرف شود، قاعده آور است، یعنی قطع قاعدگی را متوقف می کند.

مضرات

مصرف بیش از حد رازیانه، احتمال آلرژی های پوستی را افزایش می دهد. علاه بر این افرادی که ناراحتی های تنفسی دارند نیز باید مراقب باشند، زیرا ممکن است با تنفس و یا مصرف گیاه دچار حمله های آسم شوند.

از دیگر تأثیرات جانبی رازیانه، احتمال کاهش نیروی جنسی در آقایان و لاغری در خانم ها است. علاوه بر این مصرف زیاد از حد آن باعث قطع و یا کاهش شیر در زنان شیرده می شود. افراد سرد مزاج نیز با خوردن این گیاه ممکن است دچار سردرد شوند.

اثر عجیب رازیانه این است که خانم ها را لاغر و آقایان را چاق می کند.