روغن بادام
انتخاب اندازه یا وزن :
وزن (گرم):
ارزش تغذیه ای در   [100]   گرم :
روغن بادام
%DV*
انرژی 884 KCal 44%
کربوهیدرات 0 gr 0%
چربی 100 gr 153.8%
کلسترول 0 mg 0%
پروتئین 0 gr 0%
فیبر خوراکی 0 gr 0%
سدیم 0 mg 0%
پتاسیم 0 mg 0%
آهن 0 mg 0%
کلسیم 0 mg 0%
منیزیم 0 mg 0%
ویتامین A 0 IU 0%
ویتامین D 0 µg 0%
ویتامین C 0 mg 0%
ویتامین B6 0 mg 0%
فولات 0 µg 0%
ویتامین B12 0 µg 0%

*Daily Value: نیاز روزانه، درصد نیاز روزانه بر اساس رژیم غذایی 2000 Kcal و برای افراد بزرگسال، تنظیم گردیده. مقادیر واقعی ممکن است، بسته به نیازهای افراد (بخصوص در زنان باردار و یا شیرده)، متفاوت باشد.

روغن بادام

روغن بادام تلخ

برای درمان ریزش مو و موخره از روغن بادام تلخ استفاده می شود. از آنجا که بادام تلخ دارای اسید سیانیدریک است باید در مصرف آن احتیاط کرد. روغن بادام تلخ سرفه را بهبود بخشیده و ضد سرماخوردگی است اما در مصرف آن باید دقت کرد. روغن بادام تلخ برای تنگی نفس، سرفه و ورم ریه مفید است. بادام تلخ، سنگ کلیه و قولنج را برطرف می کند.

روغن بادام خاصیت مسهلی دارد. روغن بادام، خشکی و چین و چروک پوست را برطرف می کند. روغن بادام تلخ حاوی ماده ای به نام آمیگدالین است. برخی از تحقیقات امروزی نشان داده است این ماده در درمان بسیاری از سرطانها مؤثر است. به همین دلیل در بسیاری از داروهای درمانی سرطانها این ماده یافت می شود. با این وجود به دلیل سمی بودن روغن بادام تلخ، توصیه نمی شود از این روغن بدون تجویز پزشک استفاده شود.

روغن بادام شیرین

عصاره مغز بادام، کاربرد بسیاری در محصولات آرایشی و زیبایی دارد. به خصوص آن که این روغن نقش بسیار مؤثری در تغذیه و آبرسانی پوست ایفا می کند. روغن بادام شیرین به دلیل بوی مطبوعی که دارد به عنوان خوشبو کننده محصولات آرایشی و خوشبو کننده های هوا استفاده می شود. متخصصان توصیه می کنند مادر برای برقراری ارتباط اولیه با نوزاد به بدن او روغن بادام شیرین مالیده و بدنش را به آرامی ماساژ دهد این ماده در آرامش بخشیدن به کودک اهمیت دارد. اما با همه این تفاسیر برخی از متخصصان استفاده از روغن بادام را برای نوزادان توصیه نمی کنند. روغن بادام منبع مهم شناخته شده ای در بوجود آمدن آلرژی ها به خصوص در زنان باردار و مادران شیرده است. بسیاری از زنان بر این باورند که با مصرف روغن بادام شیرین می توانند چروکها و تیرگی های ناشی از بارداری را از بین ببرند. اما گذشته از خاصیت نرم کنندگی و تقویت بخشی و آبرسانی که این ماده به بدن دارد باید گفت خطوط بعد از زایمان بر بدن ناشی از یک کشیدگی سریع و خشن پوست است که بر قابلیت الاستیک فیبرهای کلاژن پوست اثر می گذارد. روغن بادام ظاهراً پوست را نرم می کند اما نمی تواند روی فیبرهای کلاژن که در ساختار عمیق پوست قرار دارد اثر بگذارد. هر چند این ماده را می توان برای جلوگیری از ترکیدگی خطوط پوستی رانها استفاده کرد، اما استفاده از آن برای زنان باردار و پوست حساس کودکان توصیه نمی شود چرا که این ماده اثر مستقیمی بر پوست نوزاد داشته و آلرژی را در او بالا می برد.

آنچه در این مقاله می خوانید:
فواید
  • روغن بادام تلخ خاصیت تب بری، آرام بخش، ملین، ضد سرفه و ضد سرطان و ضد گرفتگی دارد. این روغن می تواند با انواع باکتری ها و قارچها مبارزه کند و آنها را از بین ببرد. روغن بادام تلخ ماده ای ضد اسپاسم یا ضد گرفتگی عضلات می باشد که ادرارآور و بی حس کننده است. پنجاه درصد از روغن بدست آمده از بادام تلخ شامل سه مولفه پایه با نام های بنزآلدئید، آمیگدالین گلیکوزید و سیانیدهیدروژن می باشد. پنجاه درصد دیگر این روغن حاوی اسیدهای چرب تک اشباع و دیگر ترکیباتی است که در بادام شیرین نیز موجود هستند و اگر چه تشخیص بادام شیرین از بادام تلخ سخت است. اما معمولاً بادام تلخ پهن تر و کوتاهتر از بادام شیرین می باشد. با وجود اینکه روغن بادام شیرین هیچ گونه ماده سمی ندارد اما روغن بادام تلخ حاوی تعدادی سموم کشنده است، بنابراین باید با دقت استفاده شود. این روغن شامل ماده سمی بنام اسید هیدروسیانیک (HCN)است که می تواند عوارض جانبی جدی در بدن ایجاد کند. به همین دلیل استفاده بیش از حد از این روغن کشنده است. بنابراین این روغن را نمی توان مانند روغن زیتون به عنوان روغن سالم خوراکی برای مصارف روزانه در نظر گرفت، مگر اینکه ماده سمی آن حذف شود. با این وجود این روغن خواص درمانی متعددی دارد.
  • استفاده موضعی از روغن بادام تلخ رقیق شده با آبرسانی روی پوست و مو موجب محافظت از پوست و مو در برابر عفونتهای ناشی از میکروبها، حشرات و قارچها می شود. در واقع روغن بادام تلخ یکی از بهترین همکاران پوست و مو به شمار می رود. به همین دلیل از این روغن به طور گسترده ای در کرمهای مرطوب کننده، کرمهای ضد پیری، ضد آفتابها و پاک کننده های پوست و مو استفاده می شود. یکی از مهمترین خاصیت های روغن بادام تلخ برای پوست، آبرسانی آن است. پیشگیری از چین و چروک پوست، درمان ترک دست و پا ناشی از سرمازدگی و تیرگی پوست و دیگر خواص دارویی روغن بادام تلخ محسوب می شوند. برای بهره مندی از این خواص توصیه می شود از مخلوط روغن بادام تلخ با دیگر روغن های سالم مانند روغن نارگیل بر روی پوست و مو استفاده شود. روغن بادام تلخ یکی از گیاهان دارویی برای حفظ سلامت پوست و مو و زیبایی به شمار می رود. از دیگر خواص روغن بادام تلخ می توان به درمان خارش بدن اشاره کرد.

نکته

اگر چه خواص روغن بادام تلخ بسیار زیاد است، اما باید به این نکته توجه شود که این روغن حاوی مواد سمی است و باید با احتیاط مصرف شود. مصرف این روغن برای کودکان، زنان باردار و یا افرد با شرایط خاص توصیه نمی شود.