سوسیس
انتخاب اندازه یا وزن :
وزن (گرم):
ارزش تغذیه ای در   [100]   گرم :
سوسیس گوشت و مرغ - تند
%DV*
انرژی 259 KCal 13%
کربوهیدرات 3.6 gr 1.2%
چربی 19.4 gr 29.8%
کلسترول 66 mg 22%
پروتئین 17.6 gr 35.2%
فیبر خوراکی 0 gr 0%
سدیم 1540 mg 64.2%
پتاسیم 237 mg 6.8%
آهن 0.88 mg 4.9%
کلسیم 12 mg 1.2%
منیزیم 14 mg 3.5%
ویتامین A 0 IU 0%
ویتامین C 0 mg 0%
ویتامین B6 0.19 mg 9.5%
فولات 2 µg 0.5%
ویتامین B12 0.98 µg 16.3%

*Daily Value: نیاز روزانه، درصد نیاز روزانه بر اساس رژیم غذایی 2000 Kcal و برای افراد بزرگسال، تنظیم گردیده. مقادیر واقعی ممکن است، بسته به نیازهای افراد (بخصوص در زنان باردار و یا شیرده)، متفاوت باشد.

سوسیس

سوسیس (به فرانسوی: Saussich) نوعی غذای آماده است که از گوشت چرخ کرده به همراه چربی حیوانی، نمک، ادویه و گاهی اوقات گیاهان معطر تهیه می شود. معمولاً روی سوسیس ها، نوعی پوشش قرار می گیرد و در قدیم، این پوشش را از روده حیوانات تهیه می کردند. امروزه جنس این رویه ها معمولاً از کلاژن یا سلولز و یا حتی پلاستیک، می باشد سوسیس ها به دلیل مواد نگهدارنده افزوده شده به آنها، تاریخ مصرف طولانی مدتی دارند و سوسیس از واژه فرانسوی کهن Saussich که خود از واژه لاتین Salsus به معنی نمک زده گرفته شده، پدید آمده است و امروزه، مفهوم این کلمه به Sausage تغییر یافته است چرا که روش تهیه آن تغییر کرده است و از روشهای مختلف برای تهیه آن استفاده می شود.

سوسیس و کالباس بخش اعظم فرآورده های گوشتی مصرفی در ایران را تشکیل می دهند. مصرف سرانه سوسیس و کالباس در ایران تنها 150 تا 200 گرم است در حالیکه این رقم در اروپا و آمریکا حتی به 15 کیلوگرم هم می رسد. از لحاظ تکنولوژی تفاوت چندانی بین کالباس و سوسیس وجود ندارد و اختلاف آنها به قطر، درصد رطوبت، مقدار و نوع گوشت، چربی، فرمول مواد افزودنی و چاشنی و ادویه جات بر می گردد. برای ماندگاری کالباس و سوسیس  از نگهدارنده هایی همچون نیتریت سدیم و نمک استفاده می شود. این مواد از رشد میکروبها و به ویژه انواع بی هوازی مثل کلستریدیوم جلوگیری می کنند و نیز در ایجاد رنگ صورتی و طعم و بوی گوشت سوسیس و کالباس مؤثر هستند. حد مجاز استعمال "نیتریت" در سوسیس و کالباس حدود 120ppm یا قسمت در میلیون است. در صورتی که در فرمولاسیون سوسیس و کالباس فقط از نمک طعام استفاده شود و نیتریت به کار نرود، این محصولات به رنگ سفید – خاکستری در خواهد آمد به این گونه فرآورده ها اصطلاحاً محصولات سفید نیز می گویند. در صورتی که برای تهیه آنها بدون استفاده از نیتریت گوشت گاو کم چرب بکار رود، فرآورده ها به رنگی مایل به خاکستری روشن در خواهد آمد.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:
کالری

100 گرم از انواع سوسیس نزدیک به 330 کیلوکالری انرژی دارد.

پروتئین

سوسیس و کالباس جزء آن دسته از فرآورده های پروتئینی دست دوم هستند که دیر هضم می شوند و جذب پروتئین از آنها کمتر است.

چربی

معمولاً در تهیه سوسیس و کالباس بجای گوشت خوب از چربی های مختلف گوشت و برخی اعضای دام همچون ریه، طحال، مثانه، نخاع، بافت های غده ای، سنگدان، رگ و پی، پوست، گوشت کله و چربی های احشایی استفاده می شود، ضمن اینکه در طبخ آن نیز از روغنهای معمولی جامد با ترانس بالا استفاده می شود که بسیار مضر هستند.

مضرات
  • فشار خون را بالا می برد.

کارشناسان تغذیه در انگلیس هشدار دادند مقدار نمک موجود در اکثر فرآورده ها بیشتر از نمکی است که در یک پاکت چیپس وجود دارد نمک فشار خون را بالا می برد و منجر به سکته مغزی، حمله قلبی، پوکی استخوان و بیماری های کلیوی می شود به همین خاطر هر فرد مجاز است که بیش از 6 گرم نمک در روز مصرف کند.

در واقع برای هر 50 گرم گوشت فرآرودی شده در هر وعده خطر بیماری های قلبی تا 42 درصد افزایش می یابد و خطر دیابت نیز تا 19 درصد بالاتر می رود.

  • مضر برای پوست

مصرف زیاد سوسیس و کالباس ممکن است در مواردی کهیر ایجاد کند اما در بیشتر موارد تشدید کننده برخی بیماری های پوستی از جمله خارش و یا بیماری های حاد پوستی است.

بیشترین عامل تحریک کنندگی این مواد، فلفل، ادویه و مواد رنگی و افزودنی است که در آن میزان زیاد وجود دارد بنابراین به افرادی که سابقه بیماری های پوستی، خارش یا کهیر دارند، توصیه می شود مصرف این فرآورده ها را به حداقل برسانند و ترجیحاً از مصرف آنها خودداری نمایند. ضمناً در بسیاری از موارد اطمینانی از سلامت گوشت مصرفی در این فرآروده ها نیز وجود ندارد.

  • خطر بروز سرطان مثانه

مصرف سوسیس و کالباس خطر بروز سرطان مثانه را 30 درصد افزایش می دهد. مواد افزودنی که در گوشت های فرآرودی شده استفاده می شود، خطر ابتلا به این سرطان را تشدید می کنند. محققان در تشریح این اثر گذاری، متذکر شدن که نمک هایی مثل نیتریت سدیم و نیترات سیدم در این غذاها می توانند با اسید معده واکنش انجام داده و در طول فرآیند هضم و جذب غذا، مواد سرطانی را تشکیل دهند.

  • خطر ابتلا به بیماریهای ژنتیکی

مصرف بیش از حد مواد افزودنی در این فرآورده ها خطرناک است و رادیکالهای آزاد که بر اثر استفاده از این مواد به وجود می آید، می توانند اطلاعات DNA را تغییر دهد و یک سلول سالم را به سمت سرطانی شدن سوق دهد.

  • دشمنی سوسیس و کالباس با قلب

بررسی دانشمندان نشان می دهد که چربی های گوشت قرمز موجود در گوشت های فرآرودی شده عامل خطری برای بیماری های قلبی است. واژه گوشت فرآوری شده به هر گوشتی اشاره می کند که با دودی شدن، نمک سود شدن و اضافه کردن مواد شیمیایی خاص و مواد نگه دارنده تهیه می شوند. همبرگر، سوسیس، کالباس و ژامبوها جزء گوشت های فرآوری شده هستند وجود نمک، مواد شیمایی نگه دارنده و چربی دلیل ابتلا به بیماری های قلبی و دیابت است.