روغن آفتابگردان
انتخاب اندازه یا وزن :
وزن (گرم):
ارزش تغذیه ای در   [100]   گرم :
روغن آفتابگردان - لینولئیک (کمتر از 60%)
%DV*
انرژی 884 KCal 44%
کربوهیدرات 0 gr 0%
چربی 100 gr 153.8%
کلسترول 0 mg 0%
پروتئین 0 gr 0%
فیبر خوراکی 0 gr 0%
سدیم 0 mg 0%
پتاسیم 0 mg 0%
آهن 0.03 mg 0.2%
کلسیم 0 mg 0%
منیزیم 0 mg 0%
ویتامین A 0 IU 0%
ویتامین C 0 mg 0%
ویتامین B6 0 mg 0%
فولات 0 µg 0%
ویتامین B12 0 µg 0%

*Daily Value: نیاز روزانه، درصد نیاز روزانه بر اساس رژیم غذایی 2000 Kcal و برای افراد بزرگسال، تنظیم گردیده. مقادیر واقعی ممکن است، بسته به نیازهای افراد (بخصوص در زنان باردار و یا شیرده)، متفاوت باشد.

روغن آفتابگردان

روغن آفتابگردان روغنی است که از دانه های روغنی گل آفتابگردان استخراج می کنند. از این روغن برای مصارف خوراکی استفاده می شود.

این روغن، یکی از روغن های رایجی است که برای سرخ کردن و پخت و پز مواد غذایی، کاربرد گسترده ای دارد. پس از آن که از دانه آفتابگردان روغن گرفتند، کنجاله آن را برای خوراک دام مورد استفاده قرار می دهند.

امروزه دانه گل آفتابگردان را تغییرات ژنتیکی داده اند و با استفاده از اصلاح نبات، بذرهای مرغوب تر و در نتیجه، گل های بهتری تولید کرده اند که هم بارآوری بهتری داشته و هم در برابر بیماری ها و آفت های گیاهی مقاوم تر باشند.

روغن آفتابگردان حاوی اسیدهای چرب اشباع شده (5 تا 16 درصد) بوده و باقی اشباع نشده می باشند.

آنچه در این مقاله می خوانید:
چربی

روغن آفتابگردان دارای 70 درصد اسید لینولئیک و مقداری فسفولیپید می باشد به همین دلیل چربی خون را پایین آورده و کلسترول را تنظیم می کند. همچنین پایین بودن سطح چربی های ترانس و اشباع در این روغن باعث شده متخصصان تغذیه آن را به عنوان یکی از بهترین روغن های دوستدار قلب معرفی کنند. البته مصرف بیش از اندازه اسیدهای چرب اشباع نشده چند زنجیره ای امگا 6 که در انواع روغن های گیاهی از جمله روغن دانه آفتابگردان وجود دارد، می تواند خطر ابتلا به سرطان سینه را در خانم ها پس از رسیدن به سن یائسگی افزایش دهد و ریسک ابتلا به سرطان پروستات را هم در مردان بالا ببرد، بنابراین بهتر است با مصرف به اندازه این روغن، فقط از فواید آن بهره مند شوید و زمینه ابتلا به انواع بیماری ها را با زیاده روی در مصرف روغن های گیاهی به بهانه سالم بودنشان، در خود افزایش ندهید.

موادمعدنی

روغن آفتابگردان سرشار از آهن و روی می باشد.

ویتامین

روغن آفتابگردان سرشار از ویتامین E، اسید فولیک و ویتامین B می باشد.

فواید
  • روغن آفتابگردان به کاهش دفعات گرگرفتگی در زنان یائسه کمک می کند.
  • به دلیل غنی بودن از اسیدهای چرب غیر اشباع برای سلامتی مفید و در تثبیت کلسترول خون مؤثر است.
  • روغن آفتابگردان یکی از بهترین روغن های خوارکی است که برای پوست نیز مفید است خاصیت ضد التهابی آن باعث می شود تا التهابات یا سوزش پوست به هر دلیل داخلی یا خارجی برطرف شود.
  • روغن دانه آفتابگردان هم مانند تمام روغن های گیاهی دیگر کلسترول ندارد و این یکی از بزرگترین مزیت های آن نسبت به روغن های حیوانی است.