روغن جوانه گندم
انتخاب اندازه یا وزن :
وزن (گرم):
ارزش تغذیه ای در   [100]   گرم :
روغن جوانه گندم
%DV*
انرژی 884 KCal 44%
کربوهیدرات 0 gr 0%
چربی 100 gr 153.8%
کلسترول 0 mg 0%
پروتئین 0 gr 0%
فیبر خوراکی 0 gr 0%
سدیم 0 mg 0%
پتاسیم 0 mg 0%
آهن 0 mg 0%
کلسیم 0 mg 0%
منیزیم 0 mg 0%
ویتامین A 0 IU 0%
ویتامین D 0 µg 0%
ویتامین C 0 mg 0%
ویتامین B6 0 mg 0%
فولات 0 µg 0%
ویتامین B12 0 µg 0%

*Daily Value: نیاز روزانه، درصد نیاز روزانه بر اساس رژیم غذایی 2000 Kcal و برای افراد بزرگسال، تنظیم گردیده. مقادیر واقعی ممکن است، بسته به نیازهای افراد (بخصوص در زنان باردار و یا شیرده)، متفاوت باشد.

روغن جوانه گندم

روغن جوانه گندم یک روغن خام است که از جوانه گندم به دست می آید. این روغن در مقایسه با سایر روغن های گیاهی، غنی ترین منبع ویتامین E است. روغن جوانه گندم، روغنی طبیعی و به رنگ زرد روشن و قابل حل در چربی می باشد. از آن جایی که یک روغن خام است، بسیار غلیظ و بوی شدیدی دارد. با وجود این که جوانه گندم تنها 3 درصد از وزن دانه گندم را تشکیل می دهد، فواید جوانه گندم برخواسته از این واقعیت است که تقریباً 25 درصد کل پروتئین، ویتامین و مواد معدنی دانه گندم را در خود جای داده است. این روغن بسیار حساس است به طوری که اگر با احتیاط و تحت شرایط خاصی نگه داری نشود احتمال دارد تجزیه شود. روغن باید از دمای بالا دور باشد زیرا اگر در معرض دماهای خیلی بالا قرار گیرد، ممکن است فاسد شود. هر چند اگر در دمای مناسب نگه داری شود، عمر نگه داری روغن جوانه گندم می تواند چند ماه افزایش یابد.

آنچه در این مقاله می خوانید:
چربی

روغن جوانه گندم شامل اسیدهای چرب، اسید لینولئیک، اسید چرب پالمیتیک، اسید اولئیک و اسید لینولئیک می باشد

فواید
  • بهبود قدرت عضلانی و استقامتی
  • محافظت از بیماری های قلبی – عروقی و کاهش التهاب
  • وجود مواد مغذی مختلف در آن، سیستم ایمنی و سیستم عصبی بدن را بهبود می بخشد.
  • روغن جوانه گندم حاوی مقادیر بالایی از ویتامین A و D و سرشار از پروتئین و لیستین می باشد.
  • از دیگر مزایای روغن جوانه گندم، اثر تقویتی آن در سیستم ایمنی بدن و نیز بازگرداندن سلامت کلی بدن می باشد.
  • روغن جوانه گندم به دلیل خواص آنتی اکسیدانی، با پیری پوست مبارزه می کند و با بهبود جریان خون، باعث سلامت پوست می شود.
  • از دیگر فواید زیان آور روغن می توان به درمان بیماری های پوستی مانند پسوریازیس و اگزما اشاره کرد. روغن جوانه گندم با بیماری هایی مانند درماتیت و کاهش اسکار نیز مبارزه می کند و به شکل مؤثری سوختگی ها و زخم های پوستی را بهبود می بخشد. از آنجا که این روغن بر جریان خون در پوست مؤثر می باشد، به بهبود سلولهای پوست که در اثر حرارت سوزان خورشید آسیب دیده اند، کمک می کند. بنابراین روغن جوانه گندم برای سلامت عمومی پوست مفید است.
  • اسید لینولئیک، اسید پالمیتیک و اسیدهای چرب استئاریک موجود در روغن جوانه گندم، اسیدهای چرب ضروری هستند که در تقویت سیستم عصبی و سیستم ایمنی بدن مؤثر هستند و به رشد سلولهای سالم و بازسازی و ترمیم آنها کمک می کنند، این اسیدهای چرب ضروری توسط بدن شاخته نمی شوند.
  • برای پوست های خشک، روغن جوانه گندم بهترین روغن می باشد. افرادی با پوست های خشک می توانند دو بار در روز از این روغن استفاده کنند. بهتر است صبح ها پس از حمام و شب ها قبل از خواب آن را مورد استفاده قرار دهید. به منظور افزایش کیفیت روغن جوانه گندم می توان برخی از روغن های ضروی و اسانس ها مانند روغن اسطوخودوس و یا هر روغن خوش بوی دیگری را به انتخاب خود به آن اضافه کنید.

 

نکته

روغن جوانه گندم باعث کاهش سطح LDL یا کلسترول بد خون و افزایش سطح HDL یا کلسترول خوب در بدن است. از این رو کسانی که در معرض خطر بیماری های قلبی یا سکته مغزی هستند، باید ترکیب روغن جوانه گندم را به عنوان یک بخش اساسی از رژیم غذایی خود بگنجانند.