پنبه دانه
انتخاب اندازه یا وزن :
وزن (گرم):
ارزش تغذیه ای در   [100]   گرم :
روغن پنبه دانه
%DV*
انرژی 884 KCal 44%
کربوهیدرات 0 gr 0%
چربی 100 gr 153.8%
کلسترول 0 mg 0%
پروتئین 0 gr 0%
فیبر خوراکی 0 gr 0%
سدیم 0 mg 0%
پتاسیم 0 mg 0%
آهن 0 mg 0%
کلسیم 0 mg 0%
منیزیم 0 mg 0%
ویتامین A 0 IU 0%
ویتامین D 0 µg 0%
ویتامین C 0 mg 0%
ویتامین B6 0 mg 0%
فولات 0 µg 0%
ویتامین B12 0 µg 0%

*Daily Value: نیاز روزانه، درصد نیاز روزانه بر اساس رژیم غذایی 2000 Kcal و برای افراد بزرگسال، تنظیم گردیده. مقادیر واقعی ممکن است، بسته به نیازهای افراد (بخصوص در زنان باردار و یا شیرده)، متفاوت باشد.

پنبه دانه

پنبه گیاهی است گل دار، دو لپه ای از خانوادهMalvaceae  و از جنسGossypium  و ریشه آن عمودی است. ارتفاع بوته در تمام رقم ها گوناگون از5.2 - 6 سانتی متر متفاوت است. در آب و هوای معتدل گیاهی است یک ساله ولی در برخی نقاط اگر با زمستان و یخبندان همراه نباشد طول عمر گیاه به چند سال هم می رسد. از نظر گیاه شناسی پنبه دانه به دو گروه بزرگ تقسیم می شود.

  • پنبه آسیایی
  • پنبه آمریکایی

همچنین دانه پنبه از سه قسمت تشکیل شده است.

  • لنیتریا کرکهایی که سطح دانه را می پوشانند و2 – 19  درصد وزن دانه در رقم های گوناگون راتشکیل می دهد و از آن نخ، کاغذ، پلاستیک، فیلم، نمد، موکت و وسائل بهداشتی تهیه می شود.
  • پوسته که مغز را می پوشاند و40 – 45  درصد وزن دانه را تشکیل می دهد و به رنگ قهوه ای تیره تا سیاه دیده می شود. از پوست دانه برای خوراک دام استفاده می شود.
  • مغز پنبه دانه که به رنگ سفید روشن است و از روغن و پروتئین تشکیل شده است و50 - 55 درصد وزن دانه را تشکیل می دهد. از مغز دانه روغن خوراکی، صابون، گلیسیرین و از تفاله آن کود و خوراک دام تهیه می شود.

هر چند نزدیک به 5000 سال پنبه را به دلیل استفاده از الیاف آن می کاشته اند، ولی مصرف دانه آن برای تأمین مواد غذایی از قرن نوزدهم رایج شده است. در زمانهای قدیم هندی ها و چینی ها روش تهیه روغن از پنبه را ابداع کرده اند و آن را به عنوان سوخت چراغ بکار می برده اند و کنجاله آن را به دام میدادند. تولید روغن از پنبه برای اولین بار در سال 1767 در آمریکا انجام شده و نیمه اول قرن نوزدهم در اروپا کارخانه های روغن کشی آغاز به کار کردند.

آنچه در این مقاله می خوانید:
چربی

روغن پنبه دانه، نوعی روغن نباتی که از دانه های گیاه پنبه استخراج می شود. این روغن را پس از جدا نمودن دانه از لیف به دست می آورند. این روغن را حتماً باید برای مصارف خوراکی تصفیه کنند تا گوسیبول، نوعی سم طبیعی که در دانه های پنبه وجود دارد و آنها را از آفت ناشی از حشرات حفظ می کند را از روغن جدا نمایند. روغن پنبه دانه اصلاً کلسترول نداشته و میزان اسید چرب ترانس آن هم بسیار پایین می باشد. معمولاً در تهیه چیپس سیب زمینی و دیگر انواع اسنک استفاده می کنند . روغن پنبه دانه از گروه روغن های نیمه خشک شونده با شاخص یدی 100 تا 140 است. به دلیل استعمال روغن های گیاهی در صنایع مختلف میزان خشک شوندگی آنها مهم است این درجه از روی شاخص یدی تعیین می شود. که عبارتست از مقدار لازم برای اشباع کردن اتصال باندهای مضاعف 100 گرم روغن است. هر چه ضریب یدی بالاتر باشه یعنی روغن اسیدهای چرب اشباع زیادتری دارد، بنابراین امکان اکسیدشدن آن زیاد است و در نتیجه خاصیت خشک شوندگی بیشتری خواهد داشت.

همچون روغن دانه سویا، روغن پنبه دانه را هم اغلب بطور جزئی یا کلی هیدروژنه می کنند. مشکلی که در زمینه هیدروژنه نمودن چربی ترانس وجود دارد این است که این گونه روغن ها بسیار برای سلامتی مضرند. روغن پنبه دانه اولین روغنی بود که آنرا هیدروژنه نمودند و البته در آن زمان برای مصارف خوارکی به کار نمی رفت، بلکه در تولید شمع از این روغن استفاده می کردند. ثابت شده است مصرف pix (یک تنظیم کننده رشد است که برای جلوگیری از رشد رویشی پنبه در زمان گلدهی مصرف می شود) سبب افزایش در نسبت اسیدهای چرب غیر اشباع (اولئیک و لینولئیک) به اسیدهای چرب اشباع مانند مریستیک، پالمتیک و اسید استئاریک در روغن پنبه دانه می شود.