همبرگر
انتخاب اندازه یا وزن :
وزن (گرم):
ارزش تغذیه ای در   [100]   گرم :
همبرگر - گوشت تنها - ساده - بزرگ
%DV*
انرژی 310.2 KCal 16%
کربوهیدرات 23.13 gr 7.7%
چربی 16.72 gr 25.7%
کلسترول 51.82 mg 17.3%
پروتئین 16.5 gr 33%
فیبر خوراکی 0 gr 0%
سدیم 346 mg 14.4%
پتاسیم 195.6 mg 5.6%
آهن 2.61 mg 14.5%
کلسیم 54.01 mg 5.4%
منیزیم 20.44 mg 5.1%
ویتامین D 0 µg 0%
ویتامین C 0 mg 0%
ویتامین B6 0.17 mg 8.5%
فولات 23.26 µg 5.8%
ویتامین B12 1.5 µg 25%

*Daily Value: نیاز روزانه، درصد نیاز روزانه بر اساس رژیم غذایی 2000 Kcal و برای افراد بزرگسال، تنظیم گردیده. مقادیر واقعی ممکن است، بسته به نیازهای افراد (بخصوص در زنان باردار و یا شیرده)، متفاوت باشد.

همبرگر

همبرگر ماده اصلی نوعی ساندویچ است که معمولاً از گوشت گاو چرخ شده تهیه می شود و شکل آن گرد است. گوشت را می توان کباب کرده یا سرخ نمود و معمولاً آن را داخل یک نان مخصوص به همراه دیگر مواد افزودنی مصرف می کنند. گاهی تنها به گوشت چرخ شده همبرگر می گویند.

نام این غذا از کشور آلمان و شهر هامبورگ گرفته شده است. اولین بار در این ناحیه گوشت گاو را پهن نموده و به شکل گرد در آوردند که این محصول بسیار با استقبال مردم مواجه شد. در قدیم گوشت چرخ کرده ای که گرد بود را الستیک همبرگر می نامیدند. وقتی این ماده غذایی را داخل نان قرار می دادند، ساندویچ همبرگر نام می گرفت تا اوایل قرن بیستم، هر دوی اصطلاحات به کار رفته (استیک همبرگر و ساندویچ همبرگ) خلاصه شده و تنها خود نام همبرگر و یا حتی برگر به جای اسامی قبلی استفاده شد.

در زمان جنگ جهانی اول، به دلیل احساسات ضد آلمانی در دنیا نام هبرگر برای مدتی به استیک تغییر یافت. شهرت این نوع ساندویچ به خاطر مسائل سیاسی تا مدتی از بین رفته بود، تا اینکه در اواسط دهه 1920، رستورانهای زنجیره ای نیوکاسل تأسیس شد و این رستورانها انواع مختلفی خوراک های همبرگر مانند در اشکال متفاوت تهیه می کردند.

همبرگر معمولاً از گوشت گاو تهیه می شود. البته انواع ادویه جات و مواد افزودنی دیگر هم به آن اضافه می کنند. امروزه تنوع این محصول بسیار زیاد شده است. و از گوشتهای دیگری به غیر از گوشت گاو برای تهیه آن استفاده می کنند، برای مثال، در تهیه کباب ترکی از گوشت چرخ شده بوقلمون استفاده می کنند. برای تهیه مرغ برگر از مرغ چرخ شده استفاده می کنند. برخی انواع آن را با گوشت مصنوعی که ظاهر و بافت گوشت را دارا است تهیه می کنند.

گاهی انواع سبزیجات راچرخ نموده و له می کنند، سپس قالب زده و به شکل همبرگر در می آورند که این نوع همبرگر، به خصوص برای گیاهخوران مناسب است.

مواد اولیه همبرگر

  • آرد سوخاری: در محصول همبرگر از آرد سوخاری به عنوان یک ترکیب پرکننده استفاده می شود. در واقع آرد سوخاری باعث ایجاد بافت و قوام مناسب و تا حدی تردی محصول می گردد.
  • روغن: در صورتیکه فرمولاسیون همبرگر تولیدی شامل استفاده از گوشت کمتر و مصرف درصدی سویا باشد به منظور لطافت محصول و بالا بردن ظرفیت نگهداری آب در گوشت از روغن استفاده می شود.
  • سویا: علت افزودن سویا به همبرگر بالا بردن میزان پروتئین محصول است.
  • نمک: به علت خاصیت ضد میکروبی و ایجاد طعم مناسب، کاربرد ویژه ای در محصول همبرگر دارد.
  • ادویه جات: برای بهبود طعم و مزه همبرگر معمولاً از فلفل، خردل و گشنیز استفاده می شود.
  • گلوتن: پروتئین گیاهی می باشد که علت استفاده از آن در بعضی فرمولاسیون تولید همبرگر، بالا بردن میزان پروتئین محصول، بالا بردن جذب آب محصول و ثبات شکل همبرگر می باشد.
آنچه در این مقاله می خوانید:
کالری

همبرگر مقدار زیادی کالری به مواد مصرفی روزانه شما می افزاید بطوریکه هر 100 گرم همبرگر نزدیک به 310 کیلوکالری انرژی تولید می کند.همبرگر مقدار زیادی کالری به مواد مصرفی روزانه شما می افزاید بطوریکه هر 100 گرم همبرگر نزدیک به 310 کیلوکالری انرژی تولید می کند.

پروتئین

میزان پروتئین موجود در همبرگر بسته به نوع همبرگر و مقدار گوشت استفاده شده در تهیه آن متفاوت است.

چربی

تقریباً نیمی از کالری موجود در همبرگر از چربی بدست می آید. همچنین این ماده غذایی حاوی چربی اشباع شده و کلسترول می باشد که برای سلامتی بسیار مضر می باشد.

مضرات

گوشت چرخ کرده خام و یا نیم پز ممکن است حاوی باکتری های مضر باشد. برای اطمینان از نابودی باکتری ها گوشت باید حداقل تا دمای 71 درجه سانتی گراد حرارت داده شود. کودکان، سالمندان و افرادی که در اثر ابتلا به سرطان، بیماری کلیوی و دیگر بیماریها سیستم ایمنی ضعیفی دارند، نسبت به بیماریهای ناشی از آلودگی غذا حساس تر هستند. بروز اسهال و تهوع که از علائم این بیماریها هستند و موجب کم آبی می گردند برای این افراد خطرناک است. بنابراین در هنگام استفاده از چنین غذاهایی باید نکات بهداشتی در تمام مراحل خرید، نقل و انتقال، پخت و توزیع غذا رعایت گردد.

همبرگر دارای مقادیر بسیار بالایی نمک و ادویه است که به علت وجود طعم دهنده های زیاد، مزه شوری نمک کمتر حس می شود و شاید این میزان نمک دو یا سه برابر نیاز روزانه بدن باشد و در کنار همه اینها این خوارکی ها دارای ترکیباتی از نیترات هستند که به محض ورود به بدن تبدیل به ماده خطرناک نیترین می شوند.

همچنین ارتباط چاقی این فراورده ها با سرطان روده بزرگ یا کولون اثبات شده است که هیچ علامت بالینی نداشته و در صورت مصرف مداوم، عدم تشخیص به موقع و درمان می تواند ویروس کبدی را که بیماری مهلک است به ارمغان آورد.

علاوه بر تمام موارد ذکر شده این فراورده ها از چربی های دور ریز و ناسالم حیوانات تهیه می شوند که نوع فراوری آنها نیز دقیقاً مشخص نبوده و از سوی دیگر چون به صورت سرخ شده مصرف می گردند اسیدهای چرب ترانس بالا در آنها چندین  برابر افزایش می یابد و نوعی سم بیماری زا در بدن ایجاد می کند.