کالباس
انتخاب اندازه یا وزن :
وزن (گرم):
ارزش تغذیه ای در   [100]   گرم :
کالباس گاو
%DV*
انرژی 309.9 KCal 15%
کربوهیدرات 0.7 gr 0.2%
چربی 28.52 gr 43.9%
کلسترول 56.34 mg 18.8%
پروتئین 12.32 gr 24.6%
فیبر خوراکی 0 gr 0%
سدیم 978.9 mg 40.8%
پتاسیم 154.9 mg 4.4%
آهن 1.66 mg 9.2%
کلسیم 10.56 mg 1.1%
منیزیم 10.56 mg 2.6%
ویتامین D 0 µg 0%
ویتامین C 21.13 mg 35.2%
ویتامین B6 0.15 mg 7.5%
فولات 3.52 µg 0.9%
ویتامین B12 1.41 µg 23.5%

*Daily Value: نیاز روزانه، درصد نیاز روزانه بر اساس رژیم غذایی 2000 Kcal و برای افراد بزرگسال، تنظیم گردیده. مقادیر واقعی ممکن است، بسته به نیازهای افراد (بخصوص در زنان باردار و یا شیرده)، متفاوت باشد.

کالباس

کالباس محصول گوشتی و از خانواده سوسیس بوده که معمولاً برش خورده و به صورت سرد مصرف می شود در زبان فارسی از این نام برای اشاره به تمامی اعضای این گروه استفاده می شود که برگرفته از نام یکی از اعضای این گروه یعنی کالباس است.

کالباس از جمله مواد غذایی است که به راحتی آماده مصرف می شود و در عین حال بسیار خوشمزه است و به همین دلیل طرفداران زیادی در میان مردم دارد. اما افزایش استقبال مصرف کنندگان در شرایطی مشاهده می شود که بسیاری از متخصصین تغذیه به مضرات این نوع مواد غذایی اشاره می کنند . این در حالی است که مصرف نوشابه ها نیز همپای این مواد هر روز افزایش می یابد به همین علت اغلب کودکان و نوجوانان با مشکل کمبود آهن، روی و انواع ویتامین ها مواجه هستند و رشد آنها به طور کامل انجام نمی شود.

دو مسئله اصلی در موضوع استفاده از سوسیس و کالباس وجود دارد که سوسیس و کالباس از چه موادی تهیه می شود و در تهیه این فرآورده آیا از استانداردهای تعیین شده، تبعیت می کنند.

تمام محصولات موجود در بازار در کارخانه های نام آور تولید نمی شود و مشخص نیست سوسیس و کالباسهای فله ای موجود در بازار با چه مواد اولیه ای و در چه اماکنی تولید می شود و نباید میزان مصرف مواد نگهدارنده نیترات و نیتریت در این مواد از میزان استاندارد بیشتر باشد و مدت نگهدارندگی آنها نیز نباید افزایش یابد. این مواد توان دفاعی بدن را تحت فشار قرار می دهد و موجب هجوم اسیدهای چرب اشباع به بدن می شود و عوراض آن به صورت بیماری های قلبی – عروقی و سرطانها بروز می کند. مصرف استاندارد مواد نگهدارنده مسئله ای ایجاد نمی کند اما مقدار بیش از حد استاندارد بسیار خطرناک است.

مواد تشکیل دهنده سوسیس و کالباس  شامل مواد پروتئینی همچون گوشت، سویا، شیر خشک، پنیر، تخم مرغ، انواع چربی های خوراکی حیوانی و گیاهی، آرد گندم، نشاسته های خوراکی، انواع ادویه و سبزی های خواراکی همچون فلفل دلمه ای، هویج، قارچ، آب به شکل یخ و مواد افزودنی مجاز است. مصرف کالباس و سوسیس در حد متعادل و در صورت تهیه از کارخانه های معتبر آسیبی به سلامت مصرف کنندگان نمی رساند.

آنچه در این مقاله می خوانید:
کالری

 100 گرم کالباس حاوی 310 کیلو کالری انرژی می باشد.

پروتئین

سوسیس و کالباس جزو آن دسته از فرآورده های پروتئینی دست دوم هستند که دیر هضم می شوند و جذب پروتئین از آنها کمتر است. همچنین به دلیل نمک سود شدن انواع کالباس ، جذب کلسیم و پروتئین کاهش می یابد و در نهایت باعث پوکی استخوان می شوند.

چربی

معمولاً در تهیه کالباس به جای گوشت خوب از چربی های مختلف گوشت استفاده می شود، ضمن اینکه در طبخ آن از روغنهای معمولی جامد با ترانس بالا استفاده می شود که بسیار مضر هستند.

مضرات
  • فشار خون را بالا می برد.

کارشناسان تغذیه در انگلیس هشدار دادند مقدار نمک موجود در اکثر فرآورده ها بیشتر از نمکی است که در یک پاکت چیپس وجود دارد نمک فشار خون را بالا می برد و منجر به سکته مغزی، حمله قلبی، پوکی استخوان و بیماری های کلیوی می شود به همین خاطر هر فرد مجاز است که بیش از 6 گرم نمک در روز مصرف نکند.

در واقع برای هر 50 گرم گوشت فرآروری شده در هر وعده ، خطر بیماری های قلبی تا 42 درصد افزایش می یابد و خطر دیابت نیز تا 19 درصد بالاتر می رود.

  • مضر برای پوست

مصرف زیاد سوسیس و کالباس ممکن است در مواردی کهیر ایجاد کند اما در بیشتر موارد تشدید کننده برخی بیماری های پوستی از جمله خارش و یا بیماری های حاد پوستی است.

بیشترین عامل تحریک کنندگی این مواد، فلفل، ادویه و مواد رنگی و افزودنی است که درمیزان زیاد وجود دارد بنابراین به افرادی که سابقه بیماری های پوستی، خارش یا کهیر دارند، توصیه می شود مصرف این فرآورده ها را به حداقل برسانند و ترجیحاً از مصرف آنها خودداری نمایند. ضمناً در بسیاری از موارد اطمینانی از سلامت گوشت مصرفی در این فرآروده ها نیز وجود ندارد.

  • خطر بروز سرطان مثانه

مصرف سوسیس و کالباس خطر بروز سرطان مثانه را 30 درصد افزایش می دهد. مواد افزودنی که در گوشت های فرآرودی شده استفاده می شود، خطر ابتلا به این سرطان را تشدید می کنند. محققان در تشریح این اثر گذاری، متذکر شدند که نمک هایی مثل نیتریت سدیم و نیترات سیدم در این غذاها می تواند با اسید معده واکنش انجام داده و در طول فرآیند هضم و جذب غذا، مواد سرطانی را تشکیل دهند.

  • خطر ابتالا به بیماریهای ژنتیکی

مصرف بیش از حد مواد افزودنی در این فرآورده ها خطرناک است و رادیکالهای آزاد که بر اثر استفاده از این مواد به وجود می آید، می تواند اطلاعات DNA را تغییر دهد و یک سلول سالم را به سمت سرطانی شدن سوق دهد.

  • دشمنی سوسیس و کالباس با قلب

بررسی های دانشمندان نشان می دهد که چربی های گوشت قرمز موجود در گوشتهای فرآوری شده عامل خطری برای بیماری های قلبی است. واژه گوشت فراوری شده به هر گوشتی اشاره می کند که با دودی شدن، نمک سود شدن و اضافه کردن مواد شیمیایی خاص و مواد نگه دارنده تهیه می شوند. همبرگر، سوسیس، کالباس و ژامبونها جزء گوشت های فرآوری شده هستند وجود نمک، مواد شیمایی نگه دارنده و چربی دلیل ابتلا به بیماری های قلبی و دیابت است.