گروه    "سبزیجات، گیاهان و ادویه جات"
آرتیشوی خاردار
انتخاب اندازه یا وزن :
وزن (گرم):
ارزش تغذیه ای در   [100]   گرم :
آرتیشوی خاردار
%DV*
انرژی 17 KCal 1%
کربوهیدرات 4.07 gr 1.4%
چربی 0.1 gr 0.2%
کلسترول 0 mg 0%
پروتئین 0.7 gr 1.4%
فیبر خوراکی 1.6 gr 6.4%
سدیم 170 mg 7.1%
پتاسیم 400 mg 11.4%
آهن 0.7 mg 3.9%
کلسیم 70 mg 7%
منیزیم 42 mg 10.5%
ویتامین A 0 IU 0%
ویتامین D 0 µg 0%
ویتامین C 2 mg 3.3%
ویتامین B6 0.12 mg 6%
فولات 68 µg 17%
ویتامین B12 0 µg 0%

*Daily Value: نیاز روزانه، درصد نیاز روزانه بر اساس رژیم غذایی 2000 Kcal و برای افراد بزرگسال، تنظیم گردیده. مقادیر واقعی ممکن است، بسته به نیازهای افراد (بخصوص در زنان باردار و یا شیرده)، متفاوت باشد.

آرتیشوی خاردار

آرتیشوی خاردار گیاهی است تنومند و علفی، چند ساله از جنس Cynara در خانواده کاسنی (Asteraceae) بومی غرب و مرکز مدیترانه می باشد.

این گیاه با خشکی سازگار است و پراکنش آن از موراکو و شرق پرتغال تا لیبی، یونان و شمال فرانسه است. ممکن است این گیاه بومی قبرس، جزایر کافاری و مادیرا باشد.

در فرانسه، تنها در جنوب و منطقه مدیترانه به صورت وحشی رشد می کند. در استرالیا، کالیفرنیا و آرژانتین به عنوان علف هرز مهاجم شناخته می شود.

این گونه دو کالتیوار مهم دارد: Cynara cardunculus واریته، altilis dc  (آرتیشوی خاردار) برای گلها و ساقه خوارکی استفاده می شود و گونهCynara cardunculus  واریتهScolymus (L .) Fiori  (آرتیشو) برای جوانه های بزرگ خوراکی اش استفاده می شود. این دو کالتیوار نسبت به انواع وحشی دارای خارهای کمتری بوده، بزرگتر هستند (تا دومتر می رسند)، ساقه های باریکتر و گلهای بزرگتری دارند. این خصوصیات به بالا رفتن عملکرد کمک می کند.

این گیاه تا ارتفاع8 – 1.5  متر رشد می کند. دارای برگهای کرکداری است که از سبز تیره تا سبز خاکستری متغییر است. دارای گلهای بنفش یاسی، بزرگ و گردی است و کاپیتول بزرگ و برجسته ای به بزرگی6  سانتی متر دارد.

ساقه آرتیشوی خاردار کرکهای بسیار کوچک و تقریباً غیر قابل رویت دارد که اگر در پوست فرو بروند باعث ایجاد درد می شوند.

این گیاه به فصل رشد خنک و بلند نیاز دارد ولی به یخ زدگی حساس است و در بهار و زمستان کاشته می شود.

آرتیشوی خاردار سرشار از آنزیم  پروتئاز بوده و به همین دلیل به عنوان منبعی از آنزیم های مورد نیاز برای تهیه پنیر نیز استفاده می شود و امروزه به عنوان یک منبع سوخت گیاهی مورد توجه قرار گرفته است. روغن بدست آمده از دانه های آن که به روغن آرتیشو شهرت دارد مانند روغن آفتابگردان است.

آرتیشوی خوراکی ماده اولیه برای پالایشگاه های زیستی در جهان است که مواد اولیه و روغن مورد نیاز برای ساختن بلوکهای ساختمانی را از پلاستیک های زیستی فراهم می کند. این گیاه سرشار از ترکیبات فنولی است که به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی این مواد، امروزه توجه به این گیاه هم افزایش یافته است.

ترکیبات شیمیایی گیاه آرتیشوی خاردار عبارت از: هیدروکسی سینامیک اسیدهایی مانند کلروژنیک اسید، دی کافئول کوئنیک اسید، کافئیک اسید، فرولیک اسید و فلاونوئیدهایی مانند لوتولین – 7 – گلوکوزید و رنگدانه های گلیکوزیدی است.

آنچه در این مقاله می خوانید:
فواید
  • ضد تومور
  • ضد افزایش کلسترول خون
  • مقابله با اکسیداسیون LDL
  • مقابله با تنشهای اکسیداتیو
  • ضد سوء هاضمه و صفرا آور

نکته

با توجه به فواید ذکر شده برای گیاه کنگر فرنگی استفاده از این ترکیب در درمان مسمومیت با مایکوتوکسین ها برای سم زدایی از کبد و کلیه بعد از مصرف آنتی بیوتیکها، بیماری های درگیر کننده کبد همچون گامبورو، بیماری های درگیر کننده کلیه همچون فرم های کلیوی بیماری های برونشیت عفونی و در مراحل ابتدایی گرمازدگی برای کمک به کاهش استرس گرمایی، می تواند مورد استفاده قرار گیرد.