جو دوسر
انتخاب اندازه یا وزن :
وزن (گرم):
ارزش تغذیه ای در   [100]   گرم :
روغن جو دوسر
%DV*
انرژی 884 KCal 44%
کربوهیدرات 0 gr 0%
چربی 100 gr 153.8%
کلسترول 0 mg 0%
پروتئین 0 gr 0%
فیبر خوراکی 0 gr 0%
سدیم 0 mg 0%
پتاسیم 0 mg 0%
آهن 0 mg 0%
کلسیم 0 mg 0%
منیزیم 0 mg 0%
ویتامین A 0 IU 0%
ویتامین C 0 mg 0%
ویتامین B6 0 mg 0%
فولات 0 µg 0%
ویتامین B12 0 µg 0%

*Daily Value: نیاز روزانه، درصد نیاز روزانه بر اساس رژیم غذایی 2000 Kcal و برای افراد بزرگسال، تنظیم گردیده. مقادیر واقعی ممکن است، بسته به نیازهای افراد (بخصوص در زنان باردار و یا شیرده)، متفاوت باشد.

جو دوسر

جو دوسر گیاهی است علفی به ارتفاع تا یک متر یا بیشتر، دارای میوه های شبیه به جو و منتهی به دو نوک باریک. برگهای این گیاه باریک، بلند و نوک تیز است. ساقه آن نسبتا نازک و قسمت مورد استفاده گیاه دانه آن است جو دو سر در مقایسه با سایر غلات، از ارزش غذایی بالایی برای انسان برخوردار است و از نظر چربی و پروتئین بسیار غنی می باشد. قسمت اعظم جو ذخیره شده به مصرف خوراک دام می رسد ولی توجهات به فیبر موجود در جو دو سر، کاربرد انسانی آن را افزایش داده است.

کالری

میزان کالری موجود در هر 100 گرم دانه جو، 389 کالری می باشد.

کربوهیدارت

جو خام نزدیک به 66 درصد کربوهیدرات دارد. بطوریکه یک فنجان جو دوسر حاوی 54 گرم کربوهیدارت است. 

پروتئین

 جو دوسر از میزان پروتئین بیشتری نسبت به سایر غلات برخوردار است. پروتئین موجود در این غله برای تأمین آمینواسیدهای مورد نیاز برای ساخت خون و ماهیچه ها، التیام زخمها و عملکرد درست سیستم ایمنی بدن ضروری است.

چربی

جو دوسر اسیدهای چربی مانند اسیدپالمتیک، اسید اولئیک و اسید چرب ضروری اسید لینولئیک (امگا 6) را در ترکیب خود دارا است.

فیبر رژیمی

 میزان فیبر این غله رژیمی به دو صورت محلول و غیر محلول است، بطوریکه هر نصف فنجان جو دو سر حاوی 4 گرم فیبر می باشد .همچنین مصرف مداوم آن سطح کلسترول بدن را کاهش داده و از بروز انواع سرطانها جلوگیری می نمایند. از آنجا که سبوس جو دوسر سرشار از فیبرهای محلول (بتاگلوکان) است بنابراین باعث ایجاد نرمی در روده شده و کمک می کند تا حرکت مواد در آن به راحتی صورت پذیرد و باعث خروج سموم از سیستم گوارش نیز می گردد.

همچنین فیبر محلول، نوعی فیبر نرم است که هنگام عبور از سیستم گوارش، با جذب آب، نوعی ژل را تشکیل می دهد. فیبر محلول سرعت هضم غذا را کاهش داده و موجب می گردد فرد احساس سیری کند. کاهش سرعت هضم غذا تأثیر مثبتی بر روی سطح قند خون و حساسیت به انسولین داشته و موجب کنترل دیابت می گردد. بتاگلوکان نوعی ترکیب فیبرمحلول است که موجب کاهش سطح کلسترول بد خون شده و از بروز بیماری های قلبی جلوگیری می کند میزان فیبر محلول در جو دوسر و سبوس جو دوسر، بیشتر از گندم و جو است.

مواد معدنی

جو دوسر منبع خوبی از کلسیم، آهن، مس، منیزیم، منگنز، فسفر، پتاسیم و سلنیوم و روی می باشد.

ویتامین

جو دوسر منبع غنی از ویتامین های K, B6, B2, B1 فولات و ویتامین E می باشد.

فواید

مهمترین اثرات ثابت شده جو دوسر شامل ضد افسردگی، ضد التهاب، ضد پروستاگلاندین، ضد ویروس، مقوی قلب، هضم کننده، مدر، ملین، محافظ کبد، کاهنده کلسترول خون، کاهنده اسیداوریک خون، محرک ایمنی بدن، مسکن و محافظ استخوان .