روغن پالم
انتخاب اندازه یا وزن :
وزن (گرم):
ارزش تغذیه ای در   [100]   گرم :
روغن پالم
%DV*
انرژی 884 KCal 44%
کربوهیدرات 0 gr 0%
چربی 100 gr 153.8%
کلسترول 0 mg 0%
پروتئین 0 gr 0%
فیبر خوراکی 0 gr 0%
سدیم 0 mg 0%
پتاسیم 0 mg 0%
آهن 0.01 mg 0.1%
کلسیم 0 mg 0%
منیزیم 0 mg 0%
ویتامین A 0 IU 0%
ویتامین C 0 mg 0%
ویتامین B6 0 mg 0%
فولات 0 µg 0%
ویتامین B12 0 µg 0%

*Daily Value: نیاز روزانه، درصد نیاز روزانه بر اساس رژیم غذایی 2000 Kcal و برای افراد بزرگسال، تنظیم گردیده. مقادیر واقعی ممکن است، بسته به نیازهای افراد (بخصوص در زنان باردار و یا شیرده)، متفاوت باشد.

روغن پالم

روغن نخل یا روغن پالم نوعی روغن گیاهی است که از مغز میوه نخل روغنی استخراج می شود. به کارگیری روغن نخل برای تولید سوخت گیاهی از چند سال اخیر، موجب افزایش تقاضای جهانی و در نتیجه افزایش قیمت آن شده است. کشور مالزی بزرگترین تولید کننده روغن نخل در دنیا است. که نوع درجه یک آن روغن نخلElaeisguineesis  آفریقایی و به میزان کمتر روغن نخل Olei Feraelaeis آمریکایی است.

رنگ روغن نخل در حالت طبیعی، به علت مقدار بالای بتاکاروتن، قرمز است. به همین علت، روغن هسته نخل با روغن هسته سایر میوه های مشابه اشتباه نمی شود. تفاوت ها در رنگ (روغن هسته پالم خام فاقد کاروتنوئید است و قرمز نیست )و در مقدار چربی اشباع شده است. در حالی که روغن قشر میانی میوه خرما 41 درصد اشباع است و روغن هسته خرما و نارگیل 81% و 86% اشباع هستند.

روغن نارگیل همراه با روغن خرما یکی از معدود چربی های گیاهی بسیار اشباع شده است که در دمای اتاق نیمه جامد است وشامل چندین چربی اشباع و غیر اشباع به صورت گلیسیرین (0.1% اشباع) و میرستات (1% اشباع) و پالمیتات (44% اشباع) و استئارات 5%) اشباع) و اولئات و لینولئات و آلفالینولئیک می باشد.

مثل همه روغن های گیاهی روغن نخل حاوی کلسترول نیست، اگر چه مصرف چربی اشباع شده کلسترول LDL و HDL را افزایش می دهد.

آنچه در این مقاله می خوانید:
مضرات
  • مصرف روغن پالم باعث افزایش چربی و کلسترول می شود.
  • روغن پالم نوعی روغن گیاهی است که مقدار اسید چرب اشباع آن حداقل 50 درصد است.
  • مصرف روغن پالم به دلیل بالا بودن اسید چرب اشباع بالا موجب افزایش چربی خون و کلسترول و در نهایت گرفتگی و انسداد عروق می شود.
  • روغن پالم از اسیدهای چرب و کلسترول مثل همه چربی ها تشکیل شده است. برخلاف تمام چربی ها اسیدهای چرب اشباع فراوانی دارد که در دمای اتاق جامد هستند. روغن پالم اسم خود را از اسید چرب اشباع C16 پالمتیک اسید گرفته است.
  • اسید اولئیک اشباع شده نیز تشکیل دهنده روغن نخل است. به گفته سازمان بهداشت جهانی شواهد قانع کننده ای است که نشان می دهد مصرف پالمتیک اسید احتمال ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را افزایش می دهد. بنابراین آن را به عنوان اسیدهای چرب ترانس در طبقه بندی قرار می دهند. چربی های ترانس نیز در دمای اتاق جامد هستند.
  • یکی از دلایل استفاده از روغن پالم ارزان بودن آن نسبت به سایر روغن های کنجد، ذرت، سویا و آفتابگردان است و به دلیل بالا رفتن قیمت روغن های دیگر نسبتا به روغن پالم، سهم واردات این روغن نسبت به سایر روغن ها نیز در دو سال اخیر افزایش یافت.