گروه    "سبزیجات، گیاهان و ادویه جات"
تربچه
انتخاب اندازه یا وزن :
وزن (گرم):
ارزش تغذیه ای در   [100]   گرم :
تربچه - خام
%DV*
انرژی 16 KCal 1%
کربوهیدرات 3.4 gr 1.1%
چربی 0.1 gr 0.2%
کلسترول 0 mg 0%
پروتئین 0.68 gr 1.4%
فیبر خوراکی 1.6 gr 6.4%
سدیم 39 mg 1.6%
پتاسیم 233 mg 6.7%
آهن 0.34 mg 1.9%
کلسیم 25 mg 2.5%
منیزیم 10 mg 2.5%
ویتامین A 7 IU 0.1%
ویتامین D 0 µg 0%
ویتامین C 14.8 mg 24.7%
ویتامین B6 0.07 mg 3.5%
فولات 25 µg 6.3%
ویتامین B12 0 µg 0%

*Daily Value: نیاز روزانه، درصد نیاز روزانه بر اساس رژیم غذایی 2000 Kcal و برای افراد بزرگسال، تنظیم گردیده. مقادیر واقعی ممکن است، بسته به نیازهای افراد (بخصوص در زنان باردار و یا شیرده)، متفاوت باشد.

تربچه

تربچه از جمله سبزی هایی است که هم ریشه و هم برگ آن دارای خواص فراوانی است. تربچه گیاهی است یک ساله که ارتفاع ساقه آن تا یک متر هم می رسد. برگ های آن پهن، ناصاف، کرک دار و با بریدگی های نامنظم است.

گل های آن به رنگ سفید، زرد روشن، آبی روشن و بنفش است که در انتهای شاخه ظاهر می شود. مهمترین ماده غذایی موجود در این گیاه فیبر است و ویتامین هایی که در آن یافت می شوند ویتامین B6 , K , C نیاسین و فولات است.

آنچه در این مقاله می خوانید:
فواید

یرقان (زردی)

تربچه برای کبد و معده بسیار مفید است و سم زدای بسیار خوبی است و خون را تصفیه می کند. تربچه در بیماری یرقان به طور شگفت آوری به پاکسازی بیلیروبین از خون کمک می کند و همچنین تولید آن را نیز تنظیم می کند. علاوه بر این با افزایش اکسیژن در خون از تخریب سلولهای قرمز جلوگیری می کند. تربچه (ترب) سیاه برای یرقان مفیدتر است. برگهای تربچه نیز برای درمان یرقان بسیار مفید هستند.

کبد و کیسه صفرا

تربچه بطور خاص برای کبد و صفرا بسیار مفید است و جریان صفرا و بیلیروبین، اسیدها، آنزیم ها را تنظیم می کند و بیلیروبین را از خون می زداید و کبد را سم زدایی می کند. علاوه بر این، تربچه حاوی آنزیم هایی شبیه به مایروسیناس، ویناستاز، استئاز است که از کبد و کیسه صفرا در مقابل عفونتها و زخم ها پیشگیری می کند.

هموروئید (بواسیر)

تربچه سرشار از فیبر است که هضم غذا و جذب آب را آسان می کند و به رفع یبوست کمک می کند (یبوست یکی از دلایل اصلی ابتلا به بواسیر است) و در نتیجه از ایجاد یا گسترش بواسیر پیشگیری می کند.

اختلالات ادراری

تربچه خاصیت ادرار آوری دارد و میزان ادرار را افزایش می دهد. آب تربچه برای درمان التهاب و سوزش ادرار استفاده می شود. همچنین کلیه را تمیز می کند و عفونت کلیه ها و سیستم ادرار را از بین می برد و به طور کلی به رفع اختلالات سیستم ادرار کمک می کند.

کاهش وزن

تربچه به دلیل فیبر بالایی که دارد، به سرعت معده را پر می کند و احساس سیری ایجاد می کند بدون اینکه کالری زیاد به بدن برساند بنابراین انتخاب خوبی برای افرادی است که می خواهند وزن کم کنند.

سرطان

تربچه سم زدای بسیار خوبی است و سرشار از ویتامین C، اسید فولیک و آنتوسیانین است و به بهبود انواع سرطان به ویژه سرطان کولون، کلیه، روده، معده و دهان کمک می کند.

اختلالات پوستی

تربچه دارای ویتامین C، فسفر، روی و برخی از ویتامین های گروه B است که برای پوست بسیار مفید هستند. آب موجود در تربچه به مرطوب سازی پوست کمک می کند.

گزش حشرات

تربچه دارای خاصیت ضد خارش است و درمان مؤثری برای تسکین خارش ناشی از گزش پشه و زنبور است. آب تربچه درد و تورم محل گزش را کاهش می دهد و باعث تسکین آن می شود.

تب

تربچه حرارت بدن را پایین می آورد و التهاب تب را کاهش می دهد. نوشیدن آب تربچه در این حالت بسیار مفید است.

برونشیت و آسم و اختلالات تنفسی

تربچه خاصیت ضد خلط دارد و باعث کاهش خلط سیستم تنفسی از جمله بینی، گلو، نای و شش ها وهمچنین باعث کاهش عفونت و آلرژی می شود.

نکته

تربچه متابولیسم را تنظیم می کند، جریان خون را بهبود می بخشد، سر درد، یبوست، چاقی، تهوع، گلو درد، سرفه، مشکلات گوارشی، سنگ کیسه صفرا و سوء هاضمه را درمان می کند.