گروه    "سبزیجات، گیاهان و ادویه جات"
دانه کرفس
انتخاب اندازه یا وزن :
وزن (گرم):
ارزش تغذیه ای در   [100]   گرم :
دانه کرفس
%DV*
انرژی 392 KCal 20%
کربوهیدرات 41.35 gr 13.8%
چربی 25.27 gr 38.9%
کلسترول 0 mg 0%
پروتئین 18.07 gr 36.1%
فیبر خوراکی 11.8 gr 47.2%
سدیم 160 mg 6.7%
پتاسیم 1400 mg 40%
آهن 44.9 mg 249.4%
کلسیم 1767 mg 176.7%
منیزیم 440 mg 110%
ویتامین A 52 IU 1%
ویتامین D 0 µg 0%
ویتامین C 17.1 mg 28.5%
ویتامین B6 0.89 mg 44.5%
فولات 10 µg 2.5%
ویتامین B12 0 µg 0%

*Daily Value: نیاز روزانه، درصد نیاز روزانه بر اساس رژیم غذایی 2000 Kcal و برای افراد بزرگسال، تنظیم گردیده. مقادیر واقعی ممکن است، بسته به نیازهای افراد (بخصوص در زنان باردار و یا شیرده)، متفاوت باشد.

دانه کرفس

تخم کرفس، از همان گیاهی تهیه می شود که شاخ و برگ آن را مصرف می کنیم یا در طبخ غذا استفاده می کنیم کرفس نوعی گیاه نارک و کشیده است که طول آن به دو تا سه پا می رسد.

این گیاه دارای سه تا پنج برگ متشکل از بخش های متعدد و گلهایی دارای گلبرگ های سفید ریز است. تخم های کرفس از گلهای این گیاه تهیه و خیلی ریز با رنگ قهوه ای سیر با بوی قوی و خوشایند است.

ترکیبات گیاه

ترکیبات این گیاه عبارتند از: روغنهای سیال، فلاونوئیدها، بورون، کلسیم، آهن، لیمونن، سدیم، روی، N – بوتیل، فاتالید 3،اسید آلفالینولنیک، B ادوسمول، گواکول، ایزوایمپراتورین، P – سایمین، ترپنین – 4 – آل و آمیلیفرون.

اشکال موجود

تخمهای تازه یا خشک، انواع قرص، انواع کپسول حاوی روغن تخم کرفس، عصاره تخم کرفس که عناصر و ترکیبات فعال آن بوسیله الکل یا گلیسیرین استخراج شده است.

بررسی های اخیر علمی نشان داده است که برخی مواد شیمیایی موجود در تخم کرفس واقعاً می تواند در درمان مشکلاتی نظیر فشار خون بالا، ورم مفاصل و اضطراب مؤثر واقع شود. تخم کرفس در پیشگیری از سرطان نیز مؤثر است. وجود چندین عنصر شیمیایی در تخم کرفس از التهاب جلوگیری می کند و درد را تسکین می بخشد. سایر مواد شیمیایی موجود، عضلات موجود در اسپاسم رو آزاد می کنند.

آنچه در این مقاله می خوانید:
موادمعدنی

تخم کرفس حاوی کلسیم است که در شل کردن گرفتگی های عضله کمک می کند. برخی مواد شیمیایی موجود در تخم کرفس خاصیت ضد باکتری دارد در حالیکه برخی دیگر ادرار آور است. بدین معنا که به تخلیه آب بدن در قالب ادرار کمک می کند.

این کار باکتری ها و مواد معدنی را که سبب تشکیل انواع سنگهای مثانه و کلیه می شوند، شستشو می دهد. برخی از عناصر شیمیایی موجود در این گیاه خاصیت کاهش فشار شدید رگها را دارند، بدین معنا که در کاهش فشار خون مفید واقع می شود. تخم های کرفس حاوی مقادیر زیادی کلسیم هستند که این عنصر نیز فشار خون را پایین می آورد.

فواید
  • تخم کرفس میزان اسید اوریک خون را کاهش می دهد.
  • تخم کرفس از ابتلا به برخی سرطانها پیشگیری می کند.
  • ماده لیمونن موجود در این دانه به عنوان آرام بخش خفیف عمل می کند.
  • تخم کرفس از آسیب کبدی ناشی از مواد شیمیای سمی پیشگیری می کند.
  • تخم کرفس عضلات رحمی را تقویت می کند که به افزایش جریان خون قاعدگی منجر می شود.