گروه    "سبزیجات، گیاهان و ادویه جات"
سیب زمینی شیرین
انتخاب اندازه یا وزن :
وزن (گرم):
ارزش تغذیه ای در   [100]   گرم :
سیب زمینی شیرین - برگ ها
%DV*
انرژی 35 KCal 2%
کربوهیدرات 6.38 gr 2.1%
چربی 0.3 gr 0.5%
کلسترول 0 mg 0%
پروتئین 4 gr 8%
فیبر خوراکی 2 gr 8%
سدیم 9 mg 0.4%
پتاسیم 518 mg 14.8%
آهن 1.01 mg 5.6%
کلسیم 37 mg 3.7%
منیزیم 61 mg 15.3%
ویتامین A 1028 IU 20.6%
ویتامین D 0 µg 0%
ویتامین C 11 mg 18.3%
ویتامین B6 0.19 mg 9.5%
فولات 80 µg 20%
ویتامین B12 0 µg 0%

*Daily Value: نیاز روزانه، درصد نیاز روزانه بر اساس رژیم غذایی 2000 Kcal و برای افراد بزرگسال، تنظیم گردیده. مقادیر واقعی ممکن است، بسته به نیازهای افراد (بخصوص در زنان باردار و یا شیرده)، متفاوت باشد.

سیب زمینی شیرین

سیب زمینی شیرین، گیاهی است چند ساله از خانواده Convolvulaceae (نیلوفر صحرایی) که بومی مناطق گرمسیری آمریکا و اندونزی می باشد. این گیاه معمولاً به صورت یک ساله نگهداری می شود.

امروزه این گیاه به علت داشتن غده های خوارکی در اکثر مناطق دنیا از جمله چین، هندوستان و سایر مناطق آسیا و آفریقای شمالی و اروپا کاشته می شود. در کشور ایران در بلوچستان می روید و در برخی مناطق دیگر نیز کاشته می شود. خانواده نیلوفر صحرایی شامل 500 گونه یک ساله و چند ساله می باشد که اکثراً تاک مانند می باشند دارای شاخه های دراز و خزنده روی زمینی می باشد که ساقه ها تا 4 متر نیز ریشه می کنند، ریشه آن متورم، دراز و شیرین می باشد.

این گیاه دارای سرعت رشد سریعی می باشد. برگهای سیب زمینی شیرین قلبی شکل، مخروطی موجدار با دم برگ دراز و به رنگهای بنفش، ارغوانی و گاهی سفید دیده می شوند. به جزء مصرف خوراکی، از آنجایی که دارای برگهای زیبا و رنگارنگ می باشد به عنوان گیاه پوششی و برای مرزبندی و کاشت در باغ نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

گلهای آن منظم، جام گلها به شکل قیف است، این گلها به رنگهای سفید، صورتی و یا بنفش می باشند.

محصول این گیاه معمولاً قسمت زیرزمینی آن است که نوعی غده کاذب می باشد و چون متورم است و محتوای نشاسته و مواد غذایی و مواد شیرین است.

این گیاه دارای ارقام مختلفی است که برحسب رنگ و بزرگی و کوچکی غده آنها مشخص می شود. از جمله سیب زمینی شیرین با غده قرمز خاکستری، سیب زمینی شیرین زرد رنگ، نوعی با غده ریز به نام Patate Minime که در اسپانیا کاشته می شود و پر محصول است و سرانجام نوعی با غده درشت Patate Igname که وزن هر غده آن تا چند کیلوگرم نیز می شود و رنگ آن سفید است.

آنچه در این مقاله می خوانید:
کربوهیدرات

سیب زمینی شیرین حاوی قند طبیعی و کربوهیدرات است اما قند خون را در بدن کنترل می کند. این قندها باعث کنترل و تثبیت قند خون می شوند و حالت مقاومت سلولها به انسولین را کاهش می دهند.

موادمعدنی

سیب زمینی شیرین سرشار از پتاسیم، منیزیوم، منگنز، کلسیم و آهن است. این مواد معدنی برای عملکرد درست بدن و متابولیسم آنزیم ها لازم و ضروری هستند. پتاسیم موجود در سیب زمینی شیرین به تعادل آب بدن کمک کرده و باعث گردش خون، اکسیژن و تنظیم ضربان قلب می شود.

ویتامین

سیب زمینی شیرین دارای ویتامین هایA , D , B , C  می باشد. سیب زمینی شیرین منبع خوب ویتامینD  محسوب می شود. این ویتامین برای عملکرد خوب غده تیروئید، دندانها، عصب ها، استخوانها، پوست و افزایش انرژی لازم و ضروری است. همچنین ویتامین B6  موجود در سیب زمینی شیرین مانع از بروز سکته مغزی، سکته قلبی و بیماری های دژنراتیو می شود.

فواید

سیب زمینی شیرین مفید برای دیابتی ها

سیب زمینی حاوی قندهای طبیعی است که حالت مقاومت به انسولین را کاهش می دهند. همچنین این نوع از سیب زمینی غنی از فیبر است به این معنی که سرعت انتشار گلوکز به جریان خون را کم می کند. در نتیجه می توان گفت که این سیب زمینی برای دیابتی ها مفید است.

سیب زمینی شیرین برای هضم غذا

سیب زمینی شیرین سرشار از فیبرهای غذایی است که برای ارتقای سلامت دستگاه گوارش لازم و ضروری هستند. این فیبرها از بروز سرطان کولون پیشگیری کرده و با یبوست مقابله می کنند.

 سیب زمینی شیرین برای مقابله با آمفیزم

سیگاری ها بیشتر دچار آمفیزم (یک بیماری مزمن ریه) و کمبود ویتامین A می شوند. خوشبختانه کاراتنوئیدهای موجود در سیب زمینی شیرین به بدن کمک می کنند تا ویتامین A تولید کند و دستگاه تنفسی را احیا کند.

سیب زمینی شیرین برای ارتقای سلامت قلب

سیب زمینی شیرین حاوی میزان قابل توجهی پتاسیم است که برای افزایش سلامتی قلب مفید است و اثرات سدیم را کاهش می دهد. به این ترتیب نیز باعث کنترل فشار خون می شود. ویتامین B6 موجود در سیب زمینی شیرین مانع از بروز سکته مغزی، سکته قلبی و بیماری های دژنراتیو می شود.

سیب زمینی شیرین برای تسکین علائم قاعدگی

سیب زمینی شیرین حاوی میزان زیادی منگنز و آهن است که برای تسکن علائم پیش از قاعدگی مفید است.

سیب زمینی شیرین برای عضلات سالم تر

پتاسیم موجود در سیب زمینی شیرین برای کاهش عضلانی و نفخ ورزشکاران بسیار مفید است. سبزی پرخاصیت انرژی زیادی به فرد می دهد و از گرفتگی عضلانی پیشگیری می کند. سیب زمینی شیرین به دلیل دارا بودن پتاسیم به تنظیم قلب و علائم عصبی نیز کمک می کند.

سیب زمینی شیرین سرشار از آنتی اکسیدانها

سیب زمینی شیرین برای مقابله با بیماری نقرس، آرتریت و آسم مفید است. چون سرشار از کاروتنوئیدهاست و باعث کاهش اثرات پیری شده و از رشد سلولهای سرطان سینه و ریه پیشگیری می کند.

سیب زمینی شیرین ضد استرس

پتاسیم موجود در سیب زمینی شیرین به تعادل آب بدن کمک کرده و باعث گردش خوب اکسیژن و تنظیم ضربان قلب می شود. سیب زمینی شیرین همچنین حاوی منیزیوم است که نقش مهمی در رفع و کاهش استرس دارد.

سیب زمینی شیرین برای حفظ جوانی پوست

ویتامین C موجود در سیب زمینی شیرین کلاژن ساز است و ویتامین E موجود در آن پوست را خوش آب و رنگ می کند. علاوه بر ویتامین C، سیب زمینی شیرین حاوی آنتوسیانین است که با کاهش چین و چروک و گودی و کبودی زیر چشم کمک می کند.

سیب زمینی شیرین برای ریشه موها

بتاکاروتن موجود در سیب زمینی شیرین  به رشد موها کمک می کند و آنها را از شر شوره در امان نگه می دارد.