روغن کلزا
انتخاب اندازه یا وزن :
وزن (گرم):
ارزش تغذیه ای در   [100]   گرم :
روغن کلزا (کانولا)
%DV*
انرژی 884 KCal 44%
کربوهیدرات 0 gr 0%
چربی 100 gr 153.8%
کلسترول 0 mg 0%
پروتئین 0 gr 0%
فیبر خوراکی 0 gr 0%
سدیم 0 mg 0%
پتاسیم 0 mg 0%
آهن 0 mg 0%
کلسیم 0 mg 0%
منیزیم 0 mg 0%
ویتامین A 0 IU 0%
ویتامین D 0 µg 0%
ویتامین C 0 mg 0%
ویتامین B6 0 mg 0%
فولات 0 µg 0%
ویتامین B12 0 µg 0%

*Daily Value: نیاز روزانه، درصد نیاز روزانه بر اساس رژیم غذایی 2000 Kcal و برای افراد بزرگسال، تنظیم گردیده. مقادیر واقعی ممکن است، بسته به نیازهای افراد (بخصوص در زنان باردار و یا شیرده)، متفاوت باشد.

روغن کلزا

روغن کلزا روغنی است که از دانه های کلزا بدست می آید. روغن کلزا به دلیل داشتن اسیدهای چرب اشباع نشده و نداشتن کلسترول از کیفیت تغذیه ای بالایی برخوردار است و بین ارقام و در شرایط مختلف تنوع زیادی در ترکیب اسیدهای چرب آن مشاهده می شود. کلزا به عنوان یکی از گیاهان دانه روغنی مهم در مناطق معتدله و دارای طیف نسبتاً وسیعی از سازگاری اقلیمی است. دانه کلزا دارای 25 تا 55 درصد روغن، 18 تا 24 درصد پروتئین و 12 تا 20 درصد پوست است.

کلزاهایی که از آنها روغن استخراج می شود را کانولا می نامند. برخی از انواع کلزا که در گروه کانولا قرار دارد دارای کمتر از 30 میکرومول گلوکوزینولات در هر گرم کنجاله بوده و روغن دانه آنها دارای مقدار زیادی اسیدهای چرب غیر اشباع و حدود 2 درصد یا کمتر دارای اسید ارولیک می باشند و روغن آنها به صورت خوراکی مصرف می شود. گیاه کانولا گیاهی است که از تغییرات و پیوندهایی که روی گیاه کلزا انجام می شود به دست می آید. گیاه کانولا ممکن است از نظر ظاهری مانند  گیاه کلزا به نظر برسد. اما در واقع با آن تفاوت بسیاری دارد، به ویژه اینکه ترکیب اسیدهای چرب موجود در دانه های روغنی حاصل از آنها بسیار متفاوت است.

گیاه کانولا در اوایل دهه 1970 میلادی به طور پرورشی از تغییر گیاه کلزا در کشور کانادا بدست آمد و به سبب اینکه نسبت به گیاه کلزا، ترکیب اسیدهای چرب روغن حاصل از آن حاوی مقادیر بسیار کمی از اسید چرب مضری به نام اسید ارولیک بود، نام آن مجموعاً کانولا (Canola) برگرفته از نام کشور کانادا و با مقدار کم اسید ارولیک است.

آنچه در این مقاله می خوانید:
چربی

روغن کانولا که مصرف کنندگان آن را به دلیل خصوصیات مفید تغذیه ای می شناسند، حاوی کمترین مقدار اسیدهای چرب اشباع است و این در مقایسه با سایر روغن های گیاهی است. همان طور که می دانیم، اسیدهای چرب اشباع که به خصوص در ترکیب چربی های جامد وجود دارند، عمل پدید آورنده  بیماری های قلبی – عروقی هستند. پس از این نظر روغن کانولا یکی از مهمترین و بهترین روغن های گیاهی موجود برای مصرف تغذیه ای انسان است.

از سوی دیگر روغن کانولا حاوی اسیدهای چرب غیر اشباع (مایع) است که نتایج تحقیقات علمی ارتباط آنها را با کاهش کلسترول خون نشان داده است. همچنین روغن کانولا دارای مقادیر متوسطی از اسیدهای چرب ضروری می باشد که در بدن ساخته نمی شوند و نیز منبع سرشاری از ویتامین E است که با داشتن خاصیت آنتی اکسیدانی (ضد اکسیداسیون) می تواند در سلامت بدن مؤثر باشد. همچنین مانند سایر روغن های گیاهی، روغن کانولا بدون کلسترول است و ضمناً کمتر از 2 درصد ترکیب اسیدهای چرب آن را اسید ارولیک تشکیل می دهد.

باید دانست چربی بخشی از تمام سلولهای بدن است که نقش های متعددی از جمله انرژی زایی و کمک به جذب ویتامین های محلول در چربی (ویتامین K, D, E, A) دارد. بنابراین وجود چربی خوب و با کیفیت تغذیه ای بالا در رژیم غذایی تأثیر بسزایی در ایفای نقش چربی ها در بدن و نهایتاً سلامت ما دارد. بنابراین مصرف روغن کانولا به مقدار مناسب در رژیم غذایی می تواند یکی از بهترین انتخابها از لحاظ روغن باشد.

هر دانه کانولا حدوداً 40 درصد روغن دارد. این دانه ها برای روغن گیری جهت مصارف خوارکی انسان، له و فشرده می شوند. باقیمانده آنها هم که منبع غنی از پروتئین است برای تولید غذای دام استفاده می شود.

فواید
  • کاهش التهاب
  • تنظیم ضربان قلب
  • کاهش لخته های خونی

همچنین مشخص شده است که مصرف منظم این روغن با کاهش شیوع مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی ارتباط مستقیم دارد.

این روغن، چند کاره است و نه تنها محافظ عملکرد قلب است، بلکه طعمی خوش مزه دارد و دارای بافتی نرم و سبک  است. از این روغن برای پختن، سرخ کردن و تهیه انواع سس، دسر و سالاد استفاده می شود. نقطه دود آن 220 درجه سانتی گراد است (در اثر حرارت، خاصیت آن دیرتر تغییر می کند) و هیچ گونه پراکسیدی (مواد مضر) تولید نمی کند و سوخته نمی شود. در مقایسه با روغن معمولی، مصرف روغن کانولا به صرفه تر است، زیرا می توان چندین بار از آن استفاه کرد، بدون اینکه تغییر رنگ و بویی داشته باشد.

این روغن در برابر نور مقاوم و تغییرات پراکسیدی آن در مقایسه با روغن های دیگر تقریباً صفر است.