آنژیوگرافی چیست و چگونه انجام می شود؟

آنژیوگرافی چیست و چگونه انجام می شود؟

آنژیوگرافی (Angiography)، نوعی تصویر برداری از رگهای خونی، پس از پر کردن آنها از ماده حاجب، برای مشاهده و معاینه دقیق آنها است. این کار روشی برای تشخیص پاتولوژی فضای داخلی رگهای خونی است، این روش نخستین بار توسط پزشک پرتقالی آنتونیو اگامونیش برای تشخیص گونه هایی از بیماری مرتبط با سیستم اعصاب مانند تومورهای آن به کار گرفته شد. اما اکنون رادیولوژیست ها و کاردیولوژیست ها (متخصصین قلب و عروق) با استفاده از angiography با اشعه X، جراحی های تهاجمی بسیار ظریفی را در سیستم گردش خونی، به خصوص شریان های قلبی انجام می دهند.

آنژیوگرافی روندی است که دقیق ترین اطلاعات ممکن از عروق را تهیه و قبل از عمل در اختیار جراح قرار می دهد. بر پایه این اطلاعات، جراح می تواند برخی از بیماریها را بدون نیاز به عمل جراحی باز، درمان کند، و در صورت نیاز به عمل باز، این اطلاعات، جراح را در انجام سریع و دقیق این امر یاری می رساند.

امروزه آنژیوگرافی به منظور تشخیص، به صورت سرپایی انجام می گیرد. ابتدا از طریق یک کاتتر که وارد فضای داخل عروقی شده است ماده حاجب به ابتدای رگ مورد بررسی تزریق و سپس تصویربرداری رادیوگرافیک انجام می شود. عروق دچار تنگی یا اتساع یا انسداد در تصویر کاملاً مشخص می شوند.